atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Pączki w wersji mini – jak je smażyć?

Pączki w wersji mini – jak je smażyć?

Mogłoby się wydawać, że przepis na pączki w wersji mini będzie się znacznie różnić od receptury na pączki tradycyjne. Nic bardziej mylnego. Przepis na “pączuszki” jest prosty i bardzo podobny do standardowego. Różnica tkwi jednak w technice smażenia. I to jej przyjrzymy się dzisiaj najdokładniej.

Pączki w wersji mini mają swoich zwolenników nie tylko wśród najmłodszych. Są poręczne, smaczne i oczywiście mniej kaloryczne niż ich większe odpowiedniki. Dzięki temu mogą się na nie skusić nawet osoby ograniczające słodycze w swojej codziennej diecie. Zobacz, jak wysmażyć złociste pączuszki w szybki i efektywny sposób! 

Jak smażyć małe pączki? 5 prostych zasad, których warto się trzymać

Poza formowaniem ciasta w perfekcyjnie małe kulki, w przygotowaniu pączuszków kluczowy jest przede wszystkim proces smażenia. Pamiętaj więc o tych kilku ważnych zasadach:

 1. Dodaj alkohol do receptury, aby ciasto nie chłonęło za dużo tłuszczu. Małe pączki nasiąkają nim jeszcze szybciej 
 2. Filtruj regularnie fryturę, aby kolor pączków był brązowo-złocisty. Usuwaj wszelkie zanieczyszczenia po wyjęciu każdej partii
 3. Nie napełniaj nadmiernie smażalnika pączuszkami – trzymaj się proporcji 1:10, aby uniknąć spadku temperatury i ewentualnej surowości w środku
 4. Pamiętaj, że małych pączków smażysz więcej niż tych klasycznych, zatem ich wynurzanie będzie trwało dłużej bez odpowiedniego narzędzia. Dopilnuj, aby Twoje sito było w stanie pomieścić całą lub niemal całą partię, dzięki czemu unikniesz różnic w smaku  i stopniu wysmażenia ciasta
 5. Pączuszki smaż z obydwu stron (przez minutę lub maksymalnie dwie na stronę), nie dociskaj ich jednak pod powierzchnię frytury – powinny w niej swobodnie dryfować

Jak przygotować pączuszki? Jakich produktów użyć do pączków w wersji mini? 

Przede wszystkim z pomocą frytury płynnej, a w dodatku takiej z wysoką temperaturą dymienia. Doskonałym wyborem będzie Maestro Gold  – skomponowana na bazie tylko dwóch olejów, czyli słonecznikowego wysokooleinowego oraz rzepakowego. Innym istotnym dodatkiem, który zapewni charakterystyczny, subtelnie maślany posmak, jest Olej z Esencją Masła od Kruszwicy.  

Składniki na pączuszki

 • 500 g mąki pszennej
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 250 ml mleka
 • 0,5 szklanki cukru
 • 15 g drożdzy suchych
 • 4 żółtka
 • Olej z Esencją Masła 3 łyżki
 • Frytura Maestro Gold do smażenia
 • kieliszek rumu
 • sól

Przygotowanie małych pączków

Drożdze zalej w ciepłym mleku (ok. ½ szklanki). Mąkę połącz z sodą i wymieszaj. Dodaj drożdże, żółtka, cukier, resztę ciepłego mleka i szczyptę soli. Rozpocznij wyrabianie ciasta. Dodawaj stopniowo olej z Esencją Masła.  Wlej rum. Wyrabiaj ciasto aż do osiągnięcia elastyczności. Przykryj je ściereczką i odstaw do podwojenia objętości na około 1,5 godziny.  

Gotowe ciasto podsyp mąką, rozwałkuj i formuj z niego małe, okrągłe kulki. Po uformowaniu pozwól im jeszcze podrosnąć przez około 15 minut.  Fryturę rozgrzej do temperatury 175°C. Smaż zgodnie ze wskazówkami zawartymi w pierwszej części artykułu. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń