atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Ranking punktów dymienia

Ranking punktów dymienia

Punkt dymienia, nazywany również temperaturą dymienia, mówi o najniższej temperaturze, w której tłuszcz zaczyna dymić. Każdy tłuszcz charakteryzuje się typową dla swojego rodzaju temperaturą dymienia zależną od zanieczyszczeń, zepsucia oraz profilu składu kwasów tłuszczowych. Dymienie tłuszczu jest wynikiem degradacji, czyli rozpadu cząsteczek tłuszczu, w którym powstają wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Im wyższa temperatura dymienia tłuszczu, tym do wyższych temperatur można go podgrzać skracając czas obróbki produktów.

Punkt dymienia jest jednym z najistotniejszych wskaźników charakteryzujących tłuszcze smażalnicze. On w dużej mierze decyduje o wykorzystaniu tłuszczu w procesie smażenia. Tłuszcze o wysokiej temperaturze dymienia, powyżej 220°C można wykorzystywać w smażeniu głębokim, czyli frytowaniu. Do smażenia płytkiego najlepiej odpowiednie są te powyżej 170°C, nie zaleca się poddawania obróbce termicznej tłuszczów poniżej tej temperatury.

Co się stanie, jeżeli do smażenia używamy nieodpowiednich tłuszczów o niskiej temperaturze dymienia? Substancje powstające w wyniku rozpadu cząsteczek tłuszczu i kolejnych reakcji będą wnikać do potrawy oraz wpływać niekorzystnie na właściwości sensoryczne, nadając im ostry, przypalony smak. Kwasy tłuszczowe oraz glicerol w wyniku obecności tlenu, wody i wysokiej temperatury ulegają dalszym przemianom w konsekwencji czego powstają substancje niekorzystne dla naszego zdrowia. Jedną z tych substancji jest akroleina, która przypuszcza się, że może mieć działanie rakotwórcze. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego do procesu (rodzaju obróbki termicznej) tłuszczu – oleju lub frytury.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń