Jak smażyć w kuchni wegańskiej? O tym musisz pamiętać!

Techniki   22.10.2020

Polaków na diecie wegańskiej i wegetariańskiej liczymy już w milionach, a ich liczba będzie jedynie regularnie rosnąć z każdym kolejnym rokiem! Potrawy bez produktów pochodzenia zwierzęcego to obecnie standard w menu, którego nie można pominąć w swojej restauracji. Mimo wszystko smażenie produktów i dań wegańskich nadal wywołuje dużo kontrowersji. O czym zatem warto pamiętać, aby ich uniknąć?

Smażone potrawy często smakują naszym Gościom najbardziej – co niewątpliwie jest związane z reakcją Maillarda. Warto mieć zatem w swojej karcie nie tylko smażone dania wegetariańskie, lecz także wegańskie. Jednocześnie należy zwiększyć czujność przed przystąpieniem do ich smażenia, gdyż pewne procesy z tym związane wcale nie muszą być oczywiste…

Tłuszcz do smażenia potraw wegańskich – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą, podstawową kwestią jest dobór odpowiedniego tłuszczu do smażenia dań wegańskich. Tłuszcz ten nie może mieć w składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego – całkowicie rezygnujemy ze smalcu i masła! Warto zatem sięgać po wysokiej jakości frytury i oleje o 100% roślinnym składzie. To na przykład Kujawski olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia czy frytury z kategorii premium Maestro Sol i Maestro Gold. W kwestii najlepszych parametrów tłuszczu do smażenia potraw wegańskich, warto standardowo najpierw dobrać odpowiedni produkt do typu smażenia – do innych celów użyjemy oleju, a do innych – frytury, a następnie zwrócić uwagę na jakość i skład produktu, punkt dymienia czy też kwestie podrzędne, takie jak chociażby poręczność stosowania. Istotne jest także sprawdzenie, czy produkt posiada certyfikat V-Label. Jest to symbol międzynarodowy, który służy do oznaczania produktów odpowiednich dla wegan oraz wegetarian.

Smażenie produktów wegańskich – o czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajmy, że produkty wegańskie smażymy osobno – nie korzystamy z tego samego tłuszczu, w którym przygotowywaliśmy wcześniej produkty pochodzenia zwierzęcego i to nie tylko mięso, lecz także wszelkie sery, jajka oraz potrawy, które je zawierają nawet w niewielkich ilościach! Smażmy na tłuszczach roślinnych w specjalnie wydzielonych do dań wegańskich frytownicach i patelniach. Uważajmy również na to, co stosujemy do panierowania i doprawiania, a także z czym serwujemy gotowe dania.

Czego nie stosować w kuchni wegańskiej?

Nie zapominajmy, aby w kuchni wegańskiej nie używać produktów nabiałowych, miodowych i mięsnych, a także nic, co w swoim składzie zawiera pojedyncze substancje pochodzenia zwierzęcego, takie jak: żelatyna, serwatka, karmin, szelak lub karuk. Zwracajmy uwagę na sosy, z którymi serwujemy wysmażone specjały kuchni wegańskiej. Czytajmy składy, rozsądnie przechowujmy składniki do potraw wegańskich (najlepiej na wydzielonych do tego półkach), smażmy osobno wege dania i eksperymentujmy z dodatkami – byle tymi pochodzenia wyłącznie roślinnego!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

57 − = 50

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.