atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Zupa cebulowa – przepis

Zupa cebulowa – przepis

Aromatyczna, esencjonalna, rozgrzewająca – zupa cebulowa to perfekcyjne dopełnienie każdej karty: zwłaszcza jesienną porą. Wywodząca się z Francji soupe à l’oignon jest prosta w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo sycąca. Za bogactwem smaku stoi przede wszystkim szwajcarski ser Gruyère, jednak nie tylko on wpływa na jakość kulinarnego doświadczenia restauracyjnych Gości. Co jeszcze składa się na wyborną zupę cebulową? Sprawdźmy!

Geneza zupy cebulowej jest niejasna – krążą wokół niej różne mity. Te najpopularniejsze sięgają panowania francuskiego króla Ludwika XV, którego po powrocie z polowania powitały rzekomo puste szafki kuchenne. Jedynymi produktami w królewskiej spiżarni miały być cebula, szampan i tłuszcz. To właśnie brak składników stał się inspiracją do przygotowania pierwszego cebulowego wywaru. 

Historia cebulowej zupy – tym razem z polskim akcentem

Inna opowieść głosi, że zupa cebulowa została po raz pierwszy zaserwowana we Francji, ale Stanisławowi Leszczyńskiemu – wówczas byłemu już królowi Polski, który udał się w odwiedziny do swej córki. Zupa cebulowa miała zostać przygotowana dla księcia przez samego Nicolasa Apperta, słynnego “ojca konserwowania”. Pracujący w kuchni Appert, zaskoczony odwiedzinami księcia, przyrządził ten autorski wywar. I jak się okazało – danie zyskało aprobatę władcy. Urzeczony zachwytem Leszczyńskiego Appert, nazwał nawet pierwszą zupę z cebuli: “à la Stanislas”. 

Niezależnie od tego, która opowieść (i czy któraś w ogóle!) przedstawia prawdziwą historię, ważne jest jedno. Zupa cebulowa jest z nami już od setek lat. I nie bez powodu! 

Zupa cebulowa współcześnie

Obecnie zupę cebulową zaliczamy do kanonu kuchni francuskiej. Francuzki i Francuzi nie spożywają jednak tak dużo zup jak jeszcze pół wieku temu – ich nawyki żywieniowe zmieniły się. Dzisiaj cebulowy wywar jest podawany głównie podczas długich uroczystości o tradycyjnym charakterze. Przykładem są chociażby francuskie wesela, gdzie można spotkać zupę cebulową serwowaną nierzadko jako ostatnie danie. Popularność zupy z cebuli jest więc podtrzymywana głównie przez turystów, przemierzających przede wszystkim Paryż. Oczywiście zupę cebulową możemy znaleźć także w polskich kartach. 

Jak przygotować doskonałą zupę cebulową?

Jak w przypadku każdej innej zupy, smak cebulowej zależy głównie od użytych składników. Oczywiście jednym z podstawowych elementów wpływających na charakter wywaru jest rodzaj użytego sera. Najlepiej wybrać długodojrzewający Gruyère (i to nie 3, a minimum 6 miesięcy – aby był twardy oraz ostrawy) z certyfikatem pochodzenia i jakości AOC. Kluczowa jest również sama cebula. Zamiast białej, sięgnij po żółtą – zwłaszcza jeśli zależy Ci na uzyskaniu istnie francuskiego posmaku, znanego z paryskich restauracji. Możesz także połączyć różne rodzaje cebuli: np. ⅔ żółtej i ⅓ czerwonej (smak będzie delikatnie ostrzejszy). Co ciekawe, słynna szefowa kuchni Julia Child rekomenduje, aby wybraną cebulę karmelizować aż do uzyskania brązowego koloru, podczas gdy większość przepisów mówi o głęboko złotym odcieniu. Nie zapomnij również o odpowiednim bulionie, a także tłuszczu, na którym będziesz obrabiać warzywa i grzanki.

Tłuszcz, bulion i wino 

Tłuszczu użyjesz do karmelizacji cebuli oraz przyrządzenia grzanek. Jeśli gotujesz wegańską wersję dania, użyj certyfikowanego oleju TopQ od Kruszwicy. W przypadku wariantu mięsnego, nie wahaj się sięgnąć po Olej z Esencją Masła. Jego delikatnie maślany smak nada głębi Twojej zupie. Osiągniesz bogaty wywar doskonale nadający się do sezonowej, jesiennej karty. W przypadku bulionu również masz dwie możliwości – warzywny lub mięsny (wyborem chefów jest z reguły ten wołowy). Ostatni ważny składnik to wino, którego użyjesz do deglasacji i wzmocnienia smaku swojej zupy cebulowej. Najlepsze będą wina białe, wytrawne i półwytrawne (jeśli jednak lubisz mocno wyrazisty smak, sięgnij po wino czerwone). Pinot Noir i Pinot Grigio oraz popularna odmiana Chardonnay czy Sauvignon Blanc będą łatwo dostępnym oraz dobrym wyborem (ze względu na ich klasyczne nuty smakowe). 

Zupa cebulowa – przepis 

Trochę teorii za nami, więc czas przejść do praktyki. Poniżej znajdziesz listę składników na zupę cebulową dla 4 osób. 

Składniki:

– 200 ml Oleju z Esencją Masła (lub TopQ)

– 1 kg żółtej cebuli 

– 1,5 łyżki cukru 

– 6 ząbków czosnku 

– 2 łyżki mąki pszennej 

– 250 ml wybranego wina

– 1,3 l wywaru warzywnego lub wołowego 

– 200 g sera Gruyère

– szczypta jakościowego parmezanu

– 1 świeża bagietka

– ziarnisty pieprz (różowy, biały i czarny)

– sól

– ½ łyżeczki suszonego chili

– suszone oregano

– tymianek

Przygotowanie: 

Cebulę obierz, umyj i posiekaj w piórka. 4 ząbki czosnku obierz. W głębokiej patelni rozgrzej 80 ml oleju, dodaj cebulę i cukier. Wymieszaj. Cebulę smaż na małej mocy palnika przez minimum 30 minut, aż stanie się karmelowa, jednolita. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, odrobinę tymianek, szczyptę soli oraz suszone chili. Wlej wino. Zredukuj. Ponownie dodaj odrobinę pieprzu. Podsyp mąką i dokładnie wymieszaj. Dodaj bulion. Gotuj jeszcze przez około 15-20 minut. Rozgrzej piekarnik do 180℃.

W czasie rozgrzewania piekarnika, pokrój bagietkę. W osobnej miseczce dodaj szczyptę soli i pieprzu oraz przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku (możesz dodać również odrobinę oregano, suszonego czosnku lub suszonego tymianku). Wlej 100 ml oleju. Wymieszaj przyprawy w tłuszczu. Polej nim grzanki oraz dokładnie wymieszaj (w przypadku małych grzanek pokrojonych w kostkę) lub przy pomocy pędzla spożywczego posmaruj plastry bagietki. 

Wstaw grzanki do pieczenia na około 10 minut. Wyjmij. Zdejmij zupę z palnika i przelej ją do żaroodpornych misek. Ułóż na niej grzanki. Pokrój ser Gruyère w plastry i zetrzyj trochę parmezanu. Posyp parmezanem grzanki, a na wierzchu umieść plastry sera Gruyère. Wstaw do piekarnika i piecz przez około 5 minut. Danie możesz serwować z gałązką świeżego tymianku na wierzchu. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń