atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Profil Twojej restauracji na Tik Toku – czy to naprawdę ma sens?

Profil Twojej restauracji na Tik Toku – czy to naprawdę ma sens?

Popularność Tik Toka nie zwalnia. Już w 2021 roku korzystało z niego ponad miliard osób – a nowych kont stale przybywa! Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że na Tik Toku znajdziesz potencjalną klientelę. Tylko czy aby na pewno warto jej szukać właśnie tam? 

Choć w Polsce powitaliśmy go dosyć sceptycznie, dzisiaj dobrze wiemy jedno: Tik Tok, mający obecnie ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, zostanie z nami na dłużej. Warto więc spróbować wykorzystać jego potencjał do realizacji własnych celów biznesowych. Nie wiesz, jak się za to zabrać i wątpisz, czy Twój lokal jest wystarczająco “tiktokable”? W takim razie sprawdź, czy w Twoim przypadku takie działanie w ogóle będzie miało sens. 

#food #yummy #tasty

Hashtagi związane z jedzeniem należą do najpopularniejszych na całym TikToku. Samo angielskie “food” ma ponad 1,3 miliona użyć oraz ponad 23 miliardy odsłon. A to tylko jeden hashtag z całej semantycznej puli. Content związany z jedzeniem stanowi źródło rozrywki dla ludzi z całego świata. A skoro żyjesz z ich karmienia, to warto przyjrzeć się temu tematowi jeszcze bliżej, prawda?

Restauracje, które są tiktokable

Czy wiesz, że powstają rankingi restauracji najbardziej dopasowanych do Tik Toka i najchętniej odwiedzanych przez influencerki oraz influencerów? Takie spisy tworzy się głównie na podstawie oznaczeń (@) czy też sprawdzając wybrane hashtagi (#). Restauracja “tiktokable” to taka, której zaskakujące wnętrze, oryginalny serwis lub nietuzinkowe menu i drinki zachęcają ludzi do wizyty oraz nagrania własnego materiału. Do takich miejsc należą np.:

– Luca (Londyn)

– Petit Potato (Nowy Jork)

– Luluwild (Birmingham)

– Slingshot Social Game Club (Atlanta)

Czasem wystarczy jeden mocny film, aby lokal stał się hitem, ale nie ma co ukrywać – w rankingach nadal wiodą prym najsłynniejsi gracze branży gastro. Nie musisz jednak mieć popularności i środków singapurskiego Nobu, żeby Twoja knajpa zrobiła wrażenie w mediach społecznościowych. 

Inspiracje prosto z Tik Toka

Restauratorki i restauratorzy, szefowe i szefowie kuchni, kelnerki i kelnerzy – wszyscy mogą nagrać Tik Toka, który podbije popularność Twojego lokalu. Nie musisz liczyć wyłącznie na docenienie przez Gości. Weź sprawy w swoje ręce – chwyć telefon i opanuj podstawy aplikacji. Zobaczysz, że niezależnie od swojego wieku, w ciągu godziny lub dwóch zaczniesz z niej płynnie korzystać. Poszukaj inspiracji i pamiętaj, że Tik Tok to przede wszystkim rozrywka. Zastanów się, dlaczego dany materiał ma dużo serduszek lub wyświetleń. A na początek:

– Obejrzyj top nagrania od nusr_et.

– Sprawdź, jak restauracyjny profil prowadzi polskie NOBO (@noboteam). 

– Przejrzyj najpopularniejsze hashtagi takie jak #food, #foodporn czy #delicious. 

I nie poddawaj się zbyt szybko – ta aplikacja naprawdę może Cię wciągnąć, dlatego daj jej i sobie czas. 

Proste zasady tworzenia contentu dla Twojej restauracji

Wiesz już, że kluczowa jest rozrywka. Zabawny materiał nie musi być perfekcyjnie piękny (obserwujący wybaczą Ci gorszą jakość, jeśli humor będzie w punkt). Nie ma co jednak ukrywać, że estetyka jest ważna, podobnie jak przekaz. Trochę mniej istotne, ale nadal bardzo ważne w kontekście osiągnięcia tiktokowego sukcesu, będzie wstrzelenie się w trendy, dobranie odpowiedniego tekstu i muzyki. W związku z tym przed przystąpieniem do nagrań określ, co chcesz pokazać. Trzymaj się zasady, że 1 film to 1 komunikat. Przetrzyj aparat, przetestuj światło. Świetnie, jeśli masz strategię contentową, którą będziesz realizować. Jeżeli nie, to rozważ współpracę z agencją marketingową, freelancerką lub freelancerem, czy też pomyśl chociaż nad własnym motywem przewodnim. 

Ale o czym ma być ten content?

To pytanie, które zazwyczaj wynika z braku strategii. Pomysłów może być wiele. Pamiętaj, że ludzie kochają oglądać dobre jedzenie – pokaż więc swoje w zachęcający sposób. Wystylizuj je atrakcyjnie, korzystając z tego co masz: wnętrza, podkładek, zastawy, sezonowych symboli. Nie bój się żartować ze swojej pracy, ale nigdy nie drwij z odwiedzających. Tik Tok lubi żarty sytuacyjne. Pokazuj też umiejętności swojej kadry z kuchni lub zza baru. Serwuj ciekawostki (tylko nie o rekordzie Guinessa w wielkości pizzy – chyba, że uda Ci się go pobić). Pokaż, jak Twoja ekipa czerpie fun z tego, co robi. Publikuj przygotowanie dań w przyspieszeniu lub zdradź kilka sekretów swoich chefów (spokojnie, nie ubędzie Ci od tego Gości). Zaprezentuj proste przepisy. Podejmij wyzwania w imieniu swojej restauracji. A przede wszystkim: eksperymentuj i zobacz, co podoba się ludziom najbardziej. 

Czy zawsze jest sens to robić? 

Nie. Nie ma sensu samodzielnie prowadzić Tik Toka, jeśli w ogóle tego nie czujesz. Bezcelowe jest też systematyczne publikowanie czegokolwiek, bo brakuje Ci pomysłów na świeży content. Jeśli nie rozumiesz tej platformy i nie masz ochoty jej poznać, nie męcz się. Nie rezygnuj jednak, jeżeli obawiasz się tylko braku swojej grupy docelowej na Tik Toku i sądzisz, że jest to platforma wyłącznie dla najmłodszych (według danych dostępnych dla USA prawie 67% userów to osoby 20+).  Nie martw się również niską oglądalnością materiałów na start. Daj sobie czas, zwłaszcza jeśli nagrywanie sprawia Ci radość. Pamiętaj również, że zawsze możesz skorzystać z zewnętrznego wsparcia, aby popracować nad treścią. Po prostu nie przegap swojego momentu – dopóki na Tik Toku nie ma Twojej konkurencji. Restauracyjny content nadal się rozkręca! 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń