Newstalgia – trend, w którym smaki dzieciństwa zyskują nową jakość
Kiedy świat gastronomii wciąż ewoluuje, a na rynku pojawia się coraz większa oferta jedzeniowa, Goście pragną wracać do dobrze znanych im smaków z przeszłości. Skąd się wziął powrót do dań z dzieciństwa, takich jak rosół z lanymi kluskami i racuchy z jabłkami?
Czym w świecie gastronomii jest „newstalgia”? Jakie są tajniki tego trendu i jak możesz wprowadzić go do swojego menu? Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku!
Newstalgia – powrót do smaków z dawnych lat
Newstalgia to połączenie słów „nowość” i „nostalgia”. Jest to zatem trend kulinarny, który łączy “nowe” i “stare”, czyli zaskakiwanie Gości dodatkami, ale przy jednoczesnym odtwarzaniu tradycyjnych, często prostych dań z naszej przeszłości. Dlaczego się to robi? Aby wywołać w Gościach pozytywne wspomnienia z domem, gdzie pewne dania były tradycją rodzinnego stołu. Jak wykazało ogólnoświatowe badanie Taste Tomorrow z 2023 roku, aż 73% globalnych konsumentów lubi mieć znajomy element podczas próbowania nowych rodzajów żywności.*
Dlaczego newstalgia zyskuje na popularności?
W czasach, gdy każdy poszukuje czegoś nowego i niezwykłego, newstalgia pozwala na chwilę powrócić do korzeni. Trend przypomina o prostocie i autentyczności smaków, które często gubimy w pędzie za innowacją. Jednocześnie dzięki zastosowaniu nowych technik kulinarnych i nieszablonowych połączeń składników, znane dania zyskują zupełnie nową jakość i wymiar.
Przykłady newstalgicznych dań
- Rosół z azjatyckim twistem – ten klasyczny, niedzielny obiad może zostać podany w nowej, odświeżonej formie. Dodaj do niego odrobinę sosu sojowego i gwiazdkę anyżu, która doda korzennego aromatu.
- Dekonstrukcja szarlotki – ulubiony deser Polaków w wersji „deconstructed” może składać się z chrupiących kawałków jabłek karmelizowanych z cynamonem, podanych z masą waniliową i kruchymi ciasteczkami. Z pewnością będzie to niepowtarzalna kompozycja smaków i tekstur.
- Nowoczesny kogel-mogel – deser, który popadł w zapomnienie, dziś powoli odzyskuje popularność. W końcu ma tyle zalet – jest prosty, smaczny i bogaty w cenne składniki odżywcze! We współczesnej interpretacji można dodać do niego dodać owoce lub można go… zapiec! Wystarczy przełożyć masę do żaroodpornych kokilek i piec przez 10 minut w temperaturze 180 st.
Jak wdrożyć newstalgię do swojego menu?
Kluczem do sukcesu jest kreatywność i odwaga w eksperymentowaniu. Zacznij od przypomnienia sobie dań, które budziły Twoje emocje w dzieciństwie i za którymi dzisiaj najbardziej tęsknisz. Następnie pomyśl, jak można by je odświeżyć, wykorzystując nowe techniki kulinarne i niestandardowe składniki. Nie bój się eksperymentować z teksturami, formami podania czy dodatkami. Uważaj jednak, by nie oddalać się zbytnio od klasycznej formy dania.
Newstalgia w praktyce
Aby w pełni wykorzystać potencjał newstalgii, warto również zwrócić uwagę na sposób prezentacji dań. Postaw na nowoczesne talerze lub wręcz przeciwnie – takie w stylu retro mogą być wspaniałym „płótnem” dla dań z dzieciństwa. Dodatkowo niekonwencjonalne połączenia barw i form pozwolą jeszcze bardziej podkreślić innowacyjny charakter tych „nowo-starych” dań. Pamiętaj też, by przedstawiać swoim Gościom historie stojące za danymi daniami, dzieląc się przy tym własnymi wspomnieniami. To nie tylko wzbogaci doświadczenie kulinarnie, ale także pomoże stworzyć unikalną więź z Gośćmi.
Przykłady newstalgicznych restauracji
OMA, Warszawa
Nowa restauracja Janka Paszkowskiego nazywa się dosłownie “babcia”. Już to wskazuje, że znajdziemy tam chwytające za serce smaki dzieciństwa. Duże wrażenie robi nieformalny, bardzo domowy wystrój (stare meble, talerze ze zdobieniami na rantach, kwiaty w wazonach), ale i smaki! W OMIE można zjeść między innymi m.in. gęstą zupę pomidorową z lanymi kluseczkami, klasycznego schabowego, a także knedle z jabłkiem i gruszką duszoną w syropie korzennym.
Perełka, Poznań
Klimat i smaki poznańskiej Perełki również wpisują się w trend zwany newstalgią. Barwne wnętrze jest wypełnione designem z lat 80. i 90. (projekt Anny Sarnowskiej). Natomiast menu opiera się na polskiej klasyce, a jednocześnie trafia w podniebienia fanów nowoczesnych smaków. W karcie znajdziemy lane kluseczki z sosem bisque z raków, zabielany rosół ze szparagami, czy placki ziemniaczane z kiszoną cytryną. Największym hitem tego miejsca jest jednak fantazyjny deser – ptyś w kształcie… łabędzia!
Młoda Polska, Wrocław
W restauracji, w której szefuje Beata Śniechowska, zjemy klasyczne polskie dania, ale z zaskakującym, nowoczesnym twistem. Kotlet schabowy jest tu podawany z sosem maślanym, anchois i ziemniaczanym purée, a gołąbki z grzybami i porem oraz sosem z suszonych podgrzybków.
Podsumowanie
Tworząc newstalgiczną kuchnię, możesz wyróżnić się na rynku i podarować swoim Gościom niezapomnianą smakową podróż w czasie, która wywoła w nich pozytywne emocje.
Newstalgiczne dania przygotuj na bazie produktu Eleplant – tłuszczu roślinnego, który jest idealną alternatywą dla tradycyjnego masła. Jest stworzony do gotowania, pieczenia i przygotowywania aksamitnych sosów, które są nieodłączonym dodatkiem dań w stylu #comfortfood.
Źródło:
NEWSTALGIA COMBINES A LONGING FOR FAMILIAR FOODS WITH A DESIRE FOR NOVELTY, Taste Tomorrow by Puratos, [dostęp online 05.03.2024] https://www.tastetomorrow.com/inspiration/Newstalgia-combines-a-longing-for-familiar-foods-with-a-desire-for-novelty