Maślane sosy (berneński, holenderski i z kaparami) w roślinnej odsłonie
Dobrze dobrany, odpowiednio przygotowany sos uzupełni i nada charakter niejednej potrawie. Wiele popularnych i często używanych w gastronomii sosów jest jednak opartych na produktach odzwierzęcych — przykładem są tutaj te maślane, takie jak sos holenderski i berneński. Czy oznacza to, że w menu roślinnym musisz z nich całkowicie zrezygnować?
Niekoniecznie! Istnieją sposoby na opracowanie takich ich receptur, które zadowolą gości na diecie wegańskiej. Podsuwamy kilka wege składników, które pomogą Ci stworzyć roślinne wersje popularnych sosów na bazie masła!
Sos holenderski, berneński, z kaparami — klasyka w restauracji
Delikatne, kremowe, o wszechstronnym wykorzystaniu. Sosy holenderski i berneński w kuchni europejskiej mają swoje stałe i zasłużone miejsce. Najpierw powstał przepis na sos holenderski. I to wcale nie w Holandii, lecz… we Francji! Jego początki sięgają XVI wieku [1]. Sos berneński również ma francuskie korzenie. Powstał w wyniku eksperymentów szefa kuchni jednej z restauracji rejonu paryskiego w latach 30. XIX wieku [2].
A co z sosem kaparowym?
Nie wiadomo dokładnie, jak doszło do powstania sosu z kaparami, a same receptury różnią się między sobą w zależności od dania i kucharza. Wiadomo jednak, że kapary popularne były w starożytnej Grecji, a w kuchni polskiej wykorzystywano je już w średniowieczu [3]. Można więc założyć, że sam sos również obecny jest w gastronomii od dawna!
Maślane sosy w MENU — dlaczego są takie popularne?
Nie bez powodu sosy na bazie masła, takie jak berneński i holenderski, są obecne w gastronomii od dawna. Szefowie kuchni cenią je sobie przede wszystkim za uniwersalność, głęboki smak i aksamitną konsystencję. Dzięki temu są idealnym uzupełnieniem wielu dań, od tych mięsnych po te roślinne. Sosy maślane są też łatwe w modyfikacji, co umożliwia tworzenie nowych przepisów, w tym tych dostosowanych do kuchni wegańskiej!
Jak przygotować roślinne wersje sosu holenderskiego, berneńskiego i z kaparami?
Sekret tkwi w znalezieniu odpowiednich zamienników produktów odzwierzęcych, które w tradycyjnych sosach maślanych odgrywają dużą rolę. O jakich składnikach mowa? Sprawdźmy!
Sos holenderski, czyli co z tym masłem
Przepis na sos holenderski jest dość prosty — powstaje na bazie masła (niektórzy szefowie kuchni uznają tutaj tylko masło sklarowane), żółtek i soku z cytryny. Czasem dodaje się do niego również białe wino lub ocet winny. W wielu wegańskich przepisach zamiast masła pojawia się napój rośliny. Można jednak pójść inną drogą i wykorzystać gotowe mieszanki roślinnych tłuszczy. My polecamy Eleplant, czyli nowy produkt od Bunge o maślanym smaku. Dzięki kremowej konsystencji Eleplant nada Twojej recepturze odpowiednią teksturę. Ogromną zaletą nowości Bunge jest też to, że podczas podgrzewania zachowuje się podobnie jak jego tradycyjny odpowiednik. Wykorzystaj tę właściwość, jeśli jesteś zwolennikiem masła sklarowanego w sosie holenderskim! Dodatkowo, dzięki użyciu Eleplanta, będziemy mieli sos odpowiedni dla osób, które nie tolerują laktozy.
A co z żółtkami? Przepis na wege sos berneński
Zarówno w sosie holenderskim, jak i w sosie berneńskim ważnym składnikiem są żółtka, które nadają sosom gęstości. Istnieje szereg zamienników, które będą miały podobne właściwości. Można na przykład wykorzystać lecytynę słonecznikową — zdrowy i łatwo dostępny, lecz wciąż mało popularny w kuchni wegańskiej produkt. Dobrym wyjściem będzie też przygotowanie mieszanki tapioki i wody. Skrobia z tapioki jest powszechnie wykorzystywana do zagęszczania sosów i puddingów, stosuje się ją również w wegańskim majonezie. Roślinnym sosom gęstości nada również mąka chleba świętojańskiego, znana jako guma karobowa.
Sos z kaparami, czyli sposób na śmietanę
W przepisach na sos kaparowy często pojawia się śmietana 18%. Na rynku jest wiele roślinnych odpowiedników, które bez problemu ją zastąpią. Do wyboru masz między innymi alternatywy na bazie napoju sojowego, owsianego lub kokosowego. Poeksperymentuj z różnymi produktami i wybierz ten, który nada Twojemu sosowi odpowiednią konsystencję i właściwy smak.
Z czym serwować sos holenderski, berneński i z kaparami?
Sos berneński świetnie komponuje się ze wszelkiego rodzaju stekami, ale nie tylko. Doskonale uzupełni również smak pieczonych ziemniaków czy grillowanych na ruszcie warzyw. Sos holenderski idealnie pasuje do pieczonych szparagów, dlatego często można znaleźć go w przepisach opartych właśnie na tych warzywach. Będzie też dobrze smakować z kalafiorem lub jajkami poche. Sos kaparowy z kolei wyróżnia się nutą kwasowości. Warto więc serwować go z daniami rybnymi.
Wprowadzając roślinne wersje kultowych maślanych sosów do menu, ucieszysz niejednego klienta wege. Dzięki innowacyjnym produktom i bogatej ofercie zamienników będziesz w stanie opracować przepisy, które zaskoczą gości smakami niewiele różniącymi się od klasyków. Eksperymentuj i odkrywaj roślinne połączenia, które usatysfakcjonują Ciebie i Twoich gości!