Najlepsze dania na Wielkanoc, czyli co jemy w innych krajach podczas Świąt?
W wielu krajach ważnym elementem celebracji Świąt wielkanocnych jest kosztowanie tradycyjnych dań. Tradycja ma różne oblicza i w zależności od regionu świata zaskakuje innymi smakami. Jakimi konkretnie? Sprawdźmy!
Wielkanoc może jednoczyć smakiem – przekonaj się o tym, przygotowując wyborne potrawy z całego świata i przyciągając zaintrygowanych Gości do swojego lokalu. Zobacz, jakie smaki królują w innych krajach i wzbogać swoją kartę w prosty sposób.
Grecja i Tsoureki oraz Magiritsa
Tsoureki to, jedna z najpopularniejszych potraw wielkanocnych w Grecji. Ten słodki chleb typu “chałka” króluje na świątecznych stołach i cieszy się dużym powodzeniem wśród Gości w każdym wieku. Dlaczego jest to interesująca propozycja do Twojej karty? Przede wszystkim z powodu jej efektowności. Tsoureki nierzadko przeplata się… ręcznie malowanymi jajkami na twardo! Wyjątkowego smaku nadaje mu również dodatek wytwarzanej z pestki Wonnej Wiśni w smaku przypominającej gorzkie migdały i wiśnię – mielonej mastiki oraz mahlepi pochodzącej z żywicy drzewa pistacji kleistej o świeżym eterycznym aromacie.
Innym niezwykle popularnym daniem wielkanocnym w Grecji jest magiritsa. To zupa z podrobów owiec: jelit, serc, płuc, wątroby, żołądka przypominająca dobrze nam znane flaczki. Aby ją przygotować potrzebujemy cytryny do natarcia oczyszczonych jelit, cebulę, czosnek, zieloną sałatę, ryż, jajka, oraz bukiet aromatycznych świeżych ziół, wśród których nie może zabraknąć estragonu i kopru. Tradycyjną mięsną zupę można przygotować też w wersji wegetariańskiej. Zamiast podrobów można użyć pieczarek.
Jamajka i Easter Bun
Nie musisz pochodzić z okolic Torunia, aby rozumieć fenomem pierników. Jest on doskonale znany również na Jamajce – to właśnie tam te słodycze są najbardziej charakterystyczną przekąską wielkanocną, kryjącą się pod nazwą Easter Bun. Korzenne, wypełnione owocami i… żółtym serem(!) stanowią przysmak, któremu trudno się oprzeć. Co ciekawe, tę wersję pierników możesz zaserwować jako interesującą odmianę od tradycji również w okresie Bożego Narodzenia.
Włochy i Minestra di Pasqua
Tradycyjna zupa pochodząca z Neapolu to element włoskiej uczty wielkanocnej. Jej bazę stanowi białe wino wytrawne, a dodatek kurczaka, mięsa wołowego, żeberek lub regionalnej kiełbasy czyni ją niezwykle sycącą. Minestra di Pasqua niektórym przywodzi na myśl tradycyjny polski żurek, jednak wystarczy raz jej skosztować, aby zrozumieć unikalność takiego połączenia składników. Obok neapolitańskiej zupy, innym popularnym daniem jest we Włoszech Torta Pasqualina, czyli szpinakowo-jajeczna tarta. Razem te dwa dania tworzą istną ucztę dla kubków smakowych.
Niemcy i Oster-Lammkeule
W Niemczech dania z mięsem w roli głównej są standardem w Wielkanoc (to na przykład czas spożywania słynnego Hackepeter, przypominającego polskiego tatara), jednak szczególnie interesującą propozycją do karty jest jagnięca pieczeń – Oster-Lammkeule. Pieczona w przyprawach, mięsnym bulionie i czerwonym winie, w temperaturze około 160-180℃, nabiera głębokiego aromatu oraz wybornej soczystości. Najważniejszy jest wybór jakościowej porcji mięsa oraz przygotowanie go do pieczenia w dodatkach i jakościowym tłuszczu. Dzięki temu danie staje się perfekcyjnie esencjonalne.
Finlandia i Mämmi
Mämmi to ciemny fiński deser, przypominający swoją konsystencją standardowy pudding. Jest robiony na bazie mąki żytniej, słodu, melasy oraz wody. To baaardzo słodka propozycja, która tradycyjnie pojawia się na wielkanocnych stołach w Finlandii – zwłaszcza ku uciesze najmłodszych!
Jak myślisz – które danie cieszyłoby się największą popularnością w Polsce? Zastanów się nad tym i rozważ wprowadzenie go do swojej karty. Życzymy Ci Wesołych Świąt!