Jak wybierać składniki i przyprawy idealne do kuchni tajskiej?
Kuchnia tajska nabrała swojego unikalnego charakteru między innymi za sprawą fenomenalnego wykorzystania kilku charakterystycznych przypraw. Kaffir, galangal, tajska bazylia… to właśnie zioła odpowiadają za wiele pysznych nut, które tak bardzo doceniamy w tajskich daniach. Co warto o nich wiedzieć, tak jak i o pozostałych składnikach kuchni tajskiej? Jak je wykorzystać we własnych interpretacjach charakterystycznych smaków Tajlandii? Sprawdźmy!
Kuchnia tajska cieszy się w Polsce niemałą popularnością. Szczególne uznanie zdobyły potrawy takie jak tom yam i pad thai, których dzisiaj nie trzeba już praktycznie nikomu przedstawiać. Za ich sukcesem stoją proste, choć precyzyjne techniki kulinarne, doskonale wykorzystywane lokalne składniki i przede wszystkim oczarowujące zmysły przyprawy, których aromat towarzyszy nam jeszcze przez długi czas po każdej uczcie.
Charakterystyczne składniki w kuchni tajskiej
Kuchnia tajska, jak każda kuchnia narodowa, opiera się na lokalnych zasobach – które są szczególnie bogate. Swobodnie przeplatające się smaki umami, kwaśne, gorzkie, słone i słodkie stanowią wynik umiejętnej gry tajskimi dobrami, a także odpowiedniego opracowania składników i ich proporcji. A te charakterystyczne składniki dla Tajlandii to przede wszystkim:
– ryż
– makaron (ryżowy, sojowy)
– tofu
– mięsa, zwłaszcza ryby i owoce morza
– kokos (miąższ, mleczko)
Można je określić jako bazowe, jednak pamiętaj, że ich wykorzystanie jest zróżnicowane regionalnie. O ile południowa część Tajlandii obfituje w mięsa ryb i owoce morza, serwowane na bazie kokosa lub z jego dodatkiem, a także curry, o tyle ta północna zachwyca głównie pomysłowym wykorzystaniem ryżu i tłustych mięs. Kuchnia Tajlandii środkowej jest natomiast lekko patchworkowa – zwłaszcza w okolicach Bangkoku integrują się smaki innych regionów i nie obce są tutaj wpływy kuchni chińskiej oraz indyjskiej.
Przyprawy w kuchni tajskiej
Kuchnia tajska obfituje w wyborne przyprawy. Te najpopularniejsze to:
– galangal (potocznie znany jako intensywniejszy imbir)
– liście kaffiru (nadające limonkowego posmaku daniom)
– tajska bazylia
– trawa cytrynowa
– kolendra
– pasta z tamaryndowca (słynny składnik pad thai)
– pasta curry
– tajskie chili
Wszystkie mają to do siebie, że są ponadprzeciętnie aromatyczne. Ich esencja nadaje daniom niepowtarzalnej głębi, co najłatwiej da się odczuć w regionie północno-wschodnim. W Tajlandii królują jednak ostre potrawy. Te, które są serwowane osobom z Europy odwiedzającym ten piękny kraj stanowią najczęściej bardzo delikatny wariant dla podniebienia. Klasyczna kuchnia tajska, zwłaszcza południowo-wschodnia, zaskakuje stopniem pikantności niemal wszystkich propozycji z lokalnego menu.
Co zrobić, aby Twoje dania smakowały niczym prosto z Tajlandii?
Pierwsza, bardzo podstawowa zasada, brzmi: sięgaj po świeże składniki. Tak powinno być niezależnie od kuchni, jednak tajska ma to do siebie, że często jest serwowana w formie street foodu, bazującego właśnie na smażeniu świeżych lokalnych składników. Druga istotna zasada to łączenie komponentów kulinarnych i stopniowanie ich ostrości. Pamiętaj, że warto eksperymentować, jednak najpopularniejsze tajskie przepisy bazują na stałych, prostych połączeniach – stopniowana jest jedynie ostrość, którą determinuje zwłaszcza użycie tajskiego chili. Zasada numer trzy to nasze ulubione smażenie. W kuchni tajskiej smaży się na potęgę: smażone ryże i makarony, stir-fry, dania z woka. Aby nie zaburzyć charakterystycznych nut przypraw i składników, sięgaj po tłuszcze zarówno o wysokim punkcie dymienia, jak i neutralne pod kątem smaku i aromatu.