Jak zmniejszyć ilość odpadów w restauracji?
Rawpixel, shutterstock
Przedsiębiorcy z branży HoReCa stoją dziś przed nie lada wyzwaniem, jakim jest mądre zarządzanie odpadami. Ten problem ma wpływ nie tylko na środowisko, ale również na budżety restauracji, hoteli i firm cateringowych. Na szczęście jest wiele efektywnych działań, które można podjąć w celu zmniejszenia ilości generowanych odpadów.
Każdy zmarnowany produkt to koszt, którego da się uniknąć. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę zarówno podczas sprzątania po Gościach, jak i sprawdzania swoich zapasów produktowych. Sprawdź kilka naszych wskazówek na oszczędzanie z zero waste!
Sprawdź, co ląduje w koszu
Czy wiesz, że sektor HoReCa jest źródłem nawet 26% marnotrawionej żywności na świecie? (1) Warto przyjrzeć się, temu, co trafia do kosza w Twojej restauracji. Personel zarządzający zasobami powinien dokładnie wiedzieć, które produkty generują najwięcej resztek, a które są wyrzucane z powodu przeterminowania. Analiza i odpowiednie zarządzanie danymi pozwoli na znalezienie szybkich i efektywnych rozwiązań.
Dobrze zaplanuj menu
Przyjrzyj się swojemu menu i zastanów się, czy nie można w nim czegoś zmienić. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie dań sezonowych – wówczas korzystasz z lokalnych, świeżych produktów, które są dostarczane częściej i w mniejszych ilościach. Dodatkowo korzystanie z lokalnych produktów można przekuć w trend – w języku angielskim to zjawisko ma nawet swoją specjalną nazwę. Ruch związany ze słowem “Locavore” zakłada, że kupujemy żywność, która jest uprawiana lub wytwarzana w promieniu maksymalnie 100 kilometrów.
Inny pomysł na bardziej ekologiczne menu:
Postaw na dodatkowe menu (np. lunchowe), które zmienia się z dnia na dzień. W takiej sytuacji na bieżąco wykorzystujesz produkty, którym kończy się data przydatności do spożycia lub które pochodzą z nadwyżek zasobów.
Kontroluj zasoby w magazynie
Nadzór nad przestrzenią magazynową i odpowiednie oznaczenie produktów nie tylko poprawiają efektywność w pracy, ale również zapobiegają marnowaniu żywności i pieniędzy. Bezpieczne przechowywanie (w szczelnych pojemnikach i w odpowiedniej temperaturze) pozwala produktom zachować świeżość przez długi czas. Warto również wprowadzić w kuchni zasadę FIFO (First In-First-Out), która mówi o tym, że produkty o najkrótszym terminie przydatności do spożycia są wykorzystywane w pierwszej kolejności.
Oferuj ekologiczne rozwiązania na wynos
Badania pokazują, że aż 41% ludzi zjada resztki swojego jedzenia właśnie po to, aby nie marnować żywności. (2) Wyjdź naprzeciw takim osobom i zaoferuj im zabranie swojego dania na wynos. Postaw jednak na przyjazne dla środowiska opakowania, które nadają się do kompostowania (np. talerze z otrąb pszennych). Możesz również przekonać Gości do zabierania jedzenia we własnych pojemnikach.
Zaangażuj swój zespół
Edukacja personelu to konieczność, jeśli chcesz wprowadzić realne zmiany w swojej kuchni. Ucz odpowiedniego przechowywania produktów (m.in. w zakresie cyrkulacji powietrza oraz sposobach przechowywania konkretnych produktów) i rozsądnego korzystania ze składników (np. cieńsze obierki, odpowiednie krojenie). Wszyscy w Twoim zespole powinni być świadomi znaczenia redukcji odpadów – w końcu chodzi nie tylko o ekologię, ale też oszczędności finansowe.
PS Pamiętaj, aby otwarcie informować o podejmowanych przez siebie działaniach w zakresie zero waste – w ten sposób poprawisz swój wizerunek i przyciągniesz nowych Gości.
Źródła:
- Raport „UNEP Food Waste Index Report 2021”, dostęp online [11.09.23]: https://www.unep.org/resources/report/unep-food-waste-index-report-2021
- Do Americans Eat Leftovers? [Study], dostęp online [11.09.23]: https://kitchencabinetkings.com/infographics/do-you-eat-leftovers