atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Smażone jajka faszerowane – przystawka nie tylko na Wielkanoc!

Smażone jajka faszerowane – przystawka nie tylko na Wielkanoc!

Efektowna przystawka i to nie tylko na Wielkanoc – smażone jajka faszerowane, mimo swoich niewielkich rozmiarów, dają ogromne pole do popisu szefowym i szefom kuchni! Wiele możliwości przygotowania nadzienia sprawia, że jedno danie łatwo zyskuje niejedno oblicze. I to pyszne oblicze, zwłaszcza dzięki… procesowi smażenia!

Smażone jajka faszerowane wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z czasem Świąt, jednak okoliczności do zaserwowania tej pysznej przystawki jest znacznie więcej. To przede wszystkim trafiony starter w lokalach z tradycyjną kuchnią polską oraz dobry wybór na wiosenne przyjęcia z menu degustacyjnym. Zobacz, jak je przygotować, aby zaskoczyć Gości wybornym smakiem, niezależnie od okazji! 

Jak przygotować smażone jajka faszerowane? 

Przed przystąpieniem do gotowania, upewnij się, że skorupki jajek nie są popękane. Następnie, pilnując czasu, ugotuj jajka na twardo i przestudź. Przy pomocy dobrze naostrzonego noża przekrój je szybkim ruchem wzdłuż skorupki. Wydrąż delikatnie jajko, używając do tego łyżki. Nadzienie zmiel widelcem, dodając przyprawy oraz pozostałe składniki. Jakie konkretnie? W standardowej propozycji podania najczęściej znajdziesz cebulę, szczypiorek lub koperek, śmietanę oraz pieczarki. Inne wersje farszu obejmują również kolorową paprykę (w tym odmianę chili), marynowane buraki z kozim serem, wędzonego łososia ze szparagami albo esencjonalną szynkę parmeńską z dodatkiem awokado. Pamiętaj jedynie, że wybrane składniki nadal musisz wymieszać z jajkiem na twardo i odrobiną śmietany, aby zachować odpowiednią konsystencję i klasyczny charakter dania. Chociaż farsz to pole do popisu dla kreatywności szefowej lub szefa kuchni, warto mieć na uwadze finalną spójność smaków. Co więcej, smażone jajka faszerowane najlepiej przygotować w kilku różnych wariantach, oferując Gościom wachlarz wybornych propozycji. 

Smażymy!

Po wypełnieniu skorupek wybranym farszem i zapenierowaniu w bułce tartej, czas na moment znacząco wpływający na ostateczny smak – smażenie. Jajka faszerowane smażymy płytko, przy użyciu dużej mocy palnika i na tłuszczu odpornym na wysokie temperatury. Szczególnie dobrym wyborem do smażenia może być Olej z Esencją Masła od Kruszwicy (o punkcie dymienia aż 220℃), słynący ze swojego delikatnego maślanego smaku i igrającego ze zmysłami aromatu. W polskiej kulturze jajka są ściśle powiązane z masłem – wystarczy tylko wspomnieć o porannej jajecznicy, a już podświadomie wiele i wielu z nas będzie mieć w głowie dodatek esencjonalnego masła. Właśnie dlatego smażenie jajek faszerowanych na Oleju z Esencją Masła od Kruszwicy jest lepszym wyborem niż sięgnięcie po klasyczny, bezsmakowy i bezzapachowy olej rafinowany. Pozornie prostym smażeniem da się zbudować kompleksowy, niezapomniany i spójny smak, jeśli tylko trafnie dobierze się rozwiązania.

Sosy do smażonych jajek faszerowanych 

Równie ważne, jak skomponowanie farszu i smażenie, jest również przygotowanie kilku odmian sosów. Sosy nie pełnią roli wyłącznie dekoracyjnej – mają za zadanie pogłębić smak, tworząc wielowymiarową kompozycję. Jeśli przygotowane przez Ciebie farsze są łagodne, sięgnij po ostrzejsze sosy, np. porowy, chrzanowy lub musztardowy-chili. Do wyrazistego farszu dobierz raczej sos majonezowy, tatarski, pieczarkowy, koperkowy lub kaparowy. W duchu idei zero waste, możesz użyć niewykorzystanych w pełni składników z jednego nadzienia do zblendowania i zbudowania smaku sosu innego wariantu faszerowanych jajek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat komponowania sosów, zajrzyj do artykułu szefa kuchni Kuby Steuermarka – Sosy – bazy (sosy „matki”) i wersje („małe” sosy)


Smażone jajka faszerowane – najlepszy przepis 

Składniki:

  • 10 jajek ugotowanych na twardo
  • 2 jajka surowe
  • 2 małe cebule
  • Śmietana kwaśna 200 g
  • Olej z Esencją Masła
  • Koperek
  • Bułka tarta
  • Sól
  • Pieprz

Przepis:

Przed przystąpieniem do gotowania, upewnij się, że skorupki jajek nie są popękane. Następnie, pilnując czasu, ugotuj jajka na twardo i przestudź. Przy pomocy dobrze naostrzonego noża przekrój je szybkim ruchem wzdłuż skorupki. Wydrąż delikatnie jajko, używając do tego łyżki. Przygotuj farsz. Podsmaż cebulę na Oleju z Esencją Masła i wymieszaj ją ze zmielonym jajkiem na twardo. Dodaj koperek (lub inne zioła), śmietanę, surowe jajka, sól i pieprz. Wypełnij skorupki farszem. Tak przygotowane jajka panieruj w bułce tartej, smaż płytko, przy użyciu dużej mocy palnika na Oleju z Esencją Masła.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń