atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Prażuchy ze skwarkami – najlepszy przepis babci!

Prażuchy ze skwarkami – najlepszy przepis babci!

Prażuchy! Ach prażuchy! To przepis tak prosty, jak prosta jest polska kuchnia regionalna. To połączenie ugotowanych ziemniaków z mąką i… nic więcej!

Jednak skąd pochodzą Prażuchy albo Prazoki? A może Porka? Lemieszka? Kulasza? No właśnie – każda z tych nazw jest typowa dla innego województwa. Prażuchy i prazoki to określenie typowo świętokrzyskie, a porka – łódzkie. Lemieszka to z kolei lubelska nazwa. Jednak w lubelskiem lemieszka może być ziemniaczana. I wtedy jest połączeniem ugotowanych ziemniaków z mąką. Bez ziemniaków to po prostu prażona mąka pszenna z wodą i solą. Za to kuchni kresowej oraz podkarpackiej używamy często nazwy Kulasza.

Prażuchy w dwóch formach!

Prażuchy mogą być podawane jako masa ze skwarkami, ale również w formie ręcznie lepionych klusek. Samo słowo prażuchy opisuje też technikę prażenia mąki w ziemniaczanym krochmalu. Aby zrobić smaczną prażuchę należy wybrać duże i stare ziemniaki. Dawniej tę potrawę najczęściej robiono zimą i wtedy ziemniaki były najlepsze. Jeśli wybieracie je w sklepie, to sięgajcie po te wysokoskrobiowe, żółte i duże. 

Kolejnym etapem jest wybór mąki

Najlepiej, aby była to zwykła mąka pszenna, choć w przeszłości sięgano po mąki żytnie i  razowe (jedno mielenie było tańsze). Teraz w sklepie dobrze wybrać taką mąkę, która ma wysoką zawartość glutenu, a więc taką na makaron lub pierogi. 

I na końcu – skwarki  

Trzeba mieć odpowiednią słoninę, ale możecie ją zastąpić dobrej jakości wędzonym boczkiem – ważne, aby nie był parzony. No a skwarki – prosta sprawa – smażymy długo i na małym ogniu. Pod koniec smażenia możemy do nich wrzucić pokrojoną cebulkę i udusić ją ze skwarkami.

Jak zrobić prażuchy? 

Gotujemy ziemniaki w osolonej wodzie i gdy są miękkie, odlewamy połowę wody (zachowując ją), a następnie wrzucamy mąkę na górę wody z ziemniakami. Gdy wsypiemy mąkę na gotującą się wodę pod którą są ziemniaki musimy w środku wsypanej mąki zrobić otwór aby woda kipiąc wydostawała się i oblewała mąkę od góry. Po tym czasie całość mieszamy energicznie tłuczkiem do ziemniaków na gęstą i gładką masę. To naprawdę ciężka praca!

Można też to zrobić w bardziej nowoczesny sposób

 A mianowicie: ugotować ziemniaki, przetrzeć na gładko, doprawić solą, a mąkę zasmażyć w maśle na patelni i potem połączyć za pomocą rózgi. Na końcu wystarczy polać skwarkami nasze ziemniaki i gotowe. A może wmieszać skwarki do prażuchów? No tutaj zostawiam Wam pole do popisu 😊

Powodzenia

Kuba Steuermark

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń