„Czas na rybę” – jedyny taki konkurs w Polsce
A konkretnie czas na Karpia, który występuje tutaj w roli głównej. To bowiem konkurs mający na celu nie tylko szerzenie jego popularności, ale również uświadamiania, jak duży potencjał kulinarny drzemie właśnie w tej rybie. Szefowie kuchni oraz uczniowie szkół gastronomicznych, jak co roku, będą na Zamku Książęcym w Niemodlinie prześcigać się w pomysłach na przyrządzenie Karpia. Co warto wiedzieć na temat konkursu, którego portal „Smażymy” jest patronem medialnym?
Królował już na staropolskich, siedemnastowiecznych stołach, a kuchmistrz Stanisław Czerniecki potrafił go przyrządzać na wiele unikalnych sposobów. To zatem ryba, której mięso i smak od zawsze dawało wiele kulinarnych możliwości. Dziś konkurencja na tym polu dla Karpia jest ogromna, co nie zmienia faktu, że umiejętnie przyrządzony nadal może rywalizować z innymi rybami o podniebienia gości.
„Czas na rybę” – dla kogo?
To przede wszystkim konkurs o charakterze ogólnopolskim. Szefowie kuchni oraz uczniowie szkół gastronomicznych spotykają się w tym celu niezmiennie od 2018 roku. Niezmiennym jest również miejsce konkursu – Zamek Książęcy w Niemodlinie, podobnie jak termin. A tym jest zawsze pierwszy weekend października. To bowiem wtedy przypadają obchody Święta Karpia, który jest nieodłącznym elementem tradycji na Opolszczyźnie. Od samego początku konkurs jest organizowany przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Opolszczyzna”, Szefa Kuchni Kamila Klekowskiego i Zamek Książęcy w Niemodlinie. Również od początku w jury zasiadają wyłącznie utytułowani szefowie kuchni, którzy oceniają efekty zmagań wszystkich uczestników.
To konkurs wyobraźni, kulinarnej odwagi i smaku. Pierwszoplanową rolę zawsze odgrywa jednak Karp Opolski. Smażony? Z pewnością na tym uczestnicy konkursu nie poprzestaną, ale też, dlatego na portalu dla szefów kuchni i restauratorów, jakim jest „Smażymy”, nie mogłoby zabraknąć relacji z tego wydarzenia.
W konkursowych potrawach Karp połączy się w kompozycje z dodatkami, które z góry są określone przez regulamin konkursu. W tegorocznej edycji rolę dodatków będą pełnić kiszone warzywa z Gospodarstwa Rolnego Michała Sznajdera. Karpia najlepiej smażyć na oleju słonecznikowym Top Q, za którego dostarczenie, oraz innych produktów tłuszczowych odpowiada firma Bunge – właściciel marki Kruszwica. Z kolei za dostarczenie przypraw odpowiada marka Darpol. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 września 2024 roku.
Karp Opolski – cudze chwalicie, swojego nie znacie
O jedzeniu karpia warto głośno mówić, bo wbrew krzywdzącym stereotypom, to smaczne i przede wszystkim zdrowie mięso będące źródłem wysokiej jakości białka oraz kwasów omega-3. Nie brakuje w nim również witamin z grupy B oraz witaminy D. Mięso Karpia, w zależności od rodzaju obróbki termicznej, może być bardziej delikatne lub chrupiące. Warto wiedzieć, że jego zapach i smak zależy od środowiska, w którym Karp się rozwijał. Wybierając egzemplarze ze sprawdzonych, certyfikowanych upraw, które dbają o czystość zbiorników, można się cieszyć wysokiej jakości mięsem bez obawy o jego zanieczyszczenie ciężkimi metalami. A tego typu konkursy pomagają nie tylko budować popularność Karpia, ale również przekonywać Polaków, że odpowiednio przyrządzony, w towarzystwie właściwie dobranych dodatków, jest w stanie zachwycić swoim smakiem. I właśnie nad tym smakiem podczas konkursu „Czas na rybę” szefowie kuchni, zarówno Ci, którzy nimi dopiero zostaną, jak również Ci, którzy tą funkcję już pełnią, pracują w pocie czoła. Aby goście ich restauracji mogli odkrywać Karpia na nowo. Nie tylko w klasycznym wydaniu przy wigilijnym stole. Bo trendy w gastronomii również się zmieniają. Warto je śledzić, aby zaskakiwać swoich gości. A na portalu „Smażymy” dowiesz się wszystkiego, co wiąże się z tłuszczem, smakiem i przyrządzaniem.