Relacja z Chefs Only w Pałacu Miedzeszyn

Znad patelni   27.10.2017

23 października Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort oraz okalające go tereny zielone opanowane zostały przez ponad 60 cukierników i szefów kuchni. Pobyt, który rozpoczął się niewinnie – kręglami i grą terenową – rozwinął się we wspólne gotowanie i zwieńczony został bankietem i tańcami. We wszystkich tych aktywnościach istotnym elementem było wino Pałacu Mierzęcin.

Chefs Only to cykliczne spotkania mistrzów polskiej gastronomii, sięgające korzeniami trzy lata wstecz. Wtedy to – jesienią 2014 r. – grupa szefów kuchni i cukierników zdecydowała się na nieformalne spotkanie, mające na celu integrację branży, wymianę kontaktów i doświadczeń. Ze względu na atrakcyjność tej formuły w 2017 r. po raz pierwszy odbyła się także edycja wiosenna Chefs Only.

– Choć było bardzo miło współorganizować pierwsze edycje wydarzenia, cieszę się, że impreza zaczęła wędrować po Polsce – mówi Tomasz Milewski, szef kuchni hotelu Mikołajki, w którym odbyły się trzy pierwsze edycje. – Dzięki temu że gospodarzem może zostać teraz każdy szef kuchni, z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie, kogo będzie można odwiedzić kolejnym razem. Tak jest po prostu ciekawiej. Sama idea spotkania, jego luźny charakter i radość spotkania na szczęście pozostają bez zmian. Zero spinek i czysta przyjemność – komentuje.

– Chefs Only to z punktu widzenia logistyki duże przedsięwzięcie. Samo przygotowanie stanowisk roboczych w namiocie było nie lada wyzwaniem – mówi Dawid Łagowski, gospodarz październikowej edycji i szef kuchni Pałacu Mierzęcin. – Możliwość goszczenia tak fantastycznych cukierników i szefów kuchni to ogromny zaszczyt, choć jednocześnie czuje się presję, by nie zawieść ich oczekiwań. Tym bardziej cieszę się, że się tak dobrze udało. Z tego miejsca dziękuję moim kucharzom i całej ekipie Pałacu Mierzęcin. Uważam, że stanęliśmy na wysokości zadania – podkreśla. Zmiana z edycji na edycję miejsca, w którym odbywa się Chefs Only, stanowi także pretekst i okazję, by szukać nowych możliwości i inspiracji – zarówno w zakresie przebiegu części integracyjnej, jak i samego gotowania. W pełni wykorzystano więc infrastrukturę rekreacyjną wokół pałacu oraz jego piwnice, pełne tworzonych na miejscu win.

Przewrotny początek

W oczekiwaniu na wszystkich gości ci, którzy przybyli jako pierwsi, mogli wziąć udział w drużynowym turnieju gry w kręgle. Cztery tory bowlingowe, mieszczące się w odrestaurowanym budynku pałacowego folwarku, stały się areną zmagań liczących do ośmiu osób zespołów. Na najlepszych czekały upominki ufundowane przez Aj Food i Farm Frites.

Szkoła przetrwania

Gdy wszyscy goście byli już na miejscu, kolejnego dnia podzielono ich na  cztery zespoły, które miały wziąć udział w „Survival Challenge” – czteroetapowej grze terenowej, odbywającą się na urokliwych terenach przylegających do pałacu. Pierwszym zadaniem było pokonanie ściany wspinaczkowej, w drugiej części należało wejść na wysokość 3 m i przejść na drugą stronę po linie. – Na tę ściankę nie da się wejść! Byłem ubrany w buty terenowe. Jestem sprytny i szczupły (ważę tylko 100 kg!), a i tak mi się nie udało. Może to przez ten deszcz, który padał rano? – skarży się ze śmiechem Tomasz Milewski. – Tak serio: wielki szacunek dla garstki osób, które dały radę– szczególnie dla Bartka Witkowskiego, który właził na tę ścianę jak człowiek pająk – dodaje.

Po wspinaczkowym wyzwaniu przyszedł czas na zmagania rodem z Azji. Przedstawiciele poszczególnych teamów ścierali się jako zawodnicy sumo. W lepszym wczuciu się w rolę pomagały im dmuchane stroje. Po zabawach w dojo nastąpiła krótka lekcja na temat wschodnich sztuk walki. – Choć może wydawać się, że zapasy nie mają zbyt wiele wspólnego z gotowaniem, chcieliśmy dać szefom kuchni okazję, by się zresetować i przez chwilę nie myśleć o recepturach – mówi Dawid Łagowski, szef kuchni Pałacu Mierzęcin. W tym samym duchu i z podobną intencją wprowadzono kolejne zadania – przeprawę pontonem przez jezioro, ułożenie specjalnego akweduktu z rur oraz paintball.

Pod wino i z winem

Zintegrowane po wspólnych zmaganiach grupy stanęły następnie przed wyzwaniami wymagającymi wymiany doświadczeń oraz sprawnego gotowania w drużynie. Motywem przewodnim tej części było wino z Pałacu Mierzęcin. Praca zespołów rozpoczęła się od spotkania z sommelierem, degustacji win podanych w kieliszkach Schott Zwiesel dostarczonych przez firmę TOM-GAST i wyboru trunku, do którego mieli następnie dobierać dania. – Uważam, że praca z innymi szefami kuchni jest bardzo rozwijająca. Wystarczy czasem podpatrzeć drobny szczegół, by zainspirować się i stworzyć nowe danie – mówi Łagowski.

– Cieszę się także, że we wspólnym gotowaniu udział wzięli uczniowie gorzowskiej szkoły gastronomicznej. Część z nich była bardzo podekscytowana tym, że mogła przyrządzać dania razem z ludźmi, których znają z gazet czy telewizji. Sam bardzo lubię pracować z młodzieżą. W ciągu tego roku w samym Pałacu Mierzęcin miałem 10 stażystów. To bardzo motywujące dla obu stron. Miło było patrzeć na kolegów, którzy podchodzili do tego bardzo podobnie – byli otwarci, rozmawiali i chętnie dzielili się doświadczeniem – dodaje.

Wtóruje mu Patryk Kotarba, szef kuchni hotelu Słonecznego w Busku-Zdroju: – Na Chefs Only moja praca z dwójką młodych uczniów przebiegła bardzo kreatywnie. Wymyślone przeze mnie dania były w większości wykonane przez moich pomocników. Służyłem dobrą radą i profesjonalnymi wskazówkami, dzięki czemu to uczniowie wykonali najbardziej wymagające etapy przygotowanych dań. Widziałem z upływem czasu, że nabierają coraz większej pewności siebie, a na finiszu wręcz rozpierało ich poczucie dobrze wykonanej pracy i ogromnego zadowolenia. Kucharzy oraz uczestników spotkania zainteresowały również mierzęcińskie wina. – Jako przedstawiciel Pałacu Mierzęcin cieszę się także z zainteresowania, jakie wzbudziło nasze wino. Nie skończyło się na gotowaniu doskonale skomponowanych z nim potraw i

konsumpcji na miejscu – wiele osób zamówiło też dostawy do swoich restauracji – konkluduje Dawid Łagowski. Po zakończeniu tej części, pamiątkowym zdjęciu i wręczeniu upominków od sponsorów przyszedł czas na galę finałową.

Wino, tańce i śpiew
Wino było istotnym elementem także podczas wieńczącego zdarzenie bankietu. Towarzyszyły mu zarówno inspirowane nim dzieła szefów kuchni, jak i cukierników. Atmosfera sprzyjała rozmowom, tańcom i śpiewom. – Niezobowiązujący nastrój, panujący nie tylko podczas gali finałowej, ale i podczas całego wydarzenia, bardzo sprzyja nawiązywaniu bliższych relacji i – jak sądzę – przyczynia się do powstawania na gastronomicznej scenie wielu ciekawych inicjatyw – również tych całkiem poważnych – mówi Tomasz Milewski, szef kuchni hotelu Mikołajki. – Dobrze jest spotkać się, choćby raz na pół roku, i pogadać o wszystkim, co w tej branży ważne. Już czekam na wiosenną edycję Chefs Only – podsumowuje Milewski.

Organizatorem cyklu spotkań Chefs Only jest Marketing&More. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

29 − 26 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.