Jak usmażyć kotlety z kani?
Kotlety z kani to wyjątkowo proste w przygotowaniu danie, które przypadnie do gustu nie tylko wegetariankom i wegetarianom. Dodaj tę smaczną potrawę do swojej karty i zabierz Gości w sentymentalną podróż – bo dla wielu z nich kotlety z kani mają smak sielskiego czasu dzieciństwa. Zobacz, jak je przygotować krok po kroku.
Po pierwsze – uważaj, jeśli chcesz samodzielnie zebrać, a następnie uprawiać kanie. Łatwo je pomylić z trującym muchomorem sromotnikowym. Zwracaj więc szczególną uwagę na wygląd grzyba: jego blaszki, trzon, a nawet zapach mogą naprowadzić Cię na właściwy trop. Jeśli jednak zamawiasz grzyby ze sprawdzonego źródła, nie masz się czym martwić. Po drugie – jeżeli nie planujesz menu degustacyjnego, sięgaj po dojrzałe, duże okazy. Tylko dorodna kania czubajka po obróbce termicznej będzie przypominać kotlet schabowy. I w końcu po trzecie – smaż zgodnie z poniższymi poradami, aby uzyskać doskonałą chrupkość i strukturę grzyba: niestety czasem wystarczy jeden mały błąd, by otrzymać… miękką i tłustą masę.
Kotlety z kani – przepis
Kotlety z kani nie są daniem trudnym do zrobienia. Zwróć jednak uwagę na ich formę podania, będąc jeszcze na etapie zakupów. Aby wyglądały imponująco na talerzu, kapelusze powinny mieć co najmniej 20 centymetrów średnicy (pamiętaj, żeby zweryfikować jedynie kapelusze, ponieważ kanie serwuje się bez trzonu). Inną ważną kwestią jest sezon. Ten na kanie trwa od początku wakacji nawet do końca jesieni. Uwzględnij to przy planowaniu swojej sezonowej karty dań!
Składniki na dwie porcje
– 2 duże kanie
– 2 średniej wielkości jajka
– mąka pszenna
– mąka kukurydziana
– bułka tarta
– Olej z Esencją Masła
– sól
– pieprz czerwony i czarny
Przygotowanie kotletów z kani krok po kroku
Kapelusze dokładnie oczyść i delikatnie osusz. Wymieszaj łyżkę mąki pszennej z łyżką mąki kukurydzianej. Natrzyj lekko kapelusze mąką. Jajka roztrzep i dodaj do nich szczyptę soli oraz świeżo mielony pieprz czarny. Kapelusze namocz w jajku, a następnie panieruj w bułce tartej. Na patelni rozgrzej Olej z Esencją Masła. Przed smażeniem dopraw kanie solą oraz świeżo zmielonym pieprzem czerwonym i czarnym (takie połączenie doda intensywniejszego smaku naturalnie subtelnej kani). Kanie smaż płytko – przez około 3 minuty z każdej strony, aż do osiągnięcia złocisto-brązowego koloru panierki. Pamiętaj o ostrożnym obracaniu kotletów, aby nie ukruszyć pokaźnego kapelusza. W końcu to on – idealnie wysmażony – jest najważniejszym elementem Twojego dania.
Kotlety z kani w wersji wegańskiej – jak je przygotować?
Kotlety z kani możesz przygotować również w wersji wegańskiej. W tym celu skorzystaj z zamiennika dla jajka. Może to być np. roślinna alternatywa dla jajek – Veggs – lub mąka ziemniaczana wymieszana z wodą gazowaną oraz odrobiną soli himalajskiej, oddającej aromat i smak jajka. Do smażenia możesz użyć certyfikowanego oleju wegańskiego TopQ.