Sztuka karmelizacji

Porcja wiedzy   28.12.2017

Karmel to słowo budzące dobre skojarzenia u większości ludzi na świecie. Jabłka w karmelu, cukierki karmelki, solony karmel – te wszystkie rzeczy powodują wzmożoną pracę ślinianek. Karmelizacja nie jest jednak procesem, który ma zastosowanie jedynie w cukiernictwie. Przed Wami tajniki karmelizacji.

Co to jest karmelizacja?

Karmelizacja to proces, w którym cukier poddawany jest wysokiej temperaturze, co powoduje całkowite odparowanie wody. Podczas karmelizacji cukier zawarty w produktach spożywczych powoduje ciemnienie żywności i nadaje jej charakterystyczny zapach. Jako, że cukier jest podstawowym budulcem większości produktów, karmelizacja zachodzi prawie wszędzie. Możemy zaobserwować ją smażąc mięso, warzywa (szczególnie takie jak marchewka, czy cebula), a także przy pieczeniu chleba (ciemna skórka).

Należy pamiętać, że każdy z cukrów karmelizuje się w innej temperaturze:

Fruktoza 110 stopni C
Galaktoza 160 stopni C
Glukoza 160 stopni C
Sacharoza 160 stopni C
Maltoza 160 stopni C


Jak karmelizować warzywa?

Warzywa są świetnym produktem do karmelizacji ze względu na dużą zawartość cukrów. Dobrym przykładem jest marchewka, która tuż po burakach, zawiera najwięcej węglowodanów ze wszystkich znanych warzyw. Marchewki zawierają glukozę, fruktozę i sacharozę, dzięki czemu bardzo łatwo poddać je procesowi karmelizacji. Wystarczy położyć je na suchej patelni na małym ogniu i obserwować, jak brązowieją. Często wykorzystywana jest także cebula cukrowa, którą stosuje się nawet jako konfiturę. W celu wzmocnienia procesu karmelizacji i słodkiego smaku, warzywa często dosładza się przed smażeniem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

72 − = 63

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.