Jak smażyć faworki? Prosty przepis

Cukiernictwo   29.01.2019

Konkurenci lub po prostu nierozłączni towarzysze pączka w Tłusty Czwartek: faworki lub – jak kto woli – chrust, chruściki. Jak usmażyć ten karnawałowy przysmak? Tego dowiecie się oczywiście u nas.

Skąd pochodzą faworki?

Legenda głosi, że pierwszy faworek powstał zupełnie przypadkowo. Młody cukiernik przez nieuwagę upuścił na gorący olej pasek ciasta pączkowego, który przybrał kształt warkocza. Następnie w popłochu obsypał go cukrem pudrem i – eureka – tak powstał nowy, wkrótce uwielbiany przez wielu deser! Oczywiście od tamtej pory cukiernicy musieli dołożyć wielu starań, aby opracować doskonałe receptury na idealne faworki, czy też francuskie faveur.

Jakie powinny być idealne faworki?

Perfekcyjne faworki są delikatne, kruche i leciutkie. Po prostu pyszne! Odpowiednio usmażone w głębokim tłuszczu, nie powinny być tłuste. Po wysmażeniu, chrust obsypuje się cukrem pudrem.

Ponadczasowe zasady smażenia faworków

 • Smaż faworki tylko w najlepszych tłuszcze o wysokim punkcie dymienia (powyżej 220°C).
 • Pilnuj optymalnej temperatury smażenia: 175-180°C.
 • Dbaj o sprawność i czystość smażalników / patelni.
 • Dbaj, aby do tłuszczu nie dostawały się: woda, mąka, okruszki itp. Filtruj tłuszcz przynajmniej raz dziennie.
 • Nie przepełniaj smażalnika – stosunek smażonej żywności do ilości tłuszczu powinien wynosić 1:10. W przeciwnym wypadku temperatura tłuszczu spanie i faworki wchłoną go więcej.
 • Kontroluj stopień rozkładu tłuszczu.

Dowiedz się więcej o prawidłowym głębokim smażeniu na naszym portalu!

Przepis na faworki

Choć faworki wydają się być stosunkowo prostym daniem, w rzeczywistości należy poświęcić im maksimum uwagi, a składniki ważyć wyjątkowo precyzyjnie. Oczywiście, jak zawsze, należy pamiętać o zasadach prawidłowego głębokiego smażenia, które przytoczyliśmy powyżej.

Składniki (na około 40-50 sztuk):

 • 400 g mąki pszennej
 • szczypta soli
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1 jajko
 • 5 żółtek
 • 1 łyżka cukru pudru
 • 6 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
 • 1 łyżka spirytusu lub octu
 • 2 litry oleju / frytury
 • cukier puder

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól i proszek do pieczenia, mieszamy. W drugiej misce ubijamy jajko i żółtka z łyżką cukru pudru na puszystą i gęstą pianę (ubijamy przez ok. 8 minut, początkowo najlepiej na parze aby żółtka się ogrzały).

Dodajemy do mąki, następnie dodajemy śmietanę i spirytus, miksujemy lub mieszamy łyżką. Łączymy składniki i zagniatamy gładkie ciasto. Formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na około 30 – 45 minut w temperaturze pokojowej (po tym czasie ciasto będzie łatwiejsze do wałkowania).

Ciasto zagniatamy przez ok. 7 minut, następnie wałkujemy na placek, składamy na pół i znów wałkujemy, ponownie składamy i wałkujemy jeszcze 2-3 razy, w międzyczasie możemy też tłuc ciasto wałkiem. W ten sposób nadajemy ciastu elastyczności i wtłaczamy w nie powietrze.

Ciasto dzielimy na 4 części i kolejno wałkujemy na jak najcieńsze placki (im cieńsze tym lepiej). Resztę ciasta trzymamy zawinięte w folię spożywczą.

Nożem lub radełkiem wycinamy paski (ścięte na końcach prostokąty), mniejsze niż średnica garnka. W środku każdego paska robimy nacięcie, przez które przewlekamy jeden koniec ciasta. Łapiemy za końce i delikatnie potrząsamy, aby faworek miał ładny kształt. Odkładamy na bok i trzymamy pod ściereczką podczas wycinania kolejnych faworków.

Rozgrzewamy fryturę do 170-180°C w smażalniku lub szerokim garnku i wkładać do niego po kilka faworków jednocześnie (szybko urosną i pokryją się pęcherzami powietrza).
Smażymy na złoty kolor, po około 30 – 60 sekund z każdej strony.

Faworki układamy na ręcznikach papierowych. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem. Możemy podawać z marmoladą lub konfiturą.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 4

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.