atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Zainspiruj się kuchnią kaszubską i sprawdź przepis chefa!

Zainspiruj się kuchnią kaszubską i sprawdź przepis chefa!

Kaszubski posiłek od zawsze musiał być sycący i szybki w przygotowaniu. Miał dawać energię do pracy oraz siłę. Wszystko dlatego, że pracowici mieszkańcy Kaszub zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem i myślistwem – stąd ich kuchnia opierała się przede wszystkim na rybach, mięsach, produktach zbożowych czy darach lasu i ziemi. Przyjrzymy się teraz  flagowym daniom kaszubskim po kolei.


Typowymi daniami kaszubskiej kuchni są przede wszystkim śledzie pod różną postacią. Tradycyjny śledź po kaszubsku to ryba podawana z cebulką i natką pietruszki. Co ciekawe, pierwotnie danie nigdy nie zawierało sosu pomidorowego. Ten sos z podpieczoną cebulką nie jest oryginalnie sosem do śledzia, tylko… sosem do rydzy! A skoro pierwszą przystawkę mamy już za sobą, to czas wyruszyć dalej w naszą kulinarną podróż po tym pięknym regionie!

Zylc

Inną ciekawą przystawką z Kaszub jest zylc, czyli galaretka ze śledziami podawana z octem. To danie ma w sobie także ogórki konserwowe i siekane jajka. Zylc zastyga na dużych blachach, a dopiero przed podaniem kroi się go w charakterystyczne kwadraty.

Czernina i brzad

Czernina czyli zupa na bazie kaczej krwi z dodatkiem gęsich podrobów, warzyw, suszonych grzybów oraz owoców. A gdy mówimy już o suszonych owocach, to nie możemy zapomnieć o zupie brzadowej. Brzad po kaszubsku oznacza właśnie suszone owoce. W skład zupy wchodzą więc suszone gruszki, wiśnie, śliwki i jabłka. Łączy się je z niewielką ilością soli, goździkami, suszonymi grzybami oraz tartymi ziemniakami. Zagęszcza się ją mąką wymieszaną ze śmietaną i doprawia cukrem.

Jesienna zupa brukwiowa i dziadówka

Jesienią na Kaszubach króluje zupa brukwiowa – bardzo sycąca i niespotykana raczej w innych regionach kraju. Przygotowuje się ją na gęsinie, a żółta brukiew dodaje potrawie słodkości i ostrości jednocześnie. Kolejną szczególnie wartą wspomnienia zupą jest dziadówka. Gotuje się ją na bazie maślanki, dodając cebulę i ziemniaki. Następnie danie krasi się dużą ilością boczku. Zupa jest także zagęszczana żytnią mąką.

Ruchanki

Będąc na Kaszubach, musicie spróbować ruchanek. Są to po prostu żytnie pączki, które podaje się z konfiturą oraz cukrem pudrem. Istnieje legenda, że ciasto francuskie pochodzi z Kaszub, a rozpowszechniło się na świecie poprzez Napoleona Bonapartego, który był w Gdańsku – i tak ciasto francuskie trafiło na stoły!

Ferkase i szmurowany pomuchel

Ciekawym daniem kuchni kaszubskiej jest szmurowany pomuchel, czyli dorsz zapiekany w plastrach boczku lub słoniny. A jednym z najbardziej znanych dań głównych na Kaszubach jest ferkase. To potrawka przygotowywana na bazie mięsa z kury ugotowanej w rosole. Podaje się ją z ryżem oraz białym sosem przygotowanym z masła, mąki, rosołu, śmietany, soku z cytryny i żółtek jaj. Dodatkiem do potrawy są… rodzynki i agrest! Brzmi smacznie? W takim razie do dzieła – poniżej znajdziecie przepis na ferkase! 🙂

Ferkase, czyli potrawka z kurczaka z ryżem i sosem cytrynowym z agrestem – przepis

Składniki dania dla 4 osób: 

  • – 2 piersi z kurczaka, 
  • – litr rosołu z wczoraj, 
  • – 100 g masła, 
  • – 200 ml śmietanki 36%, 
  • – 200 g białego ryżu, 
  • – 2 cytryny, 
  • – 200 g świeżego agrestu (albo rodzynek)
  • – sól, 
  • – pieprz, 
  • – cukier.

Przepis

Podgrzej rosół i włóż do niego pocięte w paski piersi z kurczaka. Gotuj rosół, aż kurczak będzie gotowy. Wyjmij mięso, dopraw rosół solą i pieprzem. Zagotuj, zszumuj i połącz z sokiem z dwóch cytryn oraz agrestem. Zagotuj, zszumuj i całość zaciągnij masłem oraz śmietanką. Zredukuj o połowę i dodaj z powrotem mięso. Ugotuj ryż – gdy będzie jeszcze al dente, dodaj do mięsa z sosem. Całość wymieszaj, sprawdź słoność i pikantność z pieprzu. Dodaj cukier wedle gustu, aby przełamać kwaśność agrestu i cytryny. Gotowe!

Udanych podróży kulinarnych!

Kuba Steuermark

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń