Smażone kalmary w cieście

Składniki

 • 500 g kalmarów (tuszki), oczyszczonych
 • 175 g mąki pszennej
 • 2 średnie jajka, lekko ubite
 • 75 ml wody gazowanej
 • 1 łyżeczka soli
 • 1/2 łyżeczki białego, mielonego pieprzu
 • 1/2 łyżeczki mielonego chili lub pieprzu cayenne
 • frytura płynna do głębokiego smażenia Maestro SOL
 • do podania: cytryna, sól morska w płatkach (np. Maldon)
 1. Tuszki kalmarów opłucz, osusz, pokrój w poprzek w pierścienie o szerokości 3-4 mm. Do miski przesiej mąkę z przyprawami, wymieszaj. Stopniowo dodaj jajka i wodę, dokładnie wymieszaj, aż do uzyskania jednolitego ciasta.
 2. Fryturę rozgrzej do temperatury 175-180 stopni C.
 3. Krążki kalmarów  przełóż do ciasta, wymieszaj, tak aby dokładnie pokrył się panierką. Strząśnij nadmiar ciasta. Kładź krążki kalmarów na rozgrzany tłuszcz, smaż 1,5-2 minuty z każdej strony, aż będą złociste. Odcedź, odsącz na papierowym ręczniku, podawaj posypane solą, z pokrojonymi w ćwiartkę cytrynami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

57 + = 60

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.