atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Czym zastąpić plastik? Przegląd ekologicznych opakowań dla gastronomii

Czym zastąpić plastik? Przegląd ekologicznych opakowań dla gastronomii

Od lipca 2021 sprzedaż jedzenia w plastikowych pojemnikach będzie zabroniona. Jaką alternatywę wybrać? Oto wybór opakowań dla gastronomii oraz certyfikatów, które gwarantują, że są przyjazne dla środowiska.

To już postanowione – plastikowe słomki, sztućce, styropianowe pojemniki obiadowe i inne opakowania z tworzyw sztucznych wkrótce skończą na śmietniku historii. W marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Nadchodzi moment wejścia tych zmian w życie – takich opakowań nie można już sprzedawać, a wszystkie zapasy należy zużyć najpóźniej do 5 lipca. Jakich opakowań na wynos będzie można używać po tym terminie? Oto przegląd tworzyw i surowców spełniających unijne normy.

Co znajdziesz w tym artykule?

OPAKOWANIA i NACZYNIA Z TRZCINY CUKROWEJ, CZYLI BAGASSY

Bagassa to surowiec, który powstaje w cukrowniach jako odpad po tłoczeniu słodkiego soku z trzciny cukrowej – stanowi aż 80% masy rośliny i wcześniej był po prostu spalany. Włókna bagassy miażdży się, czyści i tłoczy w arkusze, z których produkowane są m.in. opakowania do gastronomii. Naczynia z trzciny cukrowej są miłe w dotyku, sztywne, neutralne smakowo i odporne na działanie wody, tłuszczu, temperatury i ostrych narzędzi. Nie deformują się w mikrofalówce. Są w 100% biodegradowalne i kompostowalne. Niekiedy pokryte są również biodegradowalnym laminatem (np. PLA, PBAT). Można je zamykać folią do zgrzewania na gorąco wykonaną z bio laminatu – z celulozy, skrobi lub PLA. 

Baggase – na co uważać?

Naczyń z bagassy nie wolno wkładać do piekarnika. Można je przechowywać razem z zawartością w lodówce czy chłodni, lecz nie dłużej niż 12 godzin – po tym czasie mogą przesiąkać.

Jakie naczynia można wyprodukować z trzciny cukrowej?

Słomki, talerze, miski, menu boxy, burger boxy, kubki i pokrywki.

OPAKOWANIA I NACZYNIA Z PLA I CPLA

PLA i CPLA to bioplastik wyprodukowany z roślin. PLA oznacza kwas polimlekowy wykonany z surowców odnawialnych, jak np. skrobia kukurydziana lub trzcina cukrowa. Ten naturalny polimer pozwala zastąpić tworzywa sztuczne wyprodukowane na bazie ropy naftowej. Opakowania wykonane z PLA są w 100% biodegradowalne i nie zostawiają po sobie żadnych toksycznych pozostałości. Można je zamykać folią do zgrzewania na gorąco wykonaną z bio laminatu – z celulozy, skrobi lub PLA. Z kolei CPLA to polilaktydowe alifatyczne kopolimery poliestrowe, posiadające te same właściwości, lecz jeszcze bardziej odporne na temperaturę – wytrzymują do 97 stopni Celsjusza. PLA stosowane jest także w formie powłoki do naczyń papierowych lub z trzciny cukrowej – kubków, pojemników, misek i pudełek. Dzięki PLA opakowania są szczelne i nie przeciekają.

PLA i CLA – na co uważać?

Naczyń i sztućców z PLA i CPLA nie wolno wkładać do mikrofalówki ani piekarnika, bo mogą ulec stopieniu lub nawet samozapłonowi.

Jakie naczynia można wyprodukować z PLA i CPLA?

Miski na sałatki, pudełka, opakowania na sushi, kubki na zupę czy kawę, pokrywki czy słomki. Z CPLA produkowane są sztućce i wieczka do gorących napojów.

NACZYNIA BIOWARE

Naczynia ze znakiem BioWare wykonane są z tworzywa o nazwie NatureWorks® PLA, powstającego z mączki kukurydzianej lub z papierowej pulpy Chinet. Są w 100% kompostowalne. Papierowa pulpa Chinet wykonana jest z odpadów, a woda konieczna do jej produkcji jest użytkowana w obiegu zamkniętym. Naczynia z pulpy można wkładać do mikrofalówki i piekarnika. Naczynia BioWare dają duże możliwości brandowania.

BioWare – na co uważać?

Naczynia BioWare, które wykonane są z tworzywa NatureWorks® PLA nadają się tylko do przechowywania zimnych napojów i potraw – nie można używać ich w mikrofalówkach ani piekarnikach. Należy unikać przewożenia i składowania w bezpośrednim nasłonecznieniu i temperaturze powyżej 40 stopni.

Jakie naczynia BioWare można znaleźć na rynku?

Kubki do zimnych napojów, pojemniki do żywności z wieczkiem, talerze i miski, sztućce.

OPAKOWANIA Z XPP (EPP)

XPP to spieniony polipropylen z recyclingu, który można również poddać recyclingowi po użyciu. Do złudzenia przypomina styropian, jest lekki, neutralny smakowo i zapachowo, można stosować go w mikrofalówce.

XPP (EPP) – na co uważać?

Opakowań z XPP nie powinno się wkładać do piekarnika.

Jakie naczynia z XPP (EPP) są dostępne na rynku?

Kubki na zupę, menu boxy. 

OPAKOWANIA I NACZYNIA PAPIEROWE

Są niedrogą alternatywą dla opakowań z plastiku, dobrze znaną restauratorom. Są produkowane z różnych rodzajów papieru i tektury, o różnych grubościach i strukturach. Często powlekane bio laminatem, np. ze skrobi czy glinki porcelanowej. Ten typ opakowań daje duże możliwości brandingu. Można używać ich w mikrofalówce i zamrażarce. 

Papierowe opakowania – na co uważać?

Opakowań z papieru nie powinno się wkładać do piekarnika.

Jakie opakowania z papieru są dostępne na rynku?

Papierowe naczynia występują w wielu rodzajach i wielkościach. Mogą to być np. menu boxy, kartony, miski, kubki do zupy, noodle boxy, opakowania na pizzę, frytki, burgery czy wrapy.

OPAKOWANIA Z PAPIERU COCOA™

Oprócz pulpy celulozowej, do produkcji papieru można wykorzystać także m.in. ziarna kakaowca. Łuski, będące odpadem w procesie przetwarzania kakao, przekształcane są w wysokiej jakości papier o interesującej fakturze. Papier ten naturalnie kojarzy się z kawą i czekoladą, dlatego świetnie sprawdza się w cukierniach, piekarniach i kawiarniach. Ponieważ jest odporny na działanie zarówno niskiej jak i wysokiej temperatury (od -20 do 220 stopni Celsjusza) można go używać zarówno w chłodniach, a także w piekarniku. 

Jakie opakowania z papieru Cocoa™ są dostępne na rynku?

Tradycyjne formy do wypieków (PM oraz Plumpy), papilotki, tulipany, muffiny luzem i na stelażu

INNE NACZYNIA:

Naczynia z liści palmowych i drewna

Drewno najczęściej używane jest do produkcji sztućców, natomiast sprasowane liście palmowe doskonale nadają się do produkcji talerzy i misek. Naczynia te przeznaczone są do krótkotrwałego przechowywania pokarmów, zwłaszcza mokrych, takich jak zupy czy gulasze. Naczynia z liści palmowych mogą wchłonąć wilgoć zawartą w żywności lub nieznacznie zmienić smak potrawy. Można używać ich w mikrofalówce, nie zaleca się wkładania do piekarnika.

Naczynia z odpadów rolnych

Tego rodzaju naczynia przypominają te produkowane z papieru, jednak wytwarzane są wyłącznie z resztek roślinnych pochodzących z produkcji rolnej w Indiach. Pozostałości roślinne są suszone na słońcu, mielone, a następnie przetwarzane na miazgę, która wtryskiwana jest do form i suszona. Takie naczynia są w 100% biodegradowalne i kompostowalne. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju talerze i miski wykonane z tego materiału. Można używać ich w mikrofalówce.

Naczynia z otrąb pszennych

Otręby pszenne to produkt uboczny przemiału zbóż, surowiec w 100% naturalny i biodegradowalny – naczynia z nich wykonane ulegają rozkładowi w 30 dni. Z otrąb produkuje się talerze, miski oraz sztućce – te ostatnie są wytwarzane z dodatkiem naturalnych biopolimerów PLA. Naczynia z otrąb mogą być używane w mikrofalówce oraz piekarniku, a ich dużą zaletą jest to, że doskonale trzymają temperaturę.

Krótki przegląd, jakie certyfikaty i symbole możemy znaleźć na opakowaniach stosowanych w gastronomii?

FSC

FSC to certyfikat, który dotyczy produktów wykonanych z papieru lub drewna i gwarantuje, że droga przebyta przez materiały opakowaniowe od momentu pozyskania surowców aż do dostawy gotowych produktów przebiega w sposób zrównoważony i odpowiedzialny.
The Forest Stewardship Council (FSC) to organizacja non profit o zasięgu globalnym, która zajmuje się promowaniem odpowiedzialnej gospodarki leśnej na świecie. Certyfikat oznacza więc m.in. że lasy, z których pochodzi drewno użyte do produkcji opakowań objęte są programem zrównoważonej gospodarki leśnej, pracownicy są uczciwie wynagradzani, produkcja wspiera rozwój lokalnych społeczności, a produkty nim oznaczone w znacznej mierze składają się z pulpy pochodzącej z recyclingu.

PEFC

PEFC (Programme of Endorsement of Forest Certification) to kolejna organizacja, która promuje zrównoważoną gospodarkę leśną. Jej system certyfikacji opiera się na podobnych zasadach, co wyżej opisany FSC.
Certyfikat PEFC jest świadectwem na to, że przedsiębiorstwo korzysta z drzewa z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, zgodnie z wymaganiami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi. Ponad to przedsiębiorstwo odpowiednio wynagradza swoich pracowników i spełnia konkretne wymagania dotyczące łańcucha dostaw – każdy jego etap musi być certyfikowany (m.in. wszyscy pracownicy muszą być przeszkoleni, system zarządzania personelem musi być zgodny z wymogami PEFC itd.) Certyfikat PEFC dotyczy głównie właścicieli małych lasów.

EcoLabel

Ekologiczny certyfikat przyznawany przez Komisję Europejską. Dotyczy on przede wszystkim procesu przetwarzania surowców i produkcji końcowego towaru pod kątem minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. W przypadku naczyń papierowych drewno użyte do ich produkcji nie może pochodzić z obszarów chronionych oraz lasów o dużej wartości przyrodniczej, a co najmniej 50% włókna drzewnego w gotowym wyrobie musi posiadać certyfikat zrównoważonej gospodarki leśnej. Do wybielania wyrobów zabronione jest stosowanie chloru gazowego oraz barwników azotowych.

Certyfikat Opakowanie kompostowalne

Taki symbol oznacza, że opakowanie nadaje się do kompostowania w warunkach przemysłowych i powinno zostać wyrzucane do kosza na bioodpady.

Takie samo znaczenie mają symbole OK Biodegradable i OK Compost, objęte tym samym certyfikatem.

BRC/IOP

BRC/IOP jest międzynarodowym certyfikatem, który gwarantuje, że opakowania na żywność spełniają standardy bezpieczeństwa na każdym etapie produkcji. Zawiera wymagania dotyczące higieny zakładu i produkcji oraz systemu zarządzania jakością, które mają prowadzić do powstania wyrobu bezpiecznego i zgodnego z wymaganiami jakościowymi. Posiadanie przez firmę certyfikatu BRC gwarantuje najwyższą jakość, legalność, powtarzalność i bezpieczeństwo produkowanych wyrobów do kontaktu z żywnością.

EN 13432

Certyfikat ten oznacza, że opakowanie można poddać recyklingowi organicznemu, czyli jest ekologiczne i biodegradowalne. Aby opakowanie biodegradowalne mogło być kompostowalne, musi spełniać wymagania normy EN 13432, według której materiał umieszczony w środowisku bogatym w dwutlenek węgla musi ulec rozkładowi w co najmniej 90% w ciągu pół roku. Jest to norma europejska.

ASTM 6868 i ASTM 6400

Amerykańskie normy ekologiczne certyfikowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów. Oznaczają, że biodegradowalne tworzywo, które jest nimi oznaczone, rozpada się przy udziale dwutlenku węgla w ciągu 180 dni. Normy te mogą być przyznane także przez europejskie jednostki certyfikujące.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń