Warzywa bulwiaste – esencja jesieni na talerzu
Grupa warzyw bulwiastych jest bardzo różnorodna, ale wszystkich jej reprezentantów łączy jedno – ich najcenniejsza część kryje się pod ziemią. Bulwy to podziemne magazyny, które gromadzą skrobię, cukry i wodę, co nadaje im wysoką wartość energetyczną. Po zjedzeniu tych warzyw odczuwamy przyjemne uczucie sytości.
Warzywa bulwiaste łatwo pomylić z korzeniowymi, ale to nie to samo! Warto wiedzieć, jaka jest różnica między nimi, a także bliżej poznać właściwości tej wyjątkowej grupy warzyw.
Warzywa bulwiaste – skarbnice smaków ukryte pod ziemią
Zacznijmy od tego, że bulwa może być korzeniem, ale nie musi nim być. Warzywa bulwiaste zawsze swoją najważniejszą część mają schowaną pod ziemią. Z tego powodu, w przypadku tych warzyw, często mówimy tu o kłączu, a nie o korzeniu, który może być również częścią naziemną.
Bulwy rozwijają pod ziemią swoje kłącze, które pełni funkcję spichrzową – magazynuje cukry i wodę. Stąd warzywa bulwiaste mają tak wysoką wartość energetyczną i są bardzo sycące.
Bulwy – idealny dodatek do dań mięsnych
Warzywa bulwiaste są zasadowe, a to oznacza, że świetnie dopełniają się z pokarmami kwaśnymi, np. z mięsem. Do tego bulwa jest bardzo zdrowym dodatkiem do dań – przez to, że ta podziemna część warzywa jest chroniona przed promieniami słonecznymi, magazynuje w sobie wartości odżywcze, antyoksydanty i innych składniki, które pozytywnie oddziałują na nasz organizm.
Jakie znamy warzywa bulwiaste?
Grupa warzyw bulwiastych jest liczna, ale warto poznać jej najbardziej znanych przedstawicieli:
- Ziemniak – król polskich stołów. Warzywo, które jest pełne skrobi i wielu wartości odżywczych. Największą zaletą ziemniaka jest jego szerokie zastosowanie – możemy go jeść w formie purée, zup, kremów, frytek, zapiekanek i wielu innych dań. W kategorii wszechstronności jest bezkonkurencyjny.
- Batat – często jest składnikiem gładkiego purée, ale też świetnie smakuje w formie frytek lub zapiekany na słodko jako deser.
- Burak – kolejne warzywo, które pojawia się na naszych stołach w różnych odsłonach kolorystycznych (fioletowy, czerwony, pomarańczowy lub biały). Z buraka można zrobić zakwas lub sok, ugotować z niego zupę lub upiec i dodać do sałatki. Nie zapominajmy oczywiście o tartych buraczkach – na ciepło i na zimno.
- Seler korzeniowy – aromatyczny, słodki i świetnie komponujący się zarówno z mięsami, jak i rybami. W kuchni wegańskiej często zastępuje białe mięso ryby.
- Pietruszka i pasternak – białe i aromatyczne. To warzywa idealne do pieczenia i karmelizacji na patelni. Doskonałe sprawdzają się jako dodatki do ciężkich mięs.
- Marchew – kiedyś biała i żółta, dzisiaj pomarańczowa. Świetna w surówkach, sałatkach, ale także jako składnik zupy krem czy purée. Marchew idealnie sprawdza się podczas rozszerzania diety u dzieci.
- Rzepa i brukiew – warzywa bardziej pikantne i wyraziste. Świetne do mięs.
- Kalarepa i rzodkiewka – doskonale smakują na surowo i w formie pikli.
- Chrzan i imbir – rozgrzewające warzywa, które można jeść na surowo i po obróbce termicznej.
- Topinambur – warzywo o interesującym, lekko orzechowym smaku. Polecane diabetykom i osobom, którym zależy na obniżeniu cholesterolu LDL.
Warzywa bulwiaste to nie tylko bogactwo smaku, ale i zdrowia. Ich różnorodność i wszechstronne zastosowanie z pewnością inspiruje do eksperymentów w kuchni.
Udanego eksplorowania smaków!
Kuba Steuermark