Szybkie pączki serowe. Prosty przepis

Cukiernictwo   29.01.2019

Pączki serowe jako alternatywa dla tych tradycyjnych na Tłusty Czwartek? Choć pączkowi tradycjonaliści mogą podejrzliwie unieść brew, naprawdę warto spróbować czegoś nowego i zapoznać się z naszym przepisem na szybkie pączki serowe!

Pączki serowe – czym różnią się od tradycyjnych?

Pączki serowe – znane także jako oponki – to nieco lżejsza alternatywa dla pączków tradycyjnych. Robi się je z wykorzystaniem twarogu, dzięki czemu mają delikatny serowy posmak oraz zachowują wilgotność i sprężystość. Są szybkie w przygotowaniu i stanowią ciekawe urozmaicenie dla tradycyjnych karnawałowych łakoci.

Uniwersalne zasady smażenia pączków – serowych i tradycyjnych

 • Smaż pączki tylko w najlepszych tłuszcze o wysokim punkcie dymienia (powyżej 220°C).
 • Pilnuj optymalnej temperatury smażenia: 175-180°C.
 • Dbaj o sprawność i czystość smażalników / patelni.
 • Dbaj, aby do tłuszczu nie dostawały się: woda, mąka, okruszki itp. Filtruj tłuszcz przynajmniej raz dziennie.
 • Nie przepełniaj smażalnika – stosunek smażonej żywności do ilości tłuszczu powinien wynosić 1:10. W przeciwnym wypadku temperatura tłuszczu spanie i pączki wchłoną go więcej.
 • Kontroluj stopień rozkładu tłuszczu.

Dowiedz się więcej o prawidłowym głębokim smażeniu u nas.

Przepis na pączki serowe

Przedstawiamy prosty i szybki przepis na pączki serowe. Już nie musisz długo czekać na wyrośnięcie ciasta, a to wszystko dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej. Jaki tłuszcz najlepiej wybrać do smażenia pączków serowych? Idealnie sprawdzi się jedna z jakościowych frytur.

Składniki (na około 24 sztuk):

 • 250 g mąki pszennej
 • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 250 g twarogu
 • 1/3 szklanki cukru
 • 1 łyżka cukru
 • 2 żółtka
 • 100 g gęstej śmietany 12%
 • 1,5 litra oleju lub frytury do smażenia

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy razem z sodą. Dodajemy przeciśnięty przez praskę lub zmielony ser, cukier, żółtka oraz śmietanę. Łączymy składniki i zagniatamy gładkie ciasto.

Wykładamy ciasto na stolnicę oprószoną mąką i wałkujemy na placek o grubości około 1 – 1,5 cm. Wierzch możemy oprószyć mąką. Szklanką o średnicy około 6 – 7 cm wycinamy kółka.

Rozgrzewamy tłuszcz w smażalniku lub garnku do około 170-180°C. Wkładamy po kilka oponek i smażymy na złoty kolor przez około 1 minutę z każdej strony. Odkładamy na ręczniki papierowe.

Maczamy w lukrze lub posypujemy cukrem pudrem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

19 − 12 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.