atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak usmażyć kasztany?

Jak usmażyć kasztany?

Zacznijmy od tego, czym są kasztany? Oczywiście musimy tutaj wyróżnić gatunek: kasztan jadalny. Te najczęściej spotykane w polskich lasach i na miejskich skwerach to odmiana kasztanowca pospolitego a jego owoce nie są jadalne. Możemy z nich zrobić jedynie jesienią ludziki 😊

         Kasztan jadalny i jego spożycie rozpowszechniły się za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Kasztany występowały poniżej linii Alp – w północnej Hiszpanii, zachodniej części Półwyspu Apenińskiego, zachodniej Grecji i Północnej Turcji w zakolu Morza Czarnego. Z upływem lat indukowano je na szersze tereny, przekroczono Alpy, a obecnie rosną najczęściej w Anglii, Francji, Belgii, Holandii oraz Słowenii.

Jak więc wygląda kasztan jadalny?

Budowa kasztana przypomina bardzo budowę owocu kasztanowca. Jego kolczasta skórka skrywa w środku od jednego do nawet trzech małych owoców, znajdujących się w ciemnej otoczce. Taki kasztan może zostać spożyty na surowo (po obraniu skórki), ale ze względu na słabo przyswajalną wtedy skrobię powinniśmy go albo upiec, albo usmażyć, albo po prostu ugotować.

Jak najlepiej przygotować kasztany?

To właśnie pieczone kasztany są nieodzownym elementem francuskich, belgijskich lub angielskich kiermaszów bożonarodzeniowych. Po obraniu z kolczastej skórki są po prostu pieczone na rozgrzanych węglach, w stalowych kubłach, albo misach. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż zapach pieczonych kasztanów w mroźny grudniowy wieczór 😊 Aby je zjeść, trzeba obrać podpieczoną skórkę i wyjeść środek, brudząc wdzięcznie palce węglem z opiekania kasztanów.Równie słynnym daniem jest po prostu zupa kasztanowa. Spożywa się ją zarówno we Francji, jak i krajach Beneluxu oraz Niemczech. To prosta sprawa. Do tej zupy obieramy kasztany, podsmażamy z cebulą (i/lub czosnkiem), dodajemy dobrej jakości wywar i często zabielamy śmietaną a także masłem, na końcu blendując. 

Czy można je smażyć?

Smażenie kasztanów, to równie świetny i wdzięczny temat! Jeśli przygotowujecie je jako przystawkę lub skrobiowy dodatek do dania, to pamiętajcie, że kasztany należy obrać ze skórki i dopiero wtedy smażyć. Bardzo często można spotkać kasztany już obrane i obgotowane – właśnie takie polecam najbardziej. Co do smażenia, to świetnie sprawdzi się Olej z Esencją Masła, bo właśnie przy mlecznym tłuszczu kasztan zachowuje najwięcej swojej orzechowości i głębokości smaku. Kasztany świetnie się komponują z ciemnym mięsem, piwem i słodkimi warzywami! 

Powodzenia

Kuba Steuermark

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń