atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > 8 skutecznych, prostych narzędzi, które pomogą Ci promować restaurację i zwiększać przychody 

8 skutecznych, prostych narzędzi, które pomogą Ci promować restaurację i zwiększać przychody 

Chcesz, żeby Twoja restauracja była pełna gości i masz wszystko, co teoretycznie powinno pozwolić Ci to osiągnąć – zespół profesjonalistów, starannie skomponowaną kartę dań, klimatyczny wystrój. Mimo tego ogromna grupa potencjalnych klientów wciąż nie słyszała o Twoim lokalu. Powód? Prawdopodobnie nie wykorzystujesz jeszcze w pełni potencjału, jaki drzemie w marketingu. Jak to zmienić?

Dobre wieści są takie, że nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na reklamę restauracji. Marketingowa skuteczność drzemie między innymi w zrozumieniu grupy docelowej, konsekwentnie realizowanym planie i… odpowiednich narzędziach. Sprawdź, które z nich są szczególnie godne Twojej uwagi!

PR – budowanie pozytywnego wizerunku restauracji   

Każdy restaurator chce, żeby jego lokal był postrzegany przez klientów i otoczenie jak najlepiej. Jedną z dróg do zbudowania pozytywnego wizerunku restauracji jest dbanie o rekomendacje widoczne w Internecie. Zwłaszcza jeśli pochodzą one od osób mających wpływ na opinię publiczną.

1.Google Moja Firma 

Nie masz jeszcze wizytówki Google Moja Firma? Czas to zmienić. Wizytówka Google to bezpłatny internetowy profil firmy, który ułatwi klientom znalezienie najważniejszych informacji o Twoim lokalu, takich jak adres z dojazdem, menu… i opinie gości. Szybki dostęp do rekomendacji od innych klientów to potężne narzędzie w marketingu restauracji. Według badań 90% konsumentów czyta opinie w Internecie, zanim zdecyduje się odwiedzić dane miejsce [1]. 

Obecność opinii pozwoli Ci też na bieżąco zbierać feedback od klientów i przyspieszy wprowadzanie potrzebnych zmian w lokalu. Pamiętaj, by aktywnie zachęcać gości do wystawiania opinii

2.Brand24  

Influencer marketing to nie tylko współpraca z celebrytami i dużymi twórcami internetowymi. W branżach takich jak gastronomia spory potencjał mają liderzy opinii, np. blogerzy i vlogerzy kulinarni czy recenzenci. Również ci o lokalnym zasięgu – w końcu to w bliskim otoczeniu masz największą szansę na pozyskanie stałych klientów. W dobraniu odpowiedniego influencera pomoże Ci Brand24, czyli narzędzie do monitoringu Internetu. 

Jak wykorzystać Brand24 w influencer marketingu? 

O Brand24 często słyszy się w kontekście sprawdzania, co ludzie w Internecie mówią o danej marce. Ty jednak możesz wykorzystać to narzędzie np. do researchu influencerów i upewnienia się, czy dana osoba pasuje do Twojej grupy docelowej oraz profilu restauracji. W Brand24 masz też dostęp do kluczowych danych, takich jak analiza sentymentu (emocji, jakie wywołuje twórca i jego aktywność online). Ponadto poprzez platformę możesz na bieżąco sprawdzać wzmianki na temat branży gastronomicznej – ułatwi Ci to research trendów oraz preferencji i potrzeb grupy docelowej. 

Content, czyli liczy się treść

Chcesz postawić na komunikację z klientem? Wykorzystaj do tego content marketing, czyli treści! Odpowiednio skomponowany i przemyślany content jest dziś odpowiedzialny za rozwój wielu światowych marek [2]. Jakie narzędzia pomogą Ci tworzyć i rozpowszechniać treści, które będą „dobrą reklamą” restauracji?

3.Social media 

Teoretycznie social media to nie narzędzia, a kanały. Pamiętaj jednak, że w przypadku profili firmowych platformy społecznościowe zapewniają dostęp do wielu wartościowych danych, np. dotyczących demografii odbiorców. Meta (Facebook i Instagram) ma nawet oddzielne miejsce, w którym możesz analizować informacje i zarządzać swoimi działaniami – Meta Business Suite. 

Restauracja w social mediach – działania płatne i organiczne  

Content w social mediach składa się między innymi z działań organicznych, wyświetlających się jedynie osobom obserwującym profil restauracji, oraz płatnych, które docierają do nowych użytkowników. Oba te rodzaje komunikacji mogą się uzupełniać – ważna jest konsekwentna, systematyczna publikacja i wyciąganie wniosków poprzez analizę wyników działań (czyli co działa, a co niekoniecznie).

4.Chat GPT  

Brakuje Ci pomysłów na content? A może nie czujesz się pewnie jako copywriter? Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja i Chat GPT. Możesz wykorzystać to narzędzie do poszukiwania inspiracji, konkretnych pomysłów na posty oraz generowania tekstów. Warto przy tym pamiętać, że płatna wersja Chatu GPT jest bardziej zaawansowana, również w zakresie „umiejętności” językowych. 

5.Visual content, czyli Canva 

Canva to bezpłatna (choć posiada również wersję płatną) platforma, na której możesz własnoręcznie tworzyć grafiki do postów, materiały do druku, a także edytować zdjęcia i wideo. Narzędzie jest proste w użyciu i intuicyjnie, a dzięki zawartości gotowych szablonów i elementów graficznych pozwala na oszczędność czasu. Nie lubisz Canvy? Nie szkodzi! Na rynku jest dużo innych narzędzi, dzięki którym własnoręcznie przygotujesz graficzne materiały marketingowe

6.WordSwag – dla tych, którzy pracują na telefonie 

Jeśli Twój dzień wypełnia praca poza komputerem, zapoznaj się z narzędziem WordSwag. Ten edytor ma formę aplikacji mobilnej, dlatego możesz używać go na telefonie. Służy głównie do edycji oraz dodawania tekstu na zdjęciach i grafikach.

A co poza Internetem? 

Promocja restauracji nie musi odbywać się tylko online! Duży potencjał drzemie również w działaniach, które prowadzisz wewnątrz swojego lokalu. 

7.Sprzedaż sugerowana 

Relacja między kelnerem a gościem to potężne narzędzie do budowania dobrego wizerunku restauracji i pozytywnych doświadczeń klienta. Upewnij się, że masz w zespole osoby, które dobrze czują się w bezpośrednim kontakcie z ludźmi, a przy tym potrafią opowiadać o karcie dań tak, że goście chcą wracać. Czasem zdarza się, że klienci przychodzą do restauracji, żeby „spotkać się” z ulubionym kelnerem lub kelnerką! 

8.Oferty specjalne 

Dlaczego warto wprowadzić oferty specjalne, np. promocje i happy hours? Takie działania pomogą Ci zarówno zacieśnić relacje ze stałymi klientami, którzy chętnie przyjdą na ulubione danie w niższej cenie, jak i przyciągnąć nowych gości. Możesz eksperymentować z różnymi ofertami (śniadania za złotówkę, zestawy obiadowe, itd.) i obserwować, które z nich budzą największe zainteresowanie. 

Sposobów na promowanie restauracji jest wiele, a ich ostateczny wybór powinien zależeć od Twojej strategii oraz możliwości budżetowych. Pod ręką masz sporo narzędzi, które pomogą Ci organizować pracę oraz samodzielnie realizować poszczególne działania. Jeśli poczujesz, że zaczyna Ci brakować czasu na zajmowanie się reklamą Twojej restauracji, rozważ nawiązanie współpracy z agencją, która specjalizuje się w działaniach dla branży gastronomicznej.

[1] The Invesp Blog, The Importance Of Online Customer Reviews [Infographic], dostęp online: https://www.invespcro.com/blog/the-importance-of-online-customer-reviews-infographic/

[2] IF.PL, Jak powstał content marketing i czy hasło „Content is King” jest nadal aktualne?, dostęp online: https://if.pl/jak-powstal-content-marketing-i-czy-haslo-content-is-king-jest-nadal-aktualne/.

 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń