Jak usmażyć kasztany?
Zacznijmy od tego, czym są kasztany? Oczywiście musimy tutaj wyróżnić gatunek: kasztan jadalny. Te najczęściej spotykane w polskich lasach i na miejskich skwerach to odmiana kasztanowca pospolitego a jego owoce nie są jadalne. Możemy z nich zrobić jedynie jesienią ludziki 😊
Kasztan jadalny i jego spożycie rozpowszechniły się za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Kasztany występowały poniżej linii Alp – w północnej Hiszpanii, zachodniej części Półwyspu Apenińskiego, zachodniej Grecji i Północnej Turcji w zakolu Morza Czarnego. Z upływem lat indukowano je na szersze tereny, przekroczono Alpy, a obecnie rosną najczęściej w Anglii, Francji, Belgii, Holandii oraz Słowenii.
Jak więc wygląda kasztan jadalny?
Budowa kasztana przypomina bardzo budowę owocu kasztanowca. Jego kolczasta skórka skrywa w środku od jednego do nawet trzech małych owoców, znajdujących się w ciemnej otoczce. Taki kasztan może zostać spożyty na surowo (po obraniu skórki), ale ze względu na słabo przyswajalną wtedy skrobię powinniśmy go albo upiec, albo usmażyć, albo po prostu ugotować.
Jak najlepiej przygotować kasztany?
To właśnie pieczone kasztany są nieodzownym elementem francuskich, belgijskich lub angielskich kiermaszów bożonarodzeniowych. Po obraniu z kolczastej skórki są po prostu pieczone na rozgrzanych węglach, w stalowych kubłach, albo misach. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż zapach pieczonych kasztanów w mroźny grudniowy wieczór 😊 Aby je zjeść, trzeba obrać podpieczoną skórkę i wyjeść środek, brudząc wdzięcznie palce węglem z opiekania kasztanów.Równie słynnym daniem jest po prostu zupa kasztanowa. Spożywa się ją zarówno we Francji, jak i krajach Beneluxu oraz Niemczech. To prosta sprawa. Do tej zupy obieramy kasztany, podsmażamy z cebulą (i/lub czosnkiem), dodajemy dobrej jakości wywar i często zabielamy śmietaną a także masłem, na końcu blendując.
Czy można je smażyć?
Smażenie kasztanów, to równie świetny i wdzięczny temat! Jeśli przygotowujecie je jako przystawkę lub skrobiowy dodatek do dania, to pamiętajcie, że kasztany należy obrać ze skórki i dopiero wtedy smażyć. Bardzo często można spotkać kasztany już obrane i obgotowane – właśnie takie polecam najbardziej. Co do smażenia, to świetnie sprawdzi się Olej z Esencją Masła, bo właśnie przy mlecznym tłuszczu kasztan zachowuje najwięcej swojej orzechowości i głębokości smaku. Kasztany świetnie się komponują z ciemnym mięsem, piwem i słodkimi warzywami!
Powodzenia
Kuba Steuermark