atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak smażyć w kuchni wegańskiej? O tym musisz pamiętać!

Jak smażyć w kuchni wegańskiej? O tym musisz pamiętać!

Polaków na diecie wegańskiej i wegetariańskiej liczymy już w milionach, a ich liczba będzie jedynie regularnie rosnąć z każdym kolejnym rokiem! Potrawy bez produktów pochodzenia zwierzęcego to obecnie standard w menu, którego nie można pominąć w swojej restauracji. Mimo wszystko smażenie produktów i dań wegańskich nadal wywołuje dużo kontrowersji. O czym zatem warto pamiętać, aby ich uniknąć?

Smażone potrawy często smakują naszym Gościom najbardziej – co niewątpliwie jest związane z reakcją Maillarda. Warto mieć zatem w swojej karcie nie tylko smażone dania wegetariańskie, lecz także wegańskie. Jednocześnie należy zwiększyć czujność przed przystąpieniem do ich smażenia, gdyż pewne procesy z tym związane wcale nie muszą być oczywiste…

Tłuszcz do smażenia potraw wegańskich – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą, podstawową kwestią jest dobór odpowiedniego tłuszczu do smażenia dań wegańskich. Tłuszcz ten nie może mieć w składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego – całkowicie rezygnujemy ze smalcu i masła! Warto zatem sięgać po wysokiej jakości frytury i oleje o 100% roślinnym składzie. To na przykład Kujawski olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia czy frytury z kategorii premium Maestro Sol i Maestro Gold. W kwestii najlepszych parametrów tłuszczu do smażenia potraw wegańskich, warto standardowo najpierw dobrać odpowiedni produkt do typu smażenia – do innych celów użyjemy oleju, a do innych – frytury, a następnie zwrócić uwagę na jakość i skład produktu, punkt dymienia czy też kwestie podrzędne, takie jak chociażby poręczność stosowania. Istotne jest także sprawdzenie, czy produkt posiada certyfikat V-Label. Jest to symbol międzynarodowy, który służy do oznaczania produktów odpowiednich dla wegan oraz wegetarian.

Smażenie produktów wegańskich – o czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajmy, że produkty wegańskie smażymy osobno – nie korzystamy z tego samego tłuszczu, w którym przygotowywaliśmy wcześniej produkty pochodzenia zwierzęcego i to nie tylko mięso, lecz także wszelkie sery, jajka oraz potrawy, które je zawierają nawet w niewielkich ilościach! Smażmy na tłuszczach roślinnych w specjalnie wydzielonych do dań wegańskich frytownicach i patelniach. Uważajmy również na to, co stosujemy do panierowania i doprawiania, a także z czym serwujemy gotowe dania.

Czego nie stosować w kuchni wegańskiej?

Nie zapominajmy, aby w kuchni wegańskiej nie używać produktów nabiałowych, miodowych i mięsnych, a także nic, co w swoim składzie zawiera pojedyncze substancje pochodzenia zwierzęcego, takie jak: żelatyna, serwatka, karmin, szelak lub karuk. Zwracajmy uwagę na sosy, z którymi serwujemy wysmażone specjały kuchni wegańskiej. Czytajmy składy, rozsądnie przechowujmy składniki do potraw wegańskich (najlepiej na wydzielonych do tego półkach), smażmy osobno wege dania i eksperymentujmy z dodatkami – byle tymi pochodzenia wyłącznie roślinnego!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń