Grzyby duszone i smażone! Jak wykorzystać ich potencjał w restauracji?
Grzyby mogą ciekawie urozmaicić niemal każde danie z Twojej restauracyjnej karty. Wystarczy tylko dobry pomysł i… odpowiednie przyrządzenie! Sprawdźmy, kiedy najlepiej używać grzybów duszonych, a kiedy smażonych, aby skomponować niezapomniany smak!
Duszone lub smażone grzyby wzbogacą swoim aromatem i smakiem wiele potraw: nawet tych najbardziej wytrawnych. Korzystaj z ich możliwości do woli – i to nie tylko w sezonie. Zobacz, jak to zrobić!
Jak suszyć grzyby?
Przede wszystkim wybierz odpowiednie gatunki (rezygnuj z naturalnie mokrych lub śliskich, takich jak chociażby maślaki) oraz pokrój je odpowiednio duże kawałki (grzyby zmniejszają się po suszeniu, dlatego małe okazy, takie jak np. lejkowce i kurki pozostaw w całości). Oczyść je dokładnie szczoteczką (ale nie myj) i susz w suszarce, piekarniku lub nad kuchenką. Pamiętaj, że po ususzeniu kluczowe jest przede wszystkim prawidłowe przechowywanie: grzyby muszą być szczelnie zamknięte (np. w hermetycznych słojach), aby później odczuwalnie wzbogacić Twoje dania.
Do czego wykorzystać suszone grzyby?
Suszenie pomaga zatrzymać intensywny aromat oraz naturalny smak grzybów na długi czas. Co więcej, pozwoli Ci także znacznie wydłużyć ich okres przydatności do spożycia. Ważne jest jednak, czy przed podaniem zmoczysz suszone grzyby w mleku czy też w wodzie – przy pierwszej metodzie pogłębisz smak, ale stracisz możliwość serwowania dań wegańskich. Pamiętaj również, aby nie wylewać uzyskanego wywaru. Gotuj w duchu zero waste, wykorzystując go do przygotowania pysznych sosów lub bazy do zupy. A do czego dodawać grzyby suszone? Przede wszystkim do dań kuchni polskiej i włoskiej. Klasyczna zupa grzybowa, bigos (również w wersji wege), polenta, tagliatelle, cannelloni lub risotto z grzybami… pomysłów jest naprawdę wiele! Wykorzystaj je zgodnie ze stylem swojej restauracji.
Jak dusić grzyby?
Wystarczy, że na patelni rozgrzejesz Olej z Esencją Masła od Kruszwicy, a następnie wrzucisz na nią oczyszczone i pokrojone grzyby. Olej z Esencją Masła zagwarantuje Ci doskonały smak i atrakcyjny aromat. Proces duszenia grzybów odbywa się na małym ogniu, pod przykryciem i trwa około 30 minut. Pamiętaj, że grzyby warto wstępnie podsmażyć, nawet jeśli zamierzasz je zaserwować w formie duszonej – apetycznie zbrązowieją i nabiorą ciekawszego, głębszego smaku.
Do czego wykorzystać duszone grzyby?
Grzyby duszone są doskonałe zwłaszcza do dań kuchni francuskiej. Quiche z grzybami, bœuf bourguignon, wege ragoût… Możesz je wykorzystać na wiele ciekawych sposobów! Pamiętaj jedynie o tym, aby sięgać po esencjonalne, choć proste przyprawy – pieprz, ziele angielskie, rozmaryn, sól, liście laurowe. Poza delikatnie maślanym smakiem, który uzyskasz dzięki Olejowi z Esencją Masła, to właśnie przyprawy i zioła najbardziej wpłyną na efekt końcowy.
Jak smażyć grzyby?
Grzyby smaż partiami, rozdzielając je na patelni. Stłoczone, puszczą nadmiar soku, przez co zaczną się dusić, a Tobie będzie trudniej uzyskać rumianą skórkę. Pamiętaj również, że grzyby zebrane podczas deszczowej pogody mogą być nasączone wodą, więc jeśli podczas smażenia na patelni pojawi się nadmiar soku – odparuj go. Smażone grzyby sól dopiero na koniec całego procesu.
Grzyby można smażyć płytko, głęboko jak i metodą stir fry. Dowiedz się więcej, pobierając naszą grafikę ze wskazówkami dotyczącymi poszczególnych typów smażenia – znajdziesz ją na końcu artykułu.
Do czego wykorzystać smażone grzyby?
Ponownie masz wiele ciekawych opcji. Farsz krokietów, dodatek do burgera, składnik omletu lub jajecznicy z karty śniadaniowej, a także jako dodatek w kuchni azjatyckiej – do dań z woka, ramenu lub noodle. Jeśli szukasz więcej informacji o smażeniu grzybów, to przeczytaj nasz artykuł: Jak smażyć grzyby? Porady i wskazówki!