atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Wszystkie oblicza sałatki jarzynowej

Wszystkie oblicza sałatki jarzynowej

Sałatka jarzynowa to… temat rzeka. Jak gastronomia długa i szeroka, tak wiele mamy wersji tej sałatki. Niektórzy robią z ogórkami kiszonymi, niektórzy z jabłkiem, inni używają ziemniaków, a pozostali … wrzucają wszystko razem. Z jajkiem czy bez? Z dużą ilością majonezu czy nie? A jak groszek, to konserwowy czy odmrożony – zielony?

To tylko część pytań, które zadajemy sobie w Polsce. Jednak temat sałatki jarzynowej to nie tylko temat polski – wątpliwości w kwestii receptury pojawiają się w wielu krajach, m.in. we Francji, w Hiszpanii, czy w Ukrainie…

Sałatka jarzynowa w Europie

Sałatka jarzynowa we Francji to nic innego jak sałatka macedońska i chodzi tutaj nie o kierunek na mapie, ale bardziej o rodzaj cięcia: w średnią kostkę a la macedoine – nie w małą kostkę brunoise, nie w grubą paysanne, ale właśnie taką średniej wielkości. W przypadku Hiszpanii sałatka ta nazywa się Insalata rusa, co oznacza sałatkę ruską, oczywiście bardziej od Rusi, czyli obecnej Ukrainy a nie państwa moskiewskiego😊 Jeśli jej francuska siostra nie ma zaskakujących składników, to w hiszpańskiej wersji znajdziemy jedną niespodziankę – paluszki krabowe! Wersja ukraińska bywa mylnie nazywana kresową, co mogłoby świadczyć o jej występowaniu i pochodzeniu z końca dawnej Rzeczpospolitej. Pamiętajmy jednak, że kiedy ją tworzono, nie istniały „kresy”, a przesunięcie geograficzne na wschód umiejscawiało takie miasta jak Lublin, Przemyśl, Lwów i inne w samym centrum „Rzepy”. To bardziej Poznań i Gdańsk wtedy były zachodnimi rubieżami Rzeczypospolitej. Co ciekawe – w sałatce ukraińskiej występuje burak i śledź.

Tyle historii! A co do teorii…

Sałatka jarzynowa najczęściej występuje jako produkt uboczny rosołów i warzywnych wywarów. Wtedy rozgotowana i pozbawiona dużej ilości smaku jest cięta przed świętami. Jeśli jednak chcemy przygotować najsmaczniejszą wersję sałatki, to gotujemy cały zestaw wyselekcjonowanych warzyw korzeniowych we wrzącej, osolonej wodzie. Nie rozgotowujemy warzyw, szybko je schładzamy i mieszamy. Moja wersja jest z jabłkami, ziemniakami, porem, jajkami i ogórkiem kiszonym. Całość łączę z krótko zaparzonym groszkiem zielonym, solę, dodaję pieprz i wstawiam do lodówki.

Teraz czas na rzecz najważniejszą! Domowy majonez

Aby go zrobić, potrzebujemy: 

  • 4 żółtka, 
  • 1 łyżkę musztardy dijon, 
  • 2 łyżki octu spirytusowego, 
  • sól, 
  • pieprz, 
  • 500 ml oleju rzepakowego (np. TopQ).

Żółtka zakwaszamy octem i musztardą, doprawiamy wstępnie solą i pieprzem, a następnie zaczynamy dodawać stopniowo olej. Mieszamy bez przerw (możemy robić to w blenderze na małych obrotach). Na koniec sprawdzamy kwaśność i słoność. Doprawiamy pieprzem.

Powodzenia

Kuba Steuermark, doradca i trener kulinarny BUNGE  

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń