Ośmiornica gotowana w oleju z ziemniakami

Składniki

Ośmiornica 1 – 1,5 kg

Główka czosnku

Liść Laurowy

500 g ziemniaków

2l oleju rzepakowego

Sól

Pieprz

Ośmiornica spędza sen z powiek niejednemu kucharzowi. Jak przygotować ją, aby nie była zbyt gumowa, jak w ogóle zabrać się za ten produkt? Piec, smażyć, a może grillować? Prezentujemy Wam recepturę, która wykorzystuje głębokie smażenie, a raczej gotowanie. Ten klasyczny przepis występuje w kuchni portugalskiej i hiszpańskiej z wykorzystaniem oliwy. My proponujemy wersję z wykorzystaniem oleju rzepakowego.

Ośmiornicę wkładamy do suchego garnka razem z przekrojoną na pół głową czosnku, kilkoma liśćmi laurowymi i dowolnymi przyprawami. Przykrywamy pokrywką i gotujemy na małym ogniu przez około 45 minut, aż będzie miękka. Ośmiornica zawiera w sobie bardzo dużo wody, którą będzie stopniowo puszczać pod wpływem temperatury, dlatego do pierwszego gotowania nie dajemy żadnej cieczy.

W czasie gotowania ośmiornicy obgotowujemy ziemniaki w mundurkach. Tutaj sprawdzą się małe ziemniaki odmiany żółtej. Wkładamy je do wrzątku i gotujemy kilka minut.

Ugotowaną ośmiornicę wyjmujemy z garnka i przekładamy na deskę. Możemy ją pokroić lub zachować w całości. Następnie przekładamy ją razem z ugotowanym czosnkiem do dużego garnka i zalewamy olejem rzepakowym tak, aby została całkowicie przykryta. Garnek wkładamy do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika na 30 do 40 minut. Na ostatnie 10 minut pieczenia dokładamy obgotowane ziemniaki. Przed podaniem wykładamy ośmiornicę na talerz razem z ziemniakami i czosnkiem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.