Sezon na szparagi – jak je przygotować i z czym serwować? Poznaj wege sosy do szparagów, które pokocha każdy gość!
Od początku maja do końca czerwca restauracje, zamiast swojego standardowego menu, chętnie promują to sezonowe – ze szparagami w roli głównej. I nic dziwnego, bo to właśnie w tym krótkim okresie szparagi są świeże, dostępne lokalnie i najsmaczniejsze. Wykorzystaj sezon, póki trwa, i wprowadź te warzywa do swojej karty dań!
Jak sprawić, by szparagowe menu sezonowe zostało w pamięci gości na długo? Podsuwamy kilka sposobów.
Białe a zielone szparagi – czym się różnią?
Przede wszystkim kolorem, a to dopiero początek. Białe szparagi nie mają barwnika, ponieważ są uprawiane pod ziemią, bez kontaktu ze słońcem. Są znacznie twardsze od tych zielonych, do tego pokrywa je włóknista skórka. Przed obróbką termiczną trzeba je dokładnie obrać. Smak białych szparagów jest delikatny i lekko słodki.
Zielone szparagi
Szparagi, które wyrastają ponad powierzchnię ziemi, zyskują zielony kolor. W smaku są bardziej soczyste i intensywne od tych białych. Nie trzeba ich obierać, należy natomiast pozbyć się zdrewniałych końcówek.
Jak przyrządzać? Najlepsze sposoby na szparagi
Szparagi to warzywa, które wyśmienicie smakują zarówno jako składnik dania, jak i osobno, w formie przystawki lub finger foodu. Wyróżniają się też wszechstronnością, bo w zależności od potrawy i receptury, można je przygotowywać na różne sposoby.
Szparagi gotowane
Do gotowania warto wybrać szparagi białe, które zyskają w ten sposób pełnię smaku. Gotuj je w lekko osolonej wodzie, aż będą miękkie, a następnie zaserwuj posmarowane świeżym posolonym masłem. Doskonale smakuje również zupa na bazie białych szparagów, a do przygotowania wywaru możesz wykorzystać ich obierki!
Szparagi smażone
Do smażenia najlepsze będą szparagi zielone. Przygotowane w ten sposób, staną się chrupiące i soczyste.
Jak i z czym smażyć szparagi?
Są klienci, którzy najbardziej lubią po prostu szparagi smażone na maśle lub oliwie, zarumienione i delikatnie posolone. Jeśli jednak chcesz urozmaicić smak tych warzyw, poeksperymentuj z dodatkowymi składnikami. Wyśmienicie będą smakować na przykład szparagi smażone z czosnkiem i odrobiną rozmarynu, która doda daniu włoskiego twistu. Świetnie sprawdzi się tutaj też klasyk polskiej kuchni, czyli bułka tarta. Szykujesz szparagi dla klientów wege? Do smażenia wybierz Eleplant – tłuszcz roślinny, którego możesz używać dokładnie tak, jak masła.
Szparagi zapiekane
To idealny sposób na przygotowanie szybkiej, pysznej przekąski lub tzw. side dish. Szparagi możesz posypać serem i piec, aż się zarumienią. W przypadku menu roślinnego dobrze sprawdzi się wege parmezan, który przygotujesz, rozcierając uprażone migdały z solą i płatkami drożdżowymi (posyp nim upieczone już warzywa). Jeśli zauważysz, że Twoje szparagi są grube i łykowate, przed wstawieniem do piekarnika podgotuj je w lekko osolonej wodzie.
Z czym serwować?
Szparagi doskonale wkomponują się w wiele różnych dań, dodając im wykwintności i charakterystycznego smaku. Szykując sezonowe menu, możesz wykazać się kreatywnością lub zwrócić się w stronę klasyki. Uwielbiany przez wielu sposób na szparagi to podanie ich razem z jajkiem w koszulce lub bułką tartą. Te warzywa świetnie będą też smakować w sałatkach, omletach, wykwintnych wypiekach czy daniach makaronowych.
Zwróć uwagę na sosy!
Chcesz serwować szparagi jako osobną przystawkę lub przekąskę? Podaj je razem z sosami, które podkreślą i uzupełnią ich smak. Szparagi doskonale komponują się z:
sosem holenderskim
Ten popularny i prosty sos (składa się z zaledwie kilku składników) uwydatni głęboki posmak zielonych szparagów. To jednak warzywa będą odgrywać główną rolę w daniu – sos holenderski jest delikatny, więc ich nie przytłumi. Tak przygotowana przystawka zyska puszystą, kremową teksturę, która doda potrawie przyjemnej aksamitności.
Sosem berneńskim
To mniej znany dodatek do szparagów, ale warto z nim poeksperymentować. Jednym ze składników sosu berneńskiego jest estragon, który nadaje mu intensywny, ziołowy aromat. Sos berneński ma wyrazisty smak, dlatego może okazać się ciekawym dodatkiem do szparagów i stworzyć z nimi nietuzinkowe połączenie. Kiedy szczególnie warto po niego sięgnąć? Wtedy gdy chcesz zaserwować szparagi ze stekiem – tym klasycznym lub tym wege.
Sosem beszamelowym
Doskonale komponuje się ze szparagami pieczonymi. Sos beszamelowy ma formę kremowej, maślanej zasmażki o puszystej konsystencji. Jeśli chcesz uzyskać wyrazistszy smak, możesz doprawić go pieprzem, gałką muszkatołową i szafranem. Następnie polej nim szparagi przed wstawieniem ich do piekarnika. Po upieczeniu sos stworzy kremową „kołderkę”.
Jaki sos dla wegan?
Jeśli szykujesz wegańskie menu sezonowe, wcale nie musisz rezygnować z kremowych, gęstych sosów. Wystarczy, że odpowiednio dobierzesz składniki, np. tradycyjne masło zastąpisz Eleplantem – pełnowartościowym tłuszczem roślinnym o wszechstronnym zastosowaniu. Więcej podpowiadamy w naszym artykule o maślanych sosach w wersji roślinnej.
Sezon na szparagi trwa krótko. Warto więc wykorzystać go w stu procentach i stworzyć menu, które zapadnie gościom w pamięć. Daj sobie przestrzeń na eksperymentowanie z różnymi połączeniami smakowymi, ale nie bój się też sięgać do klasyki! Obserwuj, co najbardziej smakuje Twoim gościom i wyciągaj wnioski na przyszły sezon.