Unijna taksonomia – co musi wiedzieć przedsiębiorca z branży gastronomia / HoReCa?
Zmiany klimatu postępują coraz szybciej więc Komisja Europejska dwoi się i troi, aby je powstrzymać. Taksonomia jest zatem kolejną, mającą w tym pomóc, inicjatywą. Obowiązująca od 2022 roku wyznacza kryteria, które przedsiębiorstwa muszą spełniać w ramach zrównoważonego rozwoju. Dowiedz się zatem jak taksonomia może wpłynąć na pracę Twojego hotelu czy też restauracji.
To nic innego, jak narzędzie, które ma wspierać inwestorów oraz przedsiębiorców w codziennej pracy, ale z uwagą i poszanowaniem dobra środowiska. Rolą taksonomii UE jest zatem uporządkowanie najważniejszych zasad oraz zadbać o wspólne ich zrozumienie, aby biznes na drodze swojego rozwoju wyrządzał jednocześnie jak najmniej szkód dla naszej planety. Jej ogólne ramy zostały ujęte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/852 przyjętym w czerwcu 2020 roku. Ocenia ona czy charakter działalności nie godzi w zasady zrównoważonego rozwoju w oparciu o 6 kategorii:
- ochrona klimatu,
- adaptacja do zmian klimatycznych,
- zrównoważone użytkowanie oraz ochrona zasobów wodnych i morskich,
- przejście na gospodarkę cyrkulacyjną,
- zapobieganie zanieczyszczeniom oraz ich kontrola,
- ochrona i odtwarzanie różnorodności biologicznej oraz ekosystemów
Aby dane przedsiębiorstwo było uznane za działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju, jej działania muszą się wpisywać w powyższe kryteria. Na chwilę obecną regulacje taksonomii obejmują jedynie wybrane sektory, ale to dopiero początek.
Taksonomia – co Twoja restauracja powinna robić, aby przestrzegać jej wytycznych?
Taksonomia jest kierowana do państw członkowskich Unii Europejskiej, a konkretnie do przedsiębiorstw z rynku finansowego oraz dużych korporacji. Jego dobrowolne wykorzystywanie będzie jednak niosło pewne zalety: możliwość pozyskania funduszy na rozwój Twojej restauracji czy też hotelu ze środków unijnych. W kolejnych latach lista branż objętych jej regulacjami ma się również wydłużać. Dlatego już dziś warto się do tych wymogów przygotować. Co konkretnie możesz zrobić w swojej restauracji lub hotelu?
- Łańcuch dostaw oraz produkcja żywności: zwracaj uwagę na pochodzenie surowców, które wykorzystujesz do swoich dań. Poszukaj dostawców, którzy spełniają kryteria uprawy ekologicznej żywności.
- Ograniczanie śladu węglowego: redukuj emisję CO2, czyli korzystaj z usług lokalnych dostawców, wybieraj ekologiczne opakowania do potraw na wynos, oszczędzaj energię elektryczną, zmniejszaj zużycie wody i gazu oraz prowadź odpowiedzialną gospodarkę zarządzania odpadami.
- Modyfikacja Twojego menu: zredukuj ilość mięsnych dań na rzecz TYCH o charakterze wegetariańskim i wegańskim, które mają mniejszy ślad węglowy. Komponuj dania w oparciu o dostępność sezonowych owoców i warzyw.
- Budynek restauracji przyjazny środowisku: jeżeli planujesz remont lub modyfikacja budynku, to wybierz bezpieczne, certyfikowane materiały i surowce, w przypadku rozwiązań technologicznych postaw na te przyjazne środowisku (panele słoneczne, odzyskiwanie wody czy też energii).
- Certyfikaty: jeżeli twój budynek spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju, postaraj się o uzyskanie stosownego certyfikatu.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy unijna taksonomia zacznie wprowadzać obowiązujące dyrektywy dla branży gastronomicznej, które wpłyną na pracę Twojej restauracji, ale im szybciej się do niej przygotujesz, z tym większym uznaniem i sympatią spotkasz się ze strony Twoich klientów, a przyszłości będziesz mieć łatwiejszy dostęp do unijnych dotacji i środków na rozwój swojego lokalu. Oczywiście zrównoważony rozwój, którego celem jest nie naruszać kondycji naszej planety.