atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak usmażyć polędwicę z dorsza?

Jak usmażyć polędwicę z dorsza?

Podpowiadamy, jak poprawnie usmażyć polędwiczkę z dorsza, żeby była jędrna i pełna smaku.

Dorsz to jedna z najpopularniejszych ryb morskich w Polsce. Nic dziwnego, jej zwarte, białe mięso, stosunkowo mała ilość ości i delikatny smak sprawiają, że pasuje do wielu potraw i świetnie nadaje się do smażenia, duszenia i pieczenia. Ze względu na listkowanie się mięsa dorsza poprawne usmażenie fileta czy polędwicy z tej ryby bywa trudne – kawałki zwyczajnie rozpadają się na patelni. Oto kilka wskazówek, by osiągnąć w tym temacie sukces.

Polędwica z dorsza – przygotowanie

Polędwicę oczyszczamy ze skóry i ewentualnych ości, a następnie myjemy, dokładnie osuszamy i smarujemy Olejem z Esencją Masła za pomocą pędzelka. W ten sposób ryba będzie dokładnie pokryta tłuszczem i nie będzie przywierać do patelni. Dlaczego warto tu użyć Oleju z Esencją Masła? Jego maślany smak świetnie pasuje do ryby, a wysoki punkt dymienia pozwoli dobrze usmażyć rybę. Solimy ją tuż przed smażeniem. Jeśli zrobimy to wcześniej, sól wyciągnie z mięsa soki i sprawi, że dorsz będzie mało soczysty i pozbawiony smaku.

Smażenie białej ryby

Polędwicę z dorsza smażymy na patelni na niewielkiej ilości Oleju z Esencją Masła rozgrzanego do temperatury około 190 stopni. Smażenie zaczynamy od tej strony, na której była skóra. Rybę smażymy bez poruszania patelnią, czekając, aż się zezłoci i zetnie do 2/3 wysokości. Cierpliwość się opłaci – to powinno sprawić, że na powierzchni polędwicy powstanie skarmelizowana skórka, która utrzyma mięso w całości. Po tym czasie delikatnie przewracamy na drugą stronę. Na tym etapie można dodać na patelnię kawałek masła i poruszając patelnią, zbastować rybę, żeby usmażyła się i zezłociła równomiernie. Drugą stronę polędwicy smażymy krótko, pamiętając, że białą rybę łatwo przeciągnąć. Warto skończyć smażenie zanim dorsz będzie całkowicie ścięty, bo jego mięso dojdzie podczas procesu składania i podawania dania. 

Rybę można też przed smażeniem zamarynować, np. z tymiankiem i czosnkiem. Przed włożeniem ryby na patelnię należy usunąć przyprawy i dodać je z powrotem po przewróceniu polędwicy na drugą stronę. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń