Gastronomiczne trendy na 2019 rok

Znad patelni   11.02.2019

Co będzie modne w świecie kulinarnym? Wróżymy z fusów po kawie i przepowiadamy przyszłość.

Czas na herbatę

O ile minione lata upłynęły na fascynacji trzecią falą kawy i porównywaniu ziaren z różnych stron świata, tak 2019 rok będzie rokiem herbaty, ziół i naturalnych naparów. Pobudzamy się łagodniej, dbamy o swoje zdrowie i szukamy oryginalnych rozwiązań smakowych. Wracamy też do korzeni i przypominamy sobie, co powtarzały nam babcie i mamy na temat naparów z pokrzywy, rumianku, czystka. Na polskich ulicach powoli zaczynają otwierać się herbaciarnie z różnych stron świata, np. japońskie czy rosyjskie, coraz łatwiej też znaleźć w kawiarniach kombuchę i domową mrożoną herbatę. Niestety w większości restauracji i hoteli do wyboru nadal jest tylko kilka najpopularniejszych marek herbacianych. Pora to zmienić!

Kiszonki na fali

Moda na produkty fermentowane nie mija od kilku sezonów. W naszej kuchni na dobre zagościło kimchi, przypomnieliśmy sobie także moc tradycyjnych polskich kiszonek. Moc, jaką niosą, wyraża się nie tylko na talerzu. Produkty fermentowane to skarbnice witamin i mikroelementów, a także dobrych bakterii, które czynią cuda dla naszego układu trawiennego i odpornościowego. Dlatego w tym roku będziemy się im przyglądać jeszcze uważniej. Produkty z fermentowanej soi, jak tempeh czy miso, domowe kiszonki z letnich warzyw i owoców, kombucha, kefir – te smaki zagoszczą w naszych kuchniach i będą mile widziane przez klientów restauracji. Fermentacja to także jeden z najstarszych sposobów na utrwalanie żywności i przedłużanie jej świeżości. W dobie troski o jedzenie jak najmniej przetworzone, kiszonki stają się wręcz głosem rozsądku!

Mniej mięsa

Z rok na rok rośnie liczba wegetarian i wegan. Powody tego są różne – hodowla zwierząt często odbiega od standardów, jakich byśmy sobie życzyli, a do tego pochłania ogromne ilości energii, wody i innych surowców. Planecie to się po prostu nie opłaca. Na szczęście warzywa w pełni zasługują na to, żeby grać główne role na restauracyjnych talerzach, a szefowie kuchni prześcigają się w kreatywnych sposobach ich obróbki i doprawiania. Pora zapomnieć o suchym wegeburgerze czy niesmacznych substytutach mięsa – dziś kuchnia wegetariańska jest soczysta i tak intensywna w smaku, że nie sposób zatęsknić za mięsem. Jednak mięso to nie tylko smak, lecz także białko – w tym roku coraz częściej będziemy go sobie dostarczać jedząc strączki, ziarna i… świerszcze. Zawierają dużo mniej tłuszczu i więcej białka niż wołowina, można je znaleźć niemal wszędzie i zajada się nimi 80% ludzkości. Może pora spróbować?

Zero waste

Troska o planetę, której zasoby powoli się kończą, a piękno regularnie przysłaniają śmieci, to obowiązek każdego z nas. Dlatego rok 2019 upłynie nam na wymyślaniu sposobów na ograniczanie produkcji odpadków. Bambusowe sztućce zamiast jednorazowych, metalowe słomki i płócienne torby zamiast reklamówek to już ważne elementy codzienności wielu ludzi, ale w restauracjach i barach nadal można zostać zasypanym przez plastik. Restauratorzy mają duże pole do popisu w kwestii zmian, a każda, nawet najmniejsza, z pewnością będzie gorąco przywitana przez klientów. Restauracyjny kompostownik, rezygnacja z plastikowych sztućców, a nawet zniżki za przyniesienie własnych opakowań w przypadku barów z jedzeniem na wynos to tylko kilka pomysłów na to, jak małym kosztem zrobić wielką różnicę.

Siła kobiet

Mimo że większość szefów kuchni to mężczyźni, siła kobiet w świecie kulinarnym rośnie i robi wielkie wrażenie. To właśnie one najczęściej zakładają pop-upy, decydują się na rewolucyjne pomysły gastronomiczne, piszą książki i kręcą programy telewizyjne, od których cieknie ślinka. To na przykład Samin Nosrat i Asthmy Khan, które wystąpiły w produkcjach Netflixa, Agata Wojda czy Flavia Borawska, które elektryzują warszawską gastronomię, czy Monika Brodka, która z powodzeniem organizuje kulinarne pop-upy w warszawskich restauracjach. Rewolucja rozgrywa się także w sektorze produkcyjnym – to właśnie kobiety mają odwagę zakładać firmy, rewitalizować dawne zakłady , przywracać zapomniane idee i produkować żywność najwyższej jakości – mowa na przykład o Agnieszce Sendor i Magdalenie Węgiel, które stworzyły markę Pstrąg Ojcowski czy Urszuli Gacek, założycielce Octovni, która zanim trafiła do zakładu produkcyjnego, robiła karierę w dyplomacji. Dla kobiet nie istnieją wyzwania nie do przeskoczenia. Mamy nadzieję, że będzie to zachęta dla wszystkich pań, które jeszcze nie odważyły się zrealizować swoich kulinarnych planów!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.