Sprawdź ABC prowadzenia ogródka restauracyjnego!
Tętniący życiem ogródek restauracyjny to świetna wizytówka każdego lokalu. Apetyczne zapachy roznoszą się w powietrzu, a tłumy Gości sprawiają, że sami chcemy się przekonać, co takiego dana restauracja ma do zaoferowania. Tylko jak otworzyć ogródek restauracyjny w najbliższym sezonie? Gdzie się zgłosić, co podpisać, a przede wszystkim – ile to będzie kosztować i czy da się taniej? Sprawdź!
Ogródek gastronomiczny to szansa na zwiększenie zysków w ciepłe miesiące. Od wiosny aż do początku jesieni możesz w nim serwować swoje dania – zwłaszcza te sezonowe prosto z rusztu. Zobacz więc, jak krok po kroku otworzyć ogródek restauracyjny.
Ogródek restauracyjny a Twoja umowa, czyli dlaczego tajemniczy ogród nie przejdzie w obecnych czasach
Twój ogródek gastronomiczny musi być legalny. Tajemniczy ogród otwarty bez pozwolenia zamiast zysku wygeneruje jedynie problemy prawne i kary finansowe – dzisiaj nawet bary speakeasy muszą być legalne. Po pierwsze musisz zatem mieć zgodę zarządcy albo właściciela lokalu na otwarcie takiego ogródka. Oczywiście wtedy, kiedy po pierwsze dysponujesz terenem na działce lokalu, a po drugie – nie jesteś jego właścicielką lub właścicielem. W sytuacji, gdy pod ogródek gastronomiczny chcesz zaaranżować pas ruchu (chodnik to również pas ruchu – tylko że dla pieszych), potrzebujesz oficjalnej zgody. Najpierw sprawdź, jaki jest charakter terenu, który chcesz wykorzystać. Czy to droga gminna, powiatowa czy może wojewódzka? Od tego będzie zależeć organ, do którego skierujesz swój wniosek. W tym celu skontaktuj się ze swoim urzędem dzielnicy lub miasta i tam pozyskaj niezbędne informacje.
Ile to kosztuje? Czy ogródek gastronomiczny na terenie należącym do miasta generuje koszty (za wynajem powierzchni)?
Oczywiście, że tak. Cenę ustala organ, do którego kierujesz wniosek, jednak nie może ona przekroczyć określonej kwoty. Dziennie to maksymalnie 10 zł za każdy metr kwadratowy zajętej powierzchni. Zanim jednak zapłacisz jakąkolwiek cenę, musisz uzyskać zgodę na otwarcie ogródka przy restauracji. W związku z tym przygotuj wszystkie niezbędne dane. Jakie konkretnie? Sprawdź poniżej.
Jak wypełnić wniosek, by ogródek mogli wypełnić Goście? O czym pamiętać?
O niezbędnych danych – Twoich oraz osoby zarządzającej lokalem i tytułach prawnych z tym związanych. Dodatkowo o powierzchni, której potrzebujesz, by zaaranżować swój ogródek restauracyjny. Projekt przedsięwzięcia również będzie Ci potrzebny. Niestety musisz go przygotować samodzielnie lub z pomocą osoby wyspecjalizowanej w projektowaniu przestrzeni, jeszcze zanim otrzymasz jakąkolwiek zgodę (to generuje koszt, który może się niestety nie zwrócić). Pamiętaj, że do projektu musisz dołączyć także specyfikację techniczną, to jest ile i jakich materiałów konstrukcyjnych użyjesz do stworzenia swojego ogródka przy restauracji. Przyda Ci się również profesjonalna wizualizacja projektu oraz z kwestii prawnych – odpis z CEIDG. Wszystkich niezbędnych informacji powinien Ci udzielić Twój urząd.
PS Niestety urzędnicy mogą odmówić zgody na ogródek restauracyjny. Na odwołanie masz 14 dni, więc przygotuj solidną argumentację już na zapas.
Ogródek gastronomiczny a ogródek piwny, czyli jak to jest z tym alkoholem
Ogródek restauracyjny może służyć spożywaniu alkoholu. Potrzebujesz jednak pozwolenia rozszerzonego, czyli obejmującego obszar poza lokalem. Musisz się skontaktować z odpowiednim organem – tym, który decydował o Twojej koncesji lub licencji. Jego typ zależy od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności. W związku z tym, zanim przemienisz swój ogródek restauracyjny w ogródek piwny, uzyskaj oficjalną zgodę. Z jej pozyskaniem zazwyczaj nie ma problemu, jeśli została nadana już wcześniej Twojemu lokalowi. Powodzenia!