atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Fryturowa (r)ewolucja, czyli o produktach „nowej generacji”

Fryturowa (r)ewolucja, czyli o produktach „nowej generacji”

W branży gastronomicznej czasem nadal możemy usłyszeć o fryturach “starej i nowej generacji”. Co to właściwie oznacza? Które produkty są lepsze, dzięki czemu warto je mieć w swojej kuchni? Sprawdźmy!

Frytury to produkty przeznaczone do smażenia głębokiego – zanurzeniowego. Narosło wokół nich wiele mitów, które wzięliśmy pod lupę w naszym poprzednim artykule: Frytura i frytowanie – obalamy 6 mitów!. Warto jednak wiedzieć, czym są frytury starej i nowej generacji, aby mieć lepsze rozeznanie podczas cyklicznych zakupów do swojego lokalu. Przyjrzyjmy się więc tej kwestii. 

Frytury starej generacji 

Frytury starej generacji to po prostu frytury stałe, które dawniej produkowano z zastosowaniem częściowego uwodornienia roślinnych tłuszczów. Niestety takie podejście, które miało na celu zwiększenie stabilności produktu, przyczyniało się do powstawania niekorzystnych tłuszczów typu trans. To właśnie te frytury wzbudzały kontrowersje i sprawiły, że wokół całej kategorii produktów narosło wiele mitów. Jak już podkreślaliśmy – niesłusznie. Nadejście frytur nowej generacji spowodowało stałą zmianę na rynku gastronomicznym. A jaką dokładnie? 

Frytury nowej generacji 

Frytury nowej generacji nie są stałe – są płynne lub półpłynne. Do ich przygotowania stosuje się wyselekcjonowane oleje roślinne wysokiej jakości. Szczególnie cenione są oleje wysokooleinowe, które coraz częściej można znaleźć w dobrze skomponowanych produktach. Takie oleje wyróżnia obniżona zawartość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (niepożądanych w produktach ze względu na ich wysoką reaktywność i łatwość  utleniania). Frytury nowej generacji są zdecydowanie lepszym wyborem niż produkty starej generacji – tych drugich w zasadzie nie można dzisiaj już spotkać na restauracyjnych półkach. Branża odeszła od ich użytkowania na rzecz produktów o lepszych właściwościach. 

Czy frytury nowej generacji są zdrowe? 

Współcześnie bardzo trudno jest mówić o tym, co zdrowe lub nie, kiedy nasze organizmy mają różne potrzeby, a każdy człowiek kieruje się innymi przekonaniami w doborze odpowiednich dla siebie produktów. Warto jednak wiedzieć, że największe kontrowersje wokół frytur dotyczyły obecnych w nich w wysokiej ilości tłuszczów trans. Obecnie istnieją regulacje prawne, które regulują ich zawartość i nie pozwalają na przekroczenie 2% trans izomerów – i dlatego frytur nowej generacji ten problem już nie dotyczy. Co więcej, producenci przywiązujący szczególną wagę do swoich wyrobów, starają się utrzymać jak najniższy ich poziom nie przekraczając 1% zawartości tłuszczów trans w produkcie. W związku z tym warto czytać etykiety i sprawdzać, jak prezentuje się skład danego produktu. 

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem frytury nowej generacji?

Jedną z niewątpliwych zalet frytur nowej generacji jest brak zapachu i smaku. Jeśli wybrana przez Ciebie frytura będzie neutralna w tym zakresie, to z łatwością wydobędziesz ulubione nuty z przygotowywanych potraw. Upewnij się, że taka zaleta została wypunktowana na opakowaniu niedaleko sekcji ze składem wybranego tłuszczu!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń