atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > 5 niszy gastronomicznych, którymi warto zainspirować się w 2024 roku – analiza rynku 

5 niszy gastronomicznych, którymi warto zainspirować się w 2024 roku – analiza rynku 

Branża gastronomiczna nie miała w ostatnich latach łatwo. Najpierw przyszedł kryzys wywołany pandemią koronawirusa, potem wzrost kosztów prowadzenia działalności, spowodowany m.in. zawirowaniami gospodarczo-politycznymi [1]. Mimo tego Polacy, choć obecnie nieco rzadziej, wciąż chętnie odwiedzają lokale gastronomiczne [2]. Sprawdź, które nisze szczególnie przyciągają (lub w przyszłości będą przyciągać) uwagę konsumentów!

Mimo kryzysu branża gastronomiczna cały czas się rozwija. Można to dostrzec, obserwując nisze i trendy, które zdobywają coraz silniejszą pozycję na rynku. Którymi z nich warto się zainspirować, zakładając nowy lokal, rozwijając obecny lub modyfikując jego koncepcję?

1. Experiential dining zamienia wyjście do restauracji w przygodę 

Lokale oparte na koncepcji experiential dining przesuwają granice tego, co kojarzy nam się z wyjściem do restauracji. W tym celu wykorzystują np. elementy teatralizacji, storytellingu i interaktywnych technologii. W ten sposób restauratorzy oferują gościom immersyjne doświadczenia, wykraczające poza samo jedzenie. Przykładem jest tutaj paryska restauracja Under The Sea, która dzięki połączeniu projekcji wizualnych, dźwięku i światła zabiera klientów… pod powierzchnię morza [3]. Z kolei wizyta w peruwiańskim lokalu Mil to kulinarna przygoda, podczas której goście m.in. zwiedzają farmy, z których pochodzą składniki ich dań i spotykają się z lokalnymi rolnikami. Możliwości na wprowadzenie koncepcji experiential dining do Twojego lokalu jest wiele, dlatego masz duże pole do eksperymentowania! 

2. Dark kitchen – wirtualne lokale rewolucjonizują wyjście do restauracji 

Lokale dark kitchen, znane również jako wirtualne restauracje, wykorzystują popularność zamawiania jedzenia do domu oraz rozwój branży delivery. Są to restauracje, które… nie obsługują klientów stacjonarnie. To oznacza, że nie mają kelnerów ani miejsc siedzących dla gości. Zamiast tego cała działalność wirtualnych restauracji opiera się na dostawie jedzenia do domów klientów lub możliwości odebrania zamówienia na miejscu. Koncepcja dark kitchen zyskuje na popularności m.in. ze względu na możliwość znacznego obniżenia kosztów – takie lokale nie muszą inwestować np. w obsługę kelnerską czy wyposażenie sali.

3. Lokale fast casual wynoszą fast food na nowy poziom 

Restauracje fast casual łączą w sobie dwie koncepcje: fast food dining i casual dining. Oferują wygodę i ukochane smaki kojarzące się z fast foodem, skupiając się jednocześnie na jakości składników. To oznacza, że dania przygotowywane przez restauracje fast casual są bardziej wyrafinowane i zdrowsze od tych serwowanych przez standardowe „fast foody”. Do lokali fast casual można zaliczyć m.in. pizzerie, które są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gastronomicznych w Polsce [4].

4. Roślinne menu oparte na technologicznych innowacjach rośnie w siłę 

Kuchnia roślinna zagarnia dla siebie coraz większą część branży gastronomicznej. Według raportu HappyCow’s Top 10 sprzed 2 lat, w 2022 roku w samej Warszawie otworzyło się ponad 60 restauracji wegańskich [5]. W 2024 roku możemy spodziewać się rozwoju takich lokali, które będą korzystać z odkryć branży food-tech i wprowadzać roślinne innowacje do swoich menu. Już teraz można obserwować, jak na rynku pojawiają się nowe białka roślinne, np. białko ryżowe, oraz zamienniki mięsa. Przykładem może być tu polski startup PROTEINrise, który oferuje wysokobiałkowy koncentrat z białka grochu jako pełnowartościowy składnik kuchni roślinnej.

5. Restauracje na kółkach – food trucki podbijają serca restauratorów i gości 

Food trucki stały się nieodłącznym elementem kultury gastronomicznej w Polsce. O ich popularności świadczą m.in. regularnie organizowane zloty food trucków, które przyciągają tłumy fanów dobrego jedzenia [6]. Trzeba przyznać, że mobilne restauracje to elastyczne i ekonomiczne rozwiązanie gastronomiczne. Niskie koszty operacyjne, minimalne wymagania dotyczące personelu i brak konieczności wynajmu lokalu sprawiają, że „lokale na kółkach” są dziś atrakcyjną perspektywą biznesową dla wielu restauratorów. Tym bardziej że foodtruckowe menu wcale nie musi opierać się wyłącznie na fast foodzie. W food truckach obecnie serwowane są dania z różnych zakątków świata – od Ameryki Południowej po Azję – co czyni je ważnymi propagatorami różnych kulinarnych kultur. 

Rozwijające się obecnie nisze gastronomiczne oferują restauratorom i szefom kuchni liczne biznesowe możliwości. Inspirując się konceptami takimi jak experiential dining czy fast casual, możesz stworzyć unikalną i atrakcyjną ofertę, która wyróżni Cię na tle konkurencji. Warto śledzić rozwój niszy gastronomicznych – nie tylko tych przedstawionych w artykule – aby móc w pełni wykorzystać potencjał, jaki za sobą niosą. 

[1] Parkiet, Branża gastronomiczna pod ciężarem rosnących kosztów, dostęp online: https://www.parkiet.com/handel-i-konsumpcja/art38024121-branza-gastronomiczna-pod-ciezarem-rosnacych-kosztow, data dostępu: 11.06.2024. 

[2] Infor, Jak często Polacy chodzą do restauracji?, dostęp online: https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/konsument-uslugi/6089861,jak-czesto-polacy-chodza-do-restauracji.html, data dostępu: 11.06.2024. 

[3] Blog Les Hôtels Paris Rive Gauche, Under The Sea, a restaurant that’s underwater, but not, dostęp online: https://www.hotels-paris-rive-gauche.com/blog/2023/12/30/under-sea-restaurant-paris/, data dostępu: 11.06.2024. 

[4] Poradnik Restauratora, Rynek pizzy w Polsce wyceniany jest na blisko 4 mld zł, dostęp online: https://poradnikrestauratora.pl/artykuly/rynek-pizzy-w-polsce-wyceniany-jest-na-blisko-4-mld-zl/, data dostępu: 11.06.2024. 

[5] Restaumatic, Kuchnia wegańska a wegetariańska – wpływ na branżę gastronomiczną, dostęp online: https://www.restaumatic.com/blog/kuchnia-weganska-i-wegetarianska-w-restauracji/, data dostępu: 11.06.2024. 

[6] Głos Wielkopolski, Tłumy przed stadionem! To Wielka Szama 2024 w Poznaniu. Największy zlot food trucków powrócił, dostęp online: https://gloswielkopolski.pl/tlumy-przed-stadionem-to-wielka-szama-2024-w-poznaniu-najwiekszy-zlot-food-truckow-powrocil-zobacz-zdjecia-z-imprezy/ar/c1-1845737, data dostępu: 11.06.2024. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń