atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Bekon angielski a bekon amerykański – czym się różnią?

Bekon angielski a bekon amerykański – czym się różnią?

Te dwa produkty to zupełnie różne światy! Pierwszy z wymienionych to tzw. gammon, czyli mięso wieprzowe z tylnej świńskiej nogi a drugie to plaster boczku, czyli tzw. streaky bacon. Zobacz, jak je serwować!
W Anglii wyróżniamy 3 rodzaje podobnych mięs – wędlin:

– Ham

– Gammon Steak

– Gammon Bacon

Pierwszy to po prostu szynka (ham), najczęściej gotowana na kości lub szynka trochę przypominająca naszą kulkę. A dwa pozostałe?

Drugi to właśnie gammon – tylko w wydaniu surowym

Nazywamy go gammon steak. To na ogół cienki, surowy plaster z zewnętrzną grubą skórą i śladem po wycięciu kości udowej. Nacinamy go charakterystycznie, aby ten szybki wieprzowy stek się nie wywijał. Gammon steak podajemy najczęściej w towarzystwie smażonych jajek i frytek (podobnie jak w wersji z gotowaną szynką, tylko tutaj szynka jest zimna – ham&eggs).

Trzeci rodzaj, czyli gammon bacon to kawałek wędliny, który jest sezonowany, ale nie może być spożywany w formie surowej 

Nie jest wędzony jak polski boczek. Nazwa Gammon Bacon sugeruje użycie tylnej nogi, ale to nie do końca prawda. Najczęściej wykorzystuje się mniejsze kawałki pochodzące z łopatki, brzucha (boczek) albo schabu. Charakterystyczny kawałek sezonowanej wędliny wygląda właśnie jak połączenie plastra schabu z kawałkiem boczku. Czyli trochę tak, jakbyśmy cięli od strony kręgosłupa na zewnątrz – w stronę żeber przy boczku. Ta właśnie odmiana jest nieodłącznym składnikiem tradycyjnego robotniczego śniadania – English Full Breakfast, gdzie obok smażonych kiełbasek, tostów i fasolki w sosie pomidorowym ląduje na talerzu właśnie Gammon Bacon. Takie usmażone plastry są również charakterystyczne w szybkiej śniadaniowej kanapce, czyli tzw. Bacon Sandwich (albo Bacon Sarnie). To po prostu zamknięta kanapka z dwóch miękkich tostów z Gammon Bacon i brązowym sosem HP.

A więc Ham to zwykła gotowana szynka (jak u nas), Gammon Steak to surowy, lunchowo-obiadowy stek, a Gammon Bacon – typowy składnik śniadania!

W USA odpowiednikiem bekon/boczku jest tzw. streaky bacon (tak mówią na niego Anglicy, a dla Amerykanów to po prostu bacon). I jest to sezonowany kawałek wieprzowego boczku, niewędzony, nieparzony. Po usmażeniu często się zwija, albo staje się twardy i wypieczony jak chrupka. Taki właśnie bekon Amerykanie uwielbiają na śniadanie. I jedzą go w towarzystwie pancake’ów, syropu klonowego, smażonych śniadaniowych ziemniaczków, zielonej papryki, a często również… małego kawałka cienkiego wołowego steka. To jest dopiero śniadanie!!!

Kuba Steuermark

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń