Ceny dostaw: jak negocjować z dostawcami, aby obniżyć ceny żywności?
Kiedy ceny żywności rosną, a Ty nie chcesz obniżać jakości swoich potraw, warto z danym dostawcą rozpocząć negocjacje. Co więcej, masz spore szanse na ich pomyślny przebieg, pod warunkiem, że odpowiednio się do tych rozmów przygotujesz. Jakie konkretnie pomogą Ci w tym argumenty i co musisz wiedzieć, aby finalnie koszty dostaw nie zachwiały rentowności Twojej restauracji? Oto sprawdzone wskazówki.
Negocjowanie umów czy też warunków współpracy to stały element świata biznesu. Nie jest to zatem aspekt, który powinien Cię zniechęcać. Wręcz przeciwnie: warto rozmawiać, ponieważ udane negocjacje to redukcja kosztów prowadzenia restauracji, możliwość oferowania swoich usług bez obniżania ich jakości oraz dodatkowy kapitał na rozwijanie swojego lokalu, bądź całej sieci. Jak zatem przygotować się do negocjacji z dostawcami w celu obniżenia cen żywności?
Po pierwsze: korzyść dla każdej ze stron
Przede wszystkim musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć w drodze negocjacji. Przemyśl zatem poziom cen, do którego finalnie chcesz obniżyć koszty swoich zamówień. Dobrze jest również zadeklarować ich minimalną ilość na warunkach, które chcesz wynegocjować, aby Twój biznesowy partner miał podstawy do podjęcia, pozytywnej dla Ciebie, decyzji.
Ty szukasz oszczędności, a Twój dostawca rzetelnych i godnych zaufania klientów. Nie zapominaj zatem aby postawić swoja restaurację w korzystnym świetle. Wyróżnienia, stałe grono klientów, pozytywne recenzje w sieci – to może być wszystko, co buduje renomę Twojego lokalu, a tym samym czyni Cię pewnym, biznesowym partnerem.
Po drugie: przygotuj historię swoich zamówień
W tego typu rozmowach zawsze dobrze mieć punkt odniesienia. Nie zapomnij zatem sięgnąć do historii swoich zamówień. Przedstawianie ilości kupionego towaru oraz poniesionych już kosztów pomoże w negocjacjach ugruntować Twoją pozycję jako stałego odbiorcy. To daje Ci w oczach dostawcy sporą przewagę, a co za tym idzie, chęć kontynuowania dalszej współpracy. Zwłaszcza, jeżeli masz więcej niż jeden lokal. Jeżeli jest taka możliwość, przygotuj także kontrofertę, aby oczekiwania, odnośnie zmiany warunków podeprzeć realną szansą na ich spełnienie.
„As w rękawie” – przygotuj go. Dobrą propozycją jest Twoja otwartość na kompromis. To może być przedpłata za zamówione produkty lub deklaracja stałej, minimalnej ilości zamawianej w każdym miesiącu. Elastyczność po Twojej stronie z pewnością będzie kolejnym, sporym, plusem.
Po trzecie: możesz negocjować nie tylko ceny
Pamiętaj, że obok samych cen możesz również negocjować termin zapłaty. Dłuższy pomoże Ci skuteczniej zadbać o płynność w Twojej restauracji. Jeżeli jej charakter wymaga dostaw świeżego towaru o nietypowych godzinach, również to może być tematem waszych rozmów. Podobnie jak wyposażenie restauracji w akcesoria, w jakich posiadaniu jest dostawca (asortyment wyposażenia wnętrz, zastawa).
Negocjacje otwierają zatem spore możliwości dla Twojej działalności. Wykorzystasz ich potencjał w 100% jeżeli przygotujesz wcześniej przemyślaną strategię, na którą złożą się nie tylko Twoje oczekiwania, ale również ustępstwa. Kluczowe mogą się okazać też dobre relacje. Dlatego warto je pielęgnować nie tylko poza przestrzenią zawodową. Jeżeli obecnie nie są najlepsze, pomyśl, jak możesz to zmienić. Bo biznes to przede wszystkim ludzie. A dopóki po drugiej stronie stoi człowiek, warto podejmować dialog.