5 praktycznych porad na urozmaicenie Twojego cateringu lub oferty w dostawie
Dobry smak obroni się zawsze. Kto jednak nie lubi nowości od swoich ulubionych lokali gastro? Jeśli oferujesz catering lub dania na wynos, to również nie zapomnij o urozmaicaniu oferty – przynajmniej raz na jakiś czas. Jak to zrobić w prosty sposób? Sprawdźmy!
Nic tak nie boli z perspektywy klientki lub klienta, jak zniknięcie ulubionego dania z karty. I właśnie dlatego pamiętaj – nie wymieniaj swoich bestsellerów. Wyciągaj wnioski z ich sukcesu i urozmaicaj ofertę, tworząc nowe propozycje w prosty, choć jednocześnie efektywny sposób. A teraz po kolei – od 1 do 5!
Rada numer 1 – różne warianty tego samego dania
I to nie tylko na zasadzie “z tofu zamiast mięsa”. Rozszerzając ofertę, pamiętaj również o dietach eliminacyjnych. Jeżeli tylko masz odpowiednie warunki w swoim lokalu, to zaproponuj Gościom dania bez laktozy, glutenu lub innych popularnych alergenów oraz składników nietolerowanych (np. jaja, orzechy, soja). Eliminując jeden alergen, możesz zyskać duże zainteresowanie nowej grupy docelowej.
Rada numer 2 – zero waste
Czy regularnie zostają Ci niezużyte produkty? Stosujesz je do przygotowania zaledwie kilku potraw? Czas na zmiany. W imię zasady zero waste opracuj nową recepturę, która pomoże Ci lepiej gospodarować nadal świeżym jedzeniem. To nie musi być od razu wymyślne danie. Czasem wystarczy nowy sos, oferowany jedynie jako dodatek do dania miesiąca lub smoothie-szoty. Proste pomysły bywają najlepsze.
Rada numer 3 – sosy
A skoro o nowych sosach mowa – jest to ogólnie jeden z prostszych sposobów na zwiększenie liczby dostępnych wariantów swoich dań i zachęcenie Gości do eksperymentowania ze stałym menu. Spójrz na burgerownie lub lokale z frytkami czy pierożkami na parze. Subtelne różnice w składnikach, ale dużo sosów do wyboru wielokrotnie zwiększa możliwe kombinacje dań.
Szukasz inspiracji? Sprawdź kilka naszych artykułów o sosach:
– Sosy – bazy (sosy „matki”) i wersje („małe” sosy)
– Sos tzatziki – skąd pochodzi i jak go przygotować?
– Sos chimichurri – jak go przygotować i jak podawać?
– Tradycyjny sos aioli – jak go przyrządzić i podawać?
Rada numer 4 – stopniowanie ostrości
Być może udało Ci się spotkać w restauracyjnym menu symbol ostrych papryczek. Taka praktyka jest szczególnie popularna w przypadku kuchni azjatyckiej, indyjskiej oraz meksykańskiej. Inny przykład? Prosty kebab – najczęściej w trzech wariantach (łagodny, mieszany, ostry). Zainspiruj się tym. Przygotuj kilka stopni ostrości swoich dań i zobacz, które z nich cieszą się zainteresowaniem. Ostrość dostosujesz w łatwy sposób z pomocą przypraw: pieprzu czarnego, białego, różowego i cayenne czy sproszkowanych papryczek.
Rada numer 5 – proste dodatki
Nasiona sezamu wymieszane z czarnuszką i płatkami chili? Świeżo starty parmezan z pietruszką? Oferta dodatków typu “posypka” w ramach karty lub za symboliczną opłatę to także plus z perspektywy grupy docelowej. Pozwala na spersonalizowanie swojego dania, a z kolei dla Twojego zespołu z kuchni nie stanowi bardzo dużego, dodatkowego wysiłku. Wystarczy przygotować kilka stałych mieszanek i przechowywać je w przystosowanych do tego słojach lub pojemnikach gastronomicznych.
Powodzenia!