atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii to nie przelewki – w końcu nasza branża ma realny wpływ na zdrowie klientek i klientów. Co w takim razie warto wiedzieć o kluczowych zasadach z zakresu BHP w kuchni? Jakie obowiązki w tym zakresie ciążą zarówno na pracodawcach, jak i pracownikach? Sprawdź!

Dzisiaj nie będziemy opowiadać Ci o paragrafach. Nie przemówimy do Ciebie językiem prawa. Wierzymy, że jeśli jesteś pracodawcą, to znasz art. 207. § 2 Kodeksu Pracy, a jako pracownik – art. 210. Tam Cię odsyłamy po konkrety w języku formalnym. A my dzisiaj przekażemy Ci w prosty sposób kluczowe zasady BHP w kuchni – i nie tylko. Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii to temat ważny, ale omówimy go w sposób przystępny – przekonaj się!

Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii – kwestie higieny pod lupą

Przestrzeganie zasad higieny osobistej jest kluczowe w gastronomii. Wszyscy pracownicy powinni regularnie myć ręce, a także nosić odpowiednie środki ochrony osobistej, m.in. takie jak rękawice i okulary ochronne. W przypadku osób pracujących w kuchni biżuteria powinna być zdjęta, paznokcie – krótkie, a włosy i twarz zabezpieczone kolejno siatką lub czepkiem oraz maseczką. Wszystkie jednorazowe elementy wyposażenia należy regularnie wymieniać, również po jakimkolwiek kontakcie z powierzchnią niezdezynfekowaną (w tym oczywiście telefonem!). Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii wymaga również posiadania aktualnej książeczki sanitarno-epidemiologicznej.

BHP w gastronomii a bezpieczne przechowywanie i transportowanie żywności 

Żywność powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach. Zwracaj uwagę na takie czynniki jak temperatura (aby zapobiec zepsuciu jedzenia i rozwojowi bakterii), sterylność pojemników do przechowywania oraz wyraźne zapisywanie dat ważności i, w przypadku przygotowanych wcześniej potraw, dat oraz godzin ich przyrządzenia. Lodówki oraz zamrażarki muszą być wyposażone w mierniki temperatury.

PS Przypominamy, że transport żywności każdorazowo powinien być zabezpieczony przed wstrząsami i uszkodzeniami.

Bezpieczne użytkowanie urządzeń kuchennych, czyli BHP w kuchni

Pracownice i pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni w zakresie użytkowania urządzeń kuchennych i sprzętu, takich jak noże, maszyny do mielenia mięsa, salamandry, grille, siekacze czy blendery. Sprzęt kuchenny musi być regularnie konserwowany i czyszczony. Każdorazowo po przeglądzie i konserwacji sprzętu sporządź notatkę do podpisania i/lub podstemplowania przez osobę techniczną, odpowiedzialną za przegląd. 

Bezpieczne praktyki kulinarne 

Pracownice i pracownicy powinni stosować się do standardów bezpieczeństwa przygotowywania, przechowywania oraz serwowania żywności. Wszystkie dania powinny być starannie przygotowane i kontrolowane pod kątem jakości i bezpieczeństwa. Pamiętaj, że produkty po przekroczeniu terminu ważności muszą bezwzględnie zostać zutylizowane. 

Zasady BHP w gastronomii a bezpieczeństwo podczas pracy

 Jak z pewnością wiesz, w gastronomii praca często jest intensywna, a pracownicy narażeni są na urazy, takie jak skaleczenia, cięcia, oparzenia czy upadki. Dlatego ważne jest, aby pracować ostrożnie, korzystać z odpowiedniego sprzętu ochronnego i uważać w trakcie wykonywania codziennych, nawet rutynowych czynności. Pamiętaj, że w Twoim lokalu musi być prowadzony rejestr wypadków podczas pracy. 

Regularne szkolenia BHP są kluczowe. Pracownice i pracownicy powinni uczestniczyć w szkoleniach z zakresu BHP, aby być na bieżąco z najnowszymi przepisami i standardami bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych podstawowych zasad będzie kluczowe dla zdrowia i satysfakcji Twoich klientów oraz Twojego zespołu. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń