atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak samodzielnie przygotować świąteczne materiały marketingowe?

Jak samodzielnie przygotować świąteczne materiały marketingowe?

W gastronomii Święta to czas okolicznościowej karty, firmowych imprez i oczywiście wigilijnego cateringu. Jeśli planujesz ten ostatni, to wiedz jedno – Twoja konkurencja nie śpi, dlatego potrzebujesz wyróżniającej się oferty. I co najlepsze, w dobie rosnących cen możesz taką przygotować samodzielnie. Zobacz, jak to zrobić!

O ile w kwestii dań na pewno masz już sporo dobrych pomysłów, o tyle sprawy marketingowe mogą być problematyczne, jeśli brakuje Ci doświadczenia lub odpowiednio wyszkolonych ludzi na restauracyjnym pokładzie. I dlatego dzisiaj przybywamy z drobną pomocą! Ale zacznijmy od podstaw. 

Digital first, czyli twórz w pierwszej kolejności materiały online

W ramach oferty cateringowej, skup się przede wszystkim na materiałach do digitalu. Powszechny dostęp do internetu gra do jednej bramki z Twoim budżetem. Drukowanie świątecznych, kolorowych ulotek w dzisiejszych czasach (mediów społecznościowych oraz kodów QR) nie jest już potrzebne. Na początek zaplanuj więc prostą kartę ofertową. Na razie tylko w formie słownej. Rozpisz nazwy dań, gramaturę, cenę i najlepiej również alergeny. Oznacz warianty wegańskie (opcjonalnie także te bez laktozy lub glutenu). Na koniec standardowo podziel całość na kategorie (przystawki, zupy dania główne, desery). 

Masz już całość? Świetnie! Teraz czas na Twoje hasło, a może nawet… jego brak? 

Kiedy najlepsza oferta nie jest najlepsza?

Pamiętaj o jednej prostej zasadzie. Lepiej skorzystać z podstawowych haseł jak np.: “Świąteczna oferta nazwa restauracji”, “Święta z nazwa restauracji”, “Catering świąteczny od nazwa restauracji”, niż rzucać przymiotnikami jak “najlepsza (oferta)”, “wyjątkowy (catering)” itp. Nawet jeśli dla Ciebie Twoja oferta faktycznie jest najlepsza, to takie nadużywane hasła nie brzmią atrakcyjnie z perspektywy odwiedzających lokal Gości. Jeśli nie czujesz się dobrze w copywritingu, postaw na moc konkretu – ona jest zawsze aktualna. 

 A co z grafiką? Czy da się ją stworzyć na własną rękę?

Kiedy masz już rozpisaną swoją świąteczną ofertę, czas zająć się oprawą graficzną. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele darmowych programów graficznych. Takie narzędzia często są wyposażone w gotowe szablony – np.  pod menu lub posty do mediów społecznościowych. Dzięki “gotowcowi” masz pewność, że wymiary będą odpowiednie, a samą zawartość możesz zawsze dowolnie modyfikować. Z jakich prostych programów szczególnie warto skorzystać? 

– Canva

– Visme

– PicMonkey

Każdy z nich ma darmową wersję próbną lub jest bezpłatny w formie podstawowej. Możesz korzystać nie tylko z gotowych szablonów, lecz także darmowych zdjęć, ikon i symboli. Bez problemu wgrasz do tych narzędzi również swoje logo. Pamiętaj jednak, aby Twój proces twórczy był zgodny z kilkoma prostymi zasadami. 

5 zasad, jak samodzielnie stworzyć efektowną oprawę graficzną w prosty sposób

Jest pięć zasad, których warto się trzymać przygotowując graficznie swoje materiały marketingowe do promocji cateringu:

  1. Zachowaj spójność – sięgaj po kolory, fonty i generalnie całą estetykę charakterystyczną wyłącznie dla Twojego lokalu.
  2. Mniej znaczy lepiej – prosta i przejrzysta forma zawsze zadziała na plus. Oferta powinna być czytelna, co oznacza brak roześmianych Mikołajów w świątecznych saniach z lampkami, nachodzących na sekcję z przystawkami.
  3. Pamiętaj o podziale przestrzeni – każda informacja to osobna sekcja, tak samo jak w Twojej restauracyjnej karcie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oferujesz łącznie kilka dań: wtedy możesz wymienić wszystkie w jednym bloku tekstowym.
  4. Nie korzystaj ze zdjęć z internetu, jeśli nie masz do nich praw. Na pewno znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań za darmo w wymienionych w poprzednim akapicie programach. Jeżeli to dla Ciebie za mało, posiłkuj się stockami i wykup jednorazową licencję: https://stock.adobe.com, https://www.shutterstock.com/pl
  5. Nie zapominaj o jakości. Dbaj o to, aby proporcje były zachowane (nie rozciągaj przesadnie elementów graficznych), a fotografie i logotyp – nierozmazane. 

Teraz podstawy masz już za sobą. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej o komunikacji swojego cateringu świątecznego, zajrzyj do naszego drugiego artykułu: Akcja-komunikacja, czyli jak opowiadać o swojej usłudze świątecznego cateringu?

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń