Restauratorze – life in plastic is not fantastic! Czas na zmianę opakowań!
Chociaż słynne powiedzenie mówi, aby nie oceniać książki po okładce, to jednak w gastronomii doskonale wiemy, że opakowanie ma duże znaczenie dla konsumentów. Teraz, kiedy rodzaj używanych opakowań nie jest już tylko kwestią wizerunkową, lecz także prawną, warto zacząć przywiązywać do nich jeszcze większą wagę. Przyjrzyjmy się tej kwestii!
Parlament europejski zatwierdził zakaz sprzedaży plastikowych wyrobów jednorazowego użytku już w marcu 2019 roku. Zmiany zaczną jednak obowiązywać dopiero teraz, w roku 2021 – plastikowych opakowań nie można już wprowadzać do obrotu, natomiast zapasy należy zużyć najpóźniej do 5 lipca. To ostatni moment na przemyślenie i przetestowanie, jakie opakowania warto wybrać w swojej restauracji, aby nie tylko utrzymać jakość dań, lecz także dodatkowo zachęcić klientów do swoich usług.
Dlaczego plastik jest problemem?
Plastik stał się poważnym, globalnym problemem – nadprodukcja odpadów, z których tylko część trafia do recyklingu, zagraża naszej planecie. Czy wiesz, że jeśli utrzymalibyśmy obecne tempo zużycia plastiku, to do 2050 roku w oceanach mogłoby się znaleźć go więcej niż… ryb? Teraz w morzach znajduje się co najmniej 150 milionów ton plastiku, a od 4,8 do 12,7 milionów ton trafia do oceanów. Jednymi z najczęściej znajdowanych na brzegach mórz przedmiotów są m.in. sztućce, słomki i mieszadełka do napojów, a także butelki na napoje, nakrętki, pokrywki i pojemniki na żywność (w tym opakowania po jedzeniu typu fast-food). Właśnie dlatego nieekologiczne plastikowe opakowania, takie jak jednorazowe sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, pojemniki na żywność oraz kubeczki, nie będą mogły być dłużej stosowane w gastronomii. Zmiana ta nie jest chwilowa. Z każdym kolejnym rokiem będzie przybywać rozwiązań, których zadaniem będzie ograniczenie produkcji i zużycia plastiku – Unia Europejska wyznaczyła państwom członkowskim kolejne cele na lata 2025 i 2030.
Jakie są alternatywy dla plastiku?
Alternatyw dla plastiku nie brakuje na naszym rynku. Możemy korzystać z takich rozwiązań, jak np. opakowania papierowe – tekturowe talerzyki, torby na wynos i kubki powlekane PLA – poliaktydem, czyli uszczelniającym składnikiem naturalnego pochodzenia, pozyskiwanym z kukurydzy lub trzciny cukrowej. Kolejną opcją są np. drewniane i bambusowe, sztućce, a nawet materiały…. jadalne! Zastawa wykonana z otrębów to jeden z trendów, które cieszą się szczególną popularnością zwłaszcza w restauracjach wegańskich i wegetariańskich. Jednorazowe, biodegradowalne talerze z otrębów można zwyczajnie zjeść po zakończonym posiłku. Jeśli jednak Klienci się na to nie zdecydują ;), to otrębowe opakowania i tak ulegną rozkładowi w ciągu kilku tygodni. Co więcej, nie tylko w ofercie na wynos możemy wprowadzić kilka prostych rozwiązań – słomki szklane lub metalowe, które z powodzeniem umyjemy w zmywarce i wykorzystamy ponownie, wymagają od nas jednorazowego wydatku, a z pewnością zostaną docenione przez gości. Serwetki z recyklingu, wbrew dawnym obawom, dzisiaj cieszą się dużym powodzeniem i wcale nie są postrzegane przez klientów jako tanie. Obecnie nawet najprostsze meble (głównie z niepotrzebnych już nikomu palet) są nierzadko bardziej chwalone niż eleganckie stoliki i krzesła zewnętrzne, wykonane z plastiku.
Jaką politykę cenową warto obrać ze względu na nowe opakowania?
Plastik ma jedną, niekwestionowana zaletę: jest tani. Wielu restauratorów zastanawia się, jak podejść do cen opakowań dań na wynos, aby nie zniechęcić klientów, a jednocześnie nie dopłacać do biznesu przez ustanowioną zmianę. Najważniejsza jest edukacja – należy informować swoich gości, że mogą przynieść do restauracji własne opakowania, do których zostaną zapakowane ich potrawy na wynos. W przypadku dostaw, istotne jest podkreślenie ekologicznego stanowiska restauracji, które pomoże usprawiedliwić wyższą cenę opakowań. Cenę tę można także wliczyć w koszt potrawy.
Co poza estetyką zyskujemy, wprowadzając nowe, nieplastikowe opakowania?
Plastik raczej nie jest wizualnie atrakcyjny, prawda? Zmiana tworzywa swoich opakowań to doskonały moment na zmianę designu. Pamiętajmy, że ludzie kupują również oczami. Takie zjawisko nazywamy “window shopping”. Piękne opakowania, które dodatkowo są estetycznie przyozdobione subtelnymi akcentami, nawiązującymi do charakteru marki, pomogą zwiększyć sprzedaż np. słodyczy i przekąsek, które prezentujemy w swoich witrynach. Dzięki ładnemu opakowaniu, nasze wyroby mogą wydawać się jeszcze smaczniejsze! Co więcej, umieszczając logo na eleganckich torbach na wynos, koncentrujemy się na brandingu. Zwiększamy świadomość swojej marki, jednocześnie dając konsumentom jej namiastkę przez sam wygląd opakowania. Inną zaletą wprowadzenia nowych opakowań jest możliwość zachowania dłuższej świeżości dań, w tym chrupkości potraw smażonych. A poza korzyściami biznesowymi, przyczynimy się także do potrzebnej, globalnej zmiany – wpłyniemy na zmniejszenie liczby śmierci stworzeń wodnych, polepszenie klimatu, gospodarkę (szacuje się, że koszty związane z odpadami morskimi wynoszą od 259 do 695 milionów euro!) oraz zdrowie ludzi, narażonych obecnie na działanie substancji chemicznych. Pamiętajmy zatem, aby nie tylko kierować się estetyką, lecz także benefitami, które zyskujemy dzięki wprowadzeniu nowych opakowań!