atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Warzywa bulwiaste – esencja jesieni na talerzu

Warzywa bulwiaste – esencja jesieni na talerzu

Grupa warzyw bulwiastych jest bardzo różnorodna, ale wszystkich jej reprezentantów łączy jedno – ich najcenniejsza część kryje się pod ziemią. Bulwy to podziemne magazyny, które gromadzą skrobię, cukry i wodę, co nadaje im wysoką wartość energetyczną. Po zjedzeniu tych warzyw odczuwamy przyjemne uczucie sytości.

Warzywa bulwiaste łatwo pomylić z korzeniowymi, ale to nie to samo! Warto wiedzieć, jaka jest różnica między nimi, a także bliżej poznać właściwości tej wyjątkowej grupy warzyw.

Warzywa bulwiaste – skarbnice smaków ukryte pod ziemią

Zacznijmy od tego, że bulwa może być korzeniem, ale nie musi nim być. Warzywa bulwiaste zawsze swoją najważniejszą część mają schowaną pod ziemią. Z tego powodu, w przypadku tych warzyw, często mówimy tu o kłączu, a nie o korzeniu, który może być również częścią naziemną.

Bulwy rozwijają pod ziemią swoje kłącze, które pełni funkcję spichrzową – magazynuje cukry i wodę. Stąd warzywa bulwiaste mają tak wysoką wartość energetyczną i są bardzo sycące. 

Bulwy – idealny dodatek do dań mięsnych

Warzywa bulwiaste są zasadowe, a to oznacza, że świetnie dopełniają się z pokarmami kwaśnymi,  np. z mięsem. Do tego bulwa jest bardzo zdrowym dodatkiem do dań  – przez to, że ta podziemna część warzywa jest chroniona przed promieniami słonecznymi, magazynuje w sobie wartości odżywcze, antyoksydanty i innych składniki, które pozytywnie oddziałują na nasz organizm.

Jakie znamy warzywa bulwiaste?

Grupa warzyw bulwiastych jest liczna, ale warto poznać jej najbardziej znanych przedstawicieli:

  • Ziemniak – król polskich stołów. Warzywo, które jest pełne skrobi i wielu wartości odżywczych. Największą zaletą ziemniaka jest jego szerokie zastosowanie – możemy go jeść w formie purée, zup, kremów, frytek, zapiekanek i wielu innych dań. W kategorii wszechstronności jest bezkonkurencyjny.
  • Batat – często jest składnikiem gładkiego purée, ale też świetnie smakuje w formie frytek lub zapiekany na słodko jako deser.
  • Burak – kolejne warzywo, które pojawia się na naszych stołach w różnych odsłonach kolorystycznych (fioletowy, czerwony, pomarańczowy lub biały). Z buraka można zrobić zakwas lub sok, ugotować z niego zupę lub upiec i dodać do sałatki. Nie zapominajmy oczywiście o tartych buraczkach – na ciepło i na zimno.
  • Seler korzeniowy – aromatyczny, słodki i świetnie komponujący się zarówno z mięsami, jak i rybami. W kuchni wegańskiej często zastępuje białe mięso ryby.
  • Pietruszka i pasternak – białe i aromatyczne. To warzywa idealne do pieczenia i karmelizacji na patelni. Doskonałe sprawdzają się jako dodatki do ciężkich mięs.
  • Marchew – kiedyś biała i żółta, dzisiaj pomarańczowa. Świetna w surówkach, sałatkach, ale także jako składnik zupy krem czy purée. Marchew idealnie sprawdza się podczas rozszerzania diety u dzieci.
  • Rzepa i brukiew – warzywa bardziej pikantne i wyraziste. Świetne do mięs.
  • Kalarepa i rzodkiewka – doskonale smakują na surowo i w formie pikli.
  • Chrzan i imbir – rozgrzewające warzywa, które można jeść na surowo i po obróbce termicznej.
  • Topinambur – warzywo o interesującym, lekko orzechowym smaku. Polecane diabetykom i osobom, którym zależy na obniżeniu cholesterolu LDL.

Warzywa bulwiaste to nie tylko bogactwo smaku, ale i zdrowia. Ich różnorodność i wszechstronne zastosowanie z pewnością inspiruje do eksperymentów w kuchni. 

Udanego eksplorowania smaków!

Kuba Steuermark

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń