Kongres Szefów Kuchni 2024 – tu nie ma pytań bez odpowiedzi
„Dobry szef kuchni zawsze się uczy, bo w kuchni nie ma granic” – mawia Daniel Boulud. A do poszerzenia kulinarnych horyzontów trudno o lepszą okazję niż doroczny Kongres Szefów Kuchni. Kongres odbędzie się 8 października 2024 w Warszawie. Najnowsze trendy, uznane nazwiska i cała masa bezcennej wiedzy ściągają co roku Szefów Kuchni z różnych zakątków kraju. Bo gastronomia nie lubi nudy, a goście lubią być zaskakiwani. Czego się można zatem spodziewać na tegorocznej edycji? Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej rejestracji?
Świat gastronomii dynamicznie się zmienia, i to pod każdym względem. Od technik przyrządzania posiłków poczynając, poprzez zrównoważony rozwój i najnowsze technologie, aż na przepisach związanych z prowadzeniem restauracji kończąc. A Kongres Szefów Kuchni jest nie tylko sumą odpowiedzi na różne, nurtujące restauratorów pytania. Ale również okazją do czerpania wiedzy z doświadczeń tych największych o najbardziej spektakularnym dorobku.
Duże nazwiska – duże korzyści dla Szefów Kuchni i restauratorów
Tu wiedza jest podana wręcz na talerzu, i nie są to słowa na wyrost. Kongres to bowiem jedyna taka okazja, aby w jednym miejscu spotkać tyle uznanych osobistości ze świata gastronomii. Na tegorocznej edycji Kongresu Szefów Kuchni 2024 pojawi się aż 22 ekspertów, w tym 9 Szefów Kuchni z Włoch m.in. Andrea Camastra (wyróżniony gwiazdką Michelin), Maicol Guazzini (zwycięzca wielu renomowanych konkursów kulinarnych), czy Alan Penone (doradca kulinarny producenta lodów Carte D’or). W panelach dyskusyjnych nie zabraknie również takich rodzimych nazwisk, jak Jarek Walczyk (mistrz kulinarny i restaurator), Mateusz Gessler czy Janusz Profus (Maestro czekolady firmy Wedel). Będzie zatem kogo posłuchać i czego, bo tematyka dyskusji obejmuje zarówno tajniki prowadzenia cukierni. Jak również kuchni włoskiej, zagadnień związanych z utrzymaniem ceny i smaku potraw, oraz kwestii związanych z wyborem produktów z polskich upraw.
Gotować każdy może – rób to coraz lepiej a nie coraz gorzej
W tegorocznej edycji weźmie udział rekordowa liczba wystawców. Będzie ich bowiem aż 100. Co będą prezentować? Przekrój wszystkiego, co łączy się z przyrządzaniem potraw, a co jest dyktowane przez najnowsze trendy. Będzie zatem nie tylko o narzędziach pracy, ale również o technikach i o przydatnych produktach. Bo producenci dwoją się i troją, aby dostarczać na rynek surowce jak najwyższej klasy, które finalnie przełożą się na smak Twoich dań. Wśród wystawców nie zabraknie zatem m.in. marki Bunge, która jest producentem szerokiej gamy dodatków, dedykowanych m.in. dla cukiernictwa, do gotowania i różnych technik smażenia. Warto zatem przyjrzeć się im z bliska i spróbować na miejscu efektów ich wykorzystania, bo w dobrej kuchni nie ma miejsca na kiepskiej jakości kompromis.
Relacja online w zasięgu Twojej ręki
A tak naprawdę w zasięgu Twojego telefonu lub komputera. Mając bowiem na uwadze, że zainteresowanie Kongresem co roku jest ogromne, relację online będzie można śledzić na Facebooku, a konkretnie na profilu „Smażymy”. Nie zabraknie tam zarówno tych najważniejszych momentów, jak również kulinarnych inspiracji autorstwa zaproszonych prelegentów. Wprawdzie warto wydarzenia doświadczyć osobiście, ale z pewnością transmitowane fragmenty również będą cennym materiałem dla restauratorów oraz Szefów Kuchni.