Najlepsze smażone przekąski na Halloween
Halloween to dzień, który szczególnie zachęca szefów kuchni nie tylko do eksperymentowania z formą podania potraw, lecz także do tworzenia produktowo-tematycznych, kulinarnych wariacji. Powierzchownie straszne motywy w zabawnej aranżacji sprawiają, że klienci chętnie sięgają po urozmaicone wizualnie dania. Smażenie nadaje im natomiast wyjątkowego smaku. Nawet proste, smażone przystawki można w łatwy sposób wzbogacić subtelnym, halloweenowym akcentem, zwiększając tym samym sprzedaż w swojej restauracji.
Halloween obchodzone jest 31 października – choć najhuczniej świętuje się je w Stanach Zjednoczonych, to jednak zwyczaj ten stał się również elementem kultury europejskiej. Nieznana geneza obchodów tej maskarady, a także kontrowersje związane z jej oprawią, które nie odpowiadają różnym środowiskom religijnym, sprawiły, że Halloween zyskało na popularności w Polsce dopiero pod koniec ubiegłego wieku, głównie za sprawą popkultury. W gastronomii ten dzień stanowi świetną okazję do przygotowania nietypowego cateringu lub urozmaicenia restauracyjnego menu.
Halloweenowe motywy, które warto wykorzystać!
Inspiracji do przyrządzania i przede wszystkim dekorowania potraw można znaleźć wiele – świat straszydeł jest na tyle bogaty, że z łatwością przemycimy subtelne akcenty wizualne do swoich dań. Postaci z zakorzenionych w kulturze legend wampiry, wilkołaki, wiedźmy, zombie lub filmów i bajek, np: Dracula, Frankenstein, Miasteczko Halloween, Gnijąca Panna Młoda, stanowią świetne źródło motywów do wykorzystania. Możemy jednak grać samym smakiem i produktami typowymi dla Halloween, takimi jak np. dynia i jabłka.
Tego dnia warto postawić również na dopasowany wystrój. W łatwy sposób przygotujemy słynne Jack-o’-lantern, które nadadzą wyjątkowego klimatu restauracji. Blask świec bądź czarne obrusy także wpłyną na niezwykłą aranżację. Najważniejsze jest jednak zachowanie spójności ze stylem swojego lokalu.
Halloweenowe menu
31 października możemy także przygotować nową wizualizację swojego menu, jednocześnie nadając daniom nowe, intrygujące nazwy! Burger zombie? Sałatka z robakami? Paluchy wiedźmy? A może smażone wnętrzności? Wykorzystajmy swoją wyobraźnię, słownie interpretując strukturę, rodzaj produktu lub sposób jego obróbki!
Smażone przekąski na Halloween
Smażone przekąski na Halloween jak żadne inne mogą doskonale urozmaicić nasze okazjonalne menu. O tym, dlaczego smażone smakuje lepiej, warto przeczytać więcej TUTAJ: https://smazymy.com/reakcja-maillarda-czyli-dlaczego-smazone-smakuje-lepiej/. Przedstawiamy kilka inspiracji – zarówno tych, grających formą podania i dekoracją, jak i tych wpisujących się w estetykę Halloween rodzajem produktów oraz smakiem!
Frytki z dyni hokkaido
Zamiast standardowych frytek lub tych z batatów, zaserwuj frytki z dyni! Wystarczy, że dynię hokkaido pokroisz w cienkie paski, obtoczysz w skrobi ziemniaczanej lub mące z przyprawami (polecamy zioła i paprykę!), a następnie usmażysz na głębokim tłuszczu. Gotowe frytki możesz posypać jeszcze świeżo startym parmezanem.
Mumie dla najmłodszych: kiełbaski lub kabanosy w cieście francuskim
Ta popularna przekąska jest prosta i jednocześnie intrygująca wizualnie, dlatego z pewnością zachwyci najmłodszych gości. Jej smak będzie zależał głównie od użytego mięsa. Wysokiej jakości kiełbasy lub kabanosy, owijamy przygotowanym wcześniej ciastem francuskim w taki sposób, aby jeden z końców kiełbasy pozostał nieprzykryty, a także zachowując odstępy między kolejnymi warstwami. Następnie smażymy je w głębokim tłuszczu. Gotowym kiełbaskom, ku uciesze dzieci, możemy dorobić oczy z serka i ziaren pieprzu. Przekąskę warto serwować z dipem – np. łagodnym sosem tatarskim.
Inspiracja apple bobbing, czyli jabłka smażone w cieście naleśnikowym
Popularna, halloweenowa zabawa apple bobbing polega na tym, że wyławia się zębami jedno z jabłek, pływających w misce z wodą. Nienaruszone jabłko ma być symbolem szczęścia w nadchodzącym roku. Ten słynny zwyczaj możemy zinterpretować, serwując swoim gościom np. smażone jabłka. Umyte, obrane ze skóry i pokrojone w grube krążki owoce posypujemy cynamonem i zanurzamy w cieście naleśnikowym. Następnie smażymy je, aż do osiągnięcia złotego koloru.
Jak widzimy, Halloween na talerzu może mieć wiele odsłon – od tych estetycznych, poprzez smakowe, aż po interpretację zwyczajów. Szukajmy okazji, aby wykazywać się kreatywnością i zaskakiwać swoich Gości!