atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak wykorzystać kiszone buraki – 4 pomysły na dania z dodatkiem kiszonych buraków!

Jak wykorzystać kiszone buraki – 4 pomysły na dania z dodatkiem kiszonych buraków!

Działające przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Wspierające odporność organizmu. Przede wszystkim jednak – niezwykle smaczne i o dużym potencjale kulinarnym! Kiszone buraki, bo o nich będzie dziś mowa, to klasyczna potrawa, którą możesz wykorzystać w swoim menu na różne sposoby. Jakie? Sprawdźmy!

Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, trochę zapomniane już kiszonki – staropolski superfood – stopniowo wracają na nasze talerze. Wśród nich najczęściej spotykamy ogórki i kapustę, jednak rosnącą popularnością cieszą się też kiszone buraki. Dzisiaj skupimy się nie tyle na ich wartości dla organizmu, co raczej na ich wykorzystaniu w restauracyjnej karcie. A ciekawych opcji jest co najmniej kilka!

Przygotowanie kiszonych buraków 

Jest proste, choć czasochłonne. To co najmniej kilka dni oczekiwania na gotowe buraki oraz sok. Czyste, obrane buraki z wybranymi dodatkami (np. liście laurowe, czosnek, imbir, ziarnisty pieprz, gorczyca) zalewasz wodą z solą i zamykasz w słoiku. Po kilku dniach, usuwając w międzyczasie nagromadzoną pianę, testujesz intensywność soku. Jeśli jest wystarczająca, możesz już wykorzystać swoje kiszonki. Nie zapominaj także o soku. Jego picie jest naprawdę zdrowe – warto go zabutelkować. 

Kiszone buraki – surówka

To prawdopodobnie najpopularniejsza forma wykorzystania kiszonych buraków. Kiszonki wystarczy zetrzeć oraz połączyć z jabłkiem, marchewką i cebulą, dodając olej TopQ, odrobinę soku z cytryny, majonez i przyprawy do smaku. Taka surówka świetnie będzie się komponować ze smażonymi lub pieczonymi w sosie własnym mięsami i rybami. W wersji wegetariańskiej doskonale będzie do niej pasować słowacko-czeski vyprážaný syr. 

Pasta w typie hummusu na bazie kiszonych buraków 

Kiszonych buraków nie musisz serwować w formie surowej. Kolejnym wybornym pomysłem na ich wykorzystanie w restauracyjnym menu jest przygotowanie pasty-hummusu. Buraki upiecz i zblenduj z ciecierzycą z puszki. Dodaj pastę tahini, świeżo wyciskany sok z cytryny, czosnek, zimną wodę z solą, odrobinę oleju TopQ, przyprawy i posiekaną pietruszkę. Taka pasta będzie przypominać swoim smakiem właśnie słynny hummus. Pamiętaj, że wyczuwalność buraka możesz stopniować. Po prostu dodaj go mniej lub więcej do całej mieszanki. Taki buraczany hummus warto serwować jako starter lub dodatek do falafela. 

Pieczone kiszone buraki w jesiennej sałatce z kozim serem

Pieczone kiszone buraki są świetnym dodatkiem do jesiennej sałatki. Quinoa, kozi ser, fasolka edamame, prażone orzechy, kiełki słonecznika i opcjonalnie – dynia, to proste w przygotowaniu i bardzo smaczne danie do karty lunchowej. Co więcej, buraki możesz zapiekać z miodem i chili – dzięki temu nabiorą jeszcze ciekawszego smaku, a sałatka stanie się bardziej esencjonalna. 

Zupa z kiszonych buraków

Zupa z kiszonych buraków przypomina barszcz, jednak ma od niego większą kwasowość. Przygotowuje się ją jednak bardzo podobnie. Po zeszkleniu cebuli z czosnkiem na Oleju z Esencją Masła, dodaje się starte buraki, a całość zalewa gorącym bulionem. Po około 15 minutach zupa jest gotowa – można ją serwować i najlepiej robić to z grillowaną bagietką okraszoną kozim serem. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń