Trendy 2023. Jakie zmiany czekają gastronomię?
Każdy kolejny rok przynosi w gastronomii zmiany – raz mniejsze, raz większe, jednak zawsze istotne z perspektywy biznesowej. Trendy w tej i każdej innej branży mają to do siebie, że szybko przemijają, a jedynie część z nich zostaje z nami na dłużej. Jak będzie z trendami gastronomicznymi na ten rok? Które z nich okażą się hitem, a które znikną bezpowrotnie? Przyjrzymy się im.
W Poradniku Restauratora opublikowano artykuł o trendach na rok 2023. Czytamy w nim o mleku z ziemniaków, posiłkach z nutą nostalgii, automatyzacji pracy w kuchni, bezalkoholowych napojach czy szumie fal dobiegającym ze słuchawek podczas degustacji owoców morza. Mocno wybrzmiewają również oszczędność i ekologia, co nie dziwi nas ani trochę w obliczu rosnących cen oraz problemów środowiskowych. Zanim skupimy się więc na kolejnych trendach, które warto uwzględnić w swojej karcie, przyjrzyjmy się przykładom z Poradnika.
Drinki – nie tylko z ziemniaczanym mlekiem
Już 10% z nas wybrało dietę wegetariańską, a 6% – wegańską1. Nic dziwnego, że szukamy coraz to ciekawszych zamienników dla mięsa oraz dla innych produktów pochodzenia zwierzęcego. I chociaż mleko pozyskiwane z ziemniaków brzmi intrygująco, to jednak rynek drinków zaleją również inne roślinne propozycje. Od napojów na bazie grzybów poprzez mleko pozyskiwane z konopi aż po soki z kiszonek: eksperymentów będzie przybywać, również pod kątem dekoracji napojów. Co ważne, ostatnio częściej podkreśla się odejście od alkoholu na rzecz ciekawych propozycji bazujących np. na superfood lub regionalnych roślinach. Negatywny stosunek do alkoholu podkreśla coraz więcej osób publicznych, o czym pisano ostatnio w Nowym Marketingu: Polskie influencerki zwracają uwagę na problem promowania alkoholu.
Wzbogacanie doświadczeń
Słuchawki z szumem fal czy występy artystek i artystów live podczas kolacji to tylko przykłady możliwych urozmaiceń. Warto jednak wiedzieć, że branża od kilku lat faktycznie zmierza w stronę wzbogacenia doświadczeń kulinarnych poprzez inne atrakcje. Nasze zmysły są rozpieszczane muzyką, strukturą, kolorami, efektami specjalnymi na talerzu i poza nim – wszystko po to, aby doświadczenie było wielowymiarowe, głębokie i niepowtarzalne. Wiąże się to także z rosnącym użytkowaniem mediów społecznościowych (m. in. Tik Toka), w których nie czuć smaku, ale widać wszystko wokół. W tym przypadku nie mówimy raczej o trendzie, tylko o długofalowym podejściu sprzedażowym. Co najwyżej pojedyncze rozwiązania, takie jak przytoczony szum fal ze słuchawek, możemy rozpatrywać w kategorii trendów na ten rok.
Kilka słów o nostalgii
Ożywianie wspomnień smakiem to trend ostatnich lat, który faktycznie ma szansę rozkwitnąć w tym roku jeszcze mocniej. Dania inspirowane dawnymi recepturami są obecnie wybierane coraz chętniej – niemal równie często co intrygujące nowości. Na naszym portalu znajdziesz ciekawy artykuł Kuby Steuermarka, inspirujący do wypróbowania dawnego przepisu, zobacz: Prażuchy ze skwarkami – najlepszy przepis babci!.
Potrawy w stylu kuchni babci czy dziadka to kulinarna podróż do dziecięcych lat, która dodatkowo promuje regionalizm. A przypomnienie sobie o lokalnych skarbach w kuchni z pewnością pomoże nam urozmaicić kartę i wprowadzić do niej większy balans z pomocą niewielkich regionalnych upraw i hodowli.
A co z tą automatyzacją?
Technologia pędzi ze swoim rozwojem i faktycznie: gastronomia coraz obficiej korzysta z jej owoców. Zanim jednak roboty zastąpią zespół w kuchni, minie sporo czasu. Co więcej, przy obecnych cenach energii automatyzacja nie musi być opłacalnym krokiem dla każdego lokalu. Każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie.
Inspiracja contentem z mediów społecznościowych
To, co dodalibyśmy do ciekawej listy Poradnika Restauratora, to zdecydowanie przekąski, przystawki, a nawet całe dania inspirowane contentem z mediów społecznościowych – zwłaszcza Instagrama i Tik Toka. Szybkie, proste w przygotowaniu potrawy wyglądają bardzo imponująco ze względu na aranżację na talerzu oraz zastosowanie mało standardowych produktów: mikrocebulek i małej kukurydzy, ziemniaczanych paluszków zamiast frytek, warzyw w innych kolorach niż klasyczne (np. zielone pomidory, fioletowe bataty, czarna marchew itp.). Takie pojedyncze trendy będą się zmieniać szybko, jednak śledzenie tik tokowego contentu na co dzień powinno wejść Ci w nawyk, jeżeli kierujesz swoją ofertę do młodszego pokolenia. Dowiedz się o tym więcej z tekstu: Profil Twojej restauracji na Tik Toku – czy to naprawdę ma sens?.
1Raport Kukuła Healthy Food 2021