Foodpairing – 10 hitów, które intrygują i świetnie smakują!
Wszyscy dobrze znamy klasyczne połączenia smaków. Stanowią one kanon, na którym opierają się wielkie kuchnie narodowe i poszczególne techniki kulinarne. Czym byłyby Włochy bez bazylii, mozzarelli i pomidora? Jak wyglądałaby hiszpańska kuchnia bez wędzonych przypraw z ryżem i ziemniakami? Czy istniałoby tajskie curry bez mleka kokosowego, ostrych akcentów oraz kwaśności limonki, albo francuska bagietka… bez masła i czosnku?
Poniższe połączenia foodpairingowe to absolutnie nowoczesne kombinacje, w których smak, zapach i tekstura świetne współpracują, pomimo nieoczywistych wyobrażeń. Jakiekolwiek zdziwienie wynika z naszych uwarunkowań kulturowych i silnych połączeń smaków, które wypracowaliśmy przez lata i które posiadamy w tzw. pamięci smaku.
Oto one! Pary i krótki opis, dlaczego do siebie pasują. Sprawdźcie!
1. Bekon i masło orzechowe
To połączenie opiera się na kilku wymiarach – chrupkości bekonu i ciągliwości masła orzechowego oraz na połączeniu dwóch uzupełniających się tłuszczów, czyli zwierzęcego i roślinnego. Dodatkowo dymna orzechowość pasuje do karmelizowanego charakteru bekonu.
2. Lody z oliwą
Tutaj znowu wszystko rozgrywa się pomiędzy tłuszczem oliwy a cukrami z lodów. Oliwa, jako tłuszcz i nośnik smaku, wydobywa pełniejszy bukiet smaku w lodach, a dodatkowo jej lekka goryczka kontrastuje ze słodkością mrożonych kulek… ale uwaga – nie wszystkich! Najlepiej sprawdzają się lody mleczne.
3. Pieczona jagnięcina i truskawki
Jagnięcina, szczególnie po upieczeniu, ma charakterystyczny aromat. Wyraźny i mięsny zapach świetnie kontrastuje ze świeżym oraz silnie owocowym aromatem truskawek. Pamiętajmy, że gdy robimy jagnięcinę, nie pieczemy jej razem z truskawkami – bo stracą cały aromat. Dodatkowo kwaśność i słodkość truskawki świetnie „przecina” tłustość jagnięciny. Z tego samego powodu do tego mięsa doskonale pasują także białe owocowe wina.
4. Marakuja i ostrygi
To dosyć odważne połączenie opiera się na prostej zasadzie, a właściwie przyzwyczajeniu: morski zapach i słony smak świetnie się komponują z wysoką kwasowością (zazwyczaj cytryny, a w tym przypadku – marakui). Dodatkowa egzotyczna nuta dodaje tylko kolejny wymiar, natomiast kuleczki pestkowe świetnie chrupią w towarzystwie gładkiej ostrygi. Pamiętajmy tylko, że słodsze owoce nie będą tutaj pasować – papaja czy ananas to może być porażka ☹
5. Biała czekolada i kawior
To połączenie opiera się na mocno skrajnym kontraście pomiędzy słonością kawioru a słodkością… właściwie cukru – bo biała czekolada to w zasadzie nie czekolada, a zestaw cukrów i tłuszczy mlecznych. Gdyby zamienić ją na ciemną czekoladę, to efekt nie byłby udany – otrzymalibyśmy niepotrzebną gorycz. Z kolei zamiana czekolady na inny słodki syrop, np. klonowy czy melasę, jest ok. Chrupkość kuleczek i aksamitność czekolady świetnie ze sobą kontrastują.
6. Truskawki i parmezan
To kolejne combo, w którym łączymy słodkość i słoność. Naturalna słodkość i świeżość truskawek stanowi świetną „pożywkę” dla słonego i pełnego kryształków soli parmezanu. Warto zwrócić uwagę, że mówimy tutaj o kawałkach parmezanu, które podajemy w towarzystwie świeżych truskawek. Jego pełnia smaków umami jest świetnym źródłem właściwie dla wielu połączeń – świeżych i kwaskowych.
7. Wołowina i biała czekolada
Tutaj oczywiście mówimy o kontraście pomiędzy słodkością cukrów mlecznych w białej „nie czekoladzie” a słonością i ciężkością usmażonej wołowiny. To połączenie zdecydowanie lepiej się sprawdza w przypadku karmelizowanego mięsa typu stek i roztopionej białej czekolady w postaci sosu. Ciemna gorzka też nieźle „lata” z wołowiną, choć jej połączenie w sosie mole lepiej pracuje z pełną smaku wieprzowiną lub kurczakiem
8. Kawa i czosnek
To połączenie może się wydawać bardzo odważne – i takie jest, gdy potraktujemy je dosłownie. Jeśli zaparzylibyśmy kawę i dodalibyśmy do niej czosnek, zabilibyśmy cały smak kawy w ordynarny sposób. To połączenie jest niejako ratunkiem dla kawy, którą sami wypalamy, mielimy i parzymy. Ten sposób wymyślili Gruzini, a taka kawa jest znana jako kawa po batumsku (od stolicy Batumi). Słabej jakości ziarna kawy pali się razem z ząbkiem czosnku, który „zabiera” złe zapachy, następnie mieli się je (już bez czosnku) i parzy.
9. Pomidor i jabłko
To jedno z moich ostatnich odkryć – po prostu połączenie dwóch podobnych w kształcie i kolorze owoców (pomidor w niektórych klasyfikacjach jest owocem). Tutaj działa magia natury, bo często produkty w tym samym kolorze świetnie ze sobą współgrają, np. żółte: melon i dynia, zielone: bób i groszek, fioletowe i ciemne: burak i wiśnia… Chrupkość i słodkość jabłka dodatkowo świetnie pasuje do mięsistości oraz kwasowości pomidora. Spróbujcie też zmieszać soki tych dwóch owoców – rewelacyjna sprawa!
10. Czekolada i gorgonzola
Oczywiście gorzka czekolada. To świetne uzupełnienie smaków, w których występuje efekt pleśni penicyliny. Pełnia smaku pleśni i pełnia smaku tłuszczu kakaowego perfekcyjnie razem współgrają. Dodatkowo gorycz z czekolady zabiera w magiczną podróż słoność i słodkość pleśni gorgonzoli. To jedno z doskonałych, silnych i wielopoziomowych połączeń
Eksperymentujcie!
Powodzenia
Kuba Steuermark