atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Gastronomiczne trendy na 2019 rok

Gastronomiczne trendy na 2019 rok

Co będzie modne w świecie kulinarnym? Wróżymy z fusów po kawie i przepowiadamy przyszłość.

Czas na herbatę

O ile minione lata upłynęły na fascynacji trzecią falą kawy i porównywaniu ziaren z różnych stron świata, tak 2019 rok będzie rokiem herbaty, ziół i naturalnych naparów. Pobudzamy się łagodniej, dbamy o swoje zdrowie i szukamy oryginalnych rozwiązań smakowych. Wracamy też do korzeni i przypominamy sobie, co powtarzały nam babcie i mamy na temat naparów z pokrzywy, rumianku, czystka. Na polskich ulicach powoli zaczynają otwierać się herbaciarnie z różnych stron świata, np. japońskie czy rosyjskie, coraz łatwiej też znaleźć w kawiarniach kombuchę i domową mrożoną herbatę. Niestety w większości restauracji i hoteli do wyboru nadal jest tylko kilka najpopularniejszych marek herbacianych. Pora to zmienić!

Kiszonki na fali

Moda na produkty fermentowane nie mija od kilku sezonów. W naszej kuchni na dobre zagościło kimchi, przypomnieliśmy sobie także moc tradycyjnych polskich kiszonek. Moc, jaką niosą, wyraża się nie tylko na talerzu. Produkty fermentowane to skarbnice witamin i mikroelementów, a także dobrych bakterii, które czynią cuda dla naszego układu trawiennego i odpornościowego. Dlatego w tym roku będziemy się im przyglądać jeszcze uważniej. Produkty z fermentowanej soi, jak tempeh czy miso, domowe kiszonki z letnich warzyw i owoców, kombucha, kefir – te smaki zagoszczą w naszych kuchniach i będą mile widziane przez klientów restauracji. Fermentacja to także jeden z najstarszych sposobów na utrwalanie żywności i przedłużanie jej świeżości. W dobie troski o jedzenie jak najmniej przetworzone, kiszonki stają się wręcz głosem rozsądku!

Mniej mięsa

Z rok na rok rośnie liczba wegetarian i wegan. Powody tego są różne – hodowla zwierząt często odbiega od standardów, jakich byśmy sobie życzyli, a do tego pochłania ogromne ilości energii, wody i innych surowców. Planecie to się po prostu nie opłaca. Na szczęście warzywa w pełni zasługują na to, żeby grać główne role na restauracyjnych talerzach, a szefowie kuchni prześcigają się w kreatywnych sposobach ich obróbki i doprawiania. Pora zapomnieć o suchym wegeburgerze czy niesmacznych substytutach mięsa – dziś kuchnia wegetariańska jest soczysta i tak intensywna w smaku, że nie sposób zatęsknić za mięsem. Jednak mięso to nie tylko smak, lecz także białko – w tym roku coraz częściej będziemy go sobie dostarczać jedząc strączki, ziarna i… świerszcze. Zawierają dużo mniej tłuszczu i więcej białka niż wołowina, można je znaleźć niemal wszędzie i zajada się nimi 80% ludzkości. Może pora spróbować?

Zero waste

Troska o planetę, której zasoby powoli się kończą, a piękno regularnie przysłaniają śmieci, to obowiązek każdego z nas. Dlatego rok 2019 upłynie nam na wymyślaniu sposobów na ograniczanie produkcji odpadków. Bambusowe sztućce zamiast jednorazowych, metalowe słomki i płócienne torby zamiast reklamówek to już ważne elementy codzienności wielu ludzi, ale w restauracjach i barach nadal można zostać zasypanym przez plastik. Restauratorzy mają duże pole do popisu w kwestii zmian, a każda, nawet najmniejsza, z pewnością będzie gorąco przywitana przez klientów. Restauracyjny kompostownik, rezygnacja z plastikowych sztućców, a nawet zniżki za przyniesienie własnych opakowań w przypadku barów z jedzeniem na wynos to tylko kilka pomysłów na to, jak małym kosztem zrobić wielką różnicę.

Siła kobiet

Mimo że większość szefów kuchni to mężczyźni, siła kobiet w świecie kulinarnym rośnie i robi wielkie wrażenie. To właśnie one najczęściej zakładają pop-upy, decydują się na rewolucyjne pomysły gastronomiczne, piszą książki i kręcą programy telewizyjne, od których cieknie ślinka. To na przykład Samin Nosrat i Asthmy Khan, które wystąpiły w produkcjach Netflixa, Agata Wojda czy Flavia Borawska, które elektryzują warszawską gastronomię, czy Monika Brodka, która z powodzeniem organizuje kulinarne pop-upy w warszawskich restauracjach. Rewolucja rozgrywa się także w sektorze produkcyjnym – to właśnie kobiety mają odwagę zakładać firmy, rewitalizować dawne zakłady , przywracać zapomniane idee i produkować żywność najwyższej jakości – mowa na przykład o Agnieszce Sendor i Magdalenie Węgiel, które stworzyły markę Pstrąg Ojcowski czy Urszuli Gacek, założycielce Octovni, która zanim trafiła do zakładu produkcyjnego, robiła karierę w dyplomacji. Dla kobiet nie istnieją wyzwania nie do przeskoczenia. Mamy nadzieję, że będzie to zachęta dla wszystkich pań, które jeszcze nie odważyły się zrealizować swoich kulinarnych planów!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń