Jak smażyć warzywa?
Przedstawiamy zbiór dobrych praktyk, których warto się trzymać przy smażeniu wszelkiego rodzaju warzyw – od korzeniowych, przez kapustne, aż po grzyby.
Smażone warzywa to składnik wielu dań niemal wszystkich kuchni świata. Występują w kuchni chińskiej, włoskiej i francuskiej, lądują w daniach typu stir-fry, w makaronach, na pizzy, w kanapkach i sałatkach. W dobie rosnącej mody na wegetarianizm i weganizm coraz częściej są gwiazdą na restauracyjnym talerzu. Warto odświeżyć sobie zasady rządzące smażeniem tej grupy produktów, aby zawsze uzyskiwać najlepsze efekty.
Co znajdziesz w tym artykule?
- Jak smażyć warzywa?
- Dlaczego warto smażyć warzywa?
- Jak przygotować warzywa do smażenia?
- Jak poprawnie usmażyć warzywa?
- Czym różni się szklenie od smażenia?
Dlaczego warto smażyć warzywa?
Smażenie warzyw ma kilka zasadniczych zalet. Przede wszystkim są one zwykle dużo smaczniejsze, niż warzywa gotowane – dzięki reakcji Maillarda podczas smażenia powstaje apetyczna chrupiąca skórka, a smak staje się bardziej skoncentrowany, głęboki i lekko karmelowy. Smażenie sprawia także, że witaminy zawarte w warzywach lepiej się przyswajają. Aby warzywa podczas smażenia nie nasiąkły tłuszczem, wystarczy przestrzegać zasad prawidłowego smażenia.
Jak przygotować warzywa do smażenia?
Produkty do smażenia należy przede wszystkim umyć, obrać, pokroić w równe kawałki, np. plasterki, kostkę czy słupki, i dobrze osuszyć. Twarde warzywa, jak buraki czy grubo pokrojone ziemniaki i bataty lepiej wcześniej ugotować lub upiec, bo nie zdążą zmięknąć podczas procesu smażenia. Warzywa strączkowe smażymy w całości, suszone najpierw gotujemy, a te z puszki dobrze osuszamy. Większe kawałki pora możemy zblanszować przed smażeniem, żeby był miękki także w środku. Kukurydzę także blanszujemy. Karczochy obrywamy z zewnętrznych liści i obcinamy do 1/3 wysokości. Grzybów przed smażeniem nie myjemy, bo nasiąkną wodą, zamiast tego oczyszczamy pędzelkiem na sucho, a następnie możemy je delikatnie obtoczyć w mące. Zioła, np. szałwię, dzielimy na pojedyncze listki. Bakłażana warto przed smażeniem posolić i odstawić na 30 minut, żeby uniknąć goryczy.
Jak poprawnie usmażyć warzywa?
Aby usmażyć przygotowane warzywa, na rozgrzaną patelnię wlewamy niewielką ilość tłuszczu. Gdy osiągnie pożądaną temperaturę, wkładamy część warzyw. Ważne, aby nie przepełnić patelni lub smażalnika – zbyt duza ilośc produktów spowoduje obniżenie temperatury oleju i zaczną one nasiąkać tłuszczem. Jeśli posolimy warzywa przed smażeniem, puszczą one sok i zaczną się w nim gotować. tak więc jeśli chcemy uzyskać chrupkość i brązową skórkę, posólmy warzywa dopiero pod koniec smażenia.
Chcąc wykorzystać do smażenia warzyw frytownicę, rozgrzewamy w nim fryturę do temperatury około 160-180 stopni i zanurzamy produkty, pamiętając, aby nie przepełnić urządzenia. Warzywa korzeniowe najlepiej smażyć w postaci plasterków, wstążek czy spiralek. Ziemniaki i bataty możemy smażyć podwójnie – najpierw w niższej temperaturze, aby doszły w środku, a następnie w wyższej, aby uzyskać złotą skórkę i chrupkość. Jarmuż i inne rodzaje kapusty lepiej smażyć w postaci pojedynczych listków, a brokuły czy kalafiora – w cieście. Zanurzmy w nim także paprykę czy pomidora. Kawałki delikatnego bakłażana posmarujmy białkiem, które da warstwę ochronną. Cukinię i dynię warto przed smażeniem oprószyć mąką, podobnie grzyby, które można zanurzyć w cieście.
Czym różni się szklenie od smażenia?
Choć obydwie techniki zakładają stosowanie patelni i tłuszczu, szklenie i smażenie to dwie różne rzeczy. Szklenie to powolne smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu i umiarkowanej temperaturze, które ma na celu sprawić, że warzywa, np. posiekana cebula czy por, staną się miękkie, błyszczące i półprzezroczyste, a także bardzo aromatyczne. Jest to więc efekt przeciwny do smażenia, po którym warzywa powinny być chrupkie i rumiane. Dzieje się to dlatego, że wrzucamy na patelnię wszystkie produkty na raz, a także poprzez dodanie soli, która sprawia, że z warzyw ucieka sok, w którym zaczynają się one na patelni lekko dusić. To użyteczna technika, przydaje się m.in. przy robieniu risotta czy sofritto.
Sprawdź również nasz poradnik – Jak smażyć warzywa na patelnię?