atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Grillowy hit sezonu: marynaty, które zrewolucjonizują menu Twojej restauracji

Grillowy hit sezonu: marynaty, które zrewolucjonizują menu Twojej restauracji

Poszukujesz nowych grillowych smaków, które pozytywnie zaskoczą Twoich gości? Zwróć uwagę na ten komponent grillowania, który ma największy wpływ na finalne doznania smakowe. Przyjrzyj się bliżej procesowi marynowania!

Marynaty na grilla to klucz do aromatycznego, miękkiego i soczystego dania. Odpowiednio skomponowane, nadadzą potrawom z Twojego menu ciekawy smakowy twist i unikalny charakter. Poznaj nasze sposoby na grillowe marynaty, obok których trudno będzie przejść obojętnie! 

Jak skomponować marynatę na grilla? 

Aby stworzyć idealną grillową mieszankę, potrzebujesz odpowiedniego połączenia kwaśnych dodatków, tłuszczu i przypraw. Składniki kwaśne, takie jak sok z cytryny czy ocet, mają kluczowe znaczenie – zmiękczają mięso, a ponadto dodają orzeźwiających nut smakowych. Z kolei tłuszcze, takie jak np. Top Q Sun, pomagają marynacie przylgnąć do  produktu. Dzięki nim przyprawy i zioła utworzą podczas grillowania chrupiącą skórkę. Pamiętaj przy tym, że w komponowaniu marynaty ważne są odpowiednie proporcje. 

Ile soli dodawać do marynaty?

Obecność soli w marynacie pozwala daniu skruszeć. Uważaj jednak, by z nią nie przesadzić. Z reguły około 10-12 gramów soli na kilogram mięsa lub innego produktu powinno zapewnić idealny balans smakowy. Ilość soli może też różnić się w zależności od innych składników użytych w marynacie.

Marynata – ściągać przed grillowaniem czy nie?

Jeśli dodajesz do marynaty dużo ziół lub warzyw, usuń ich nadmiar z powierzchni dania przed wrzuceniem go na ruszt. W innym przypadku mogą się one przypalić. Pozostaw natomiast cienką warstwę mieszanki, która podczas grillowania stworzy chrupiącą skórkę. Przypaleniu dania zapobiegniesz też, używając odpowiedniego środka antyadhezyjnego, np. Optima Trenn Spray.

Marynaty na grilla – jak balansować smaki?

Sekretem marynaty „idealnej” jest odpowiedni balans różnych nut smakowych. Słodkie dodatki mogą skarmelizować się podczas grillowania, nadając daniu chrupkość. Z kolei pikantne składniki dodadzą mu charakteru. Masz tutaj duże pole do eksperymentów. Możesz np. połączyć sok ananasowy, który będzie w marynacie tropikalnym akcentem, z wędzoną papryką, która wzbogaci ją o dymny aromat. Przy kwaśnych dodatkach możesz natomiast przetestować składniki cytrusowe, które wprowadzą nutę świeżości.

Jakie smakowe trendy warto wypróbować, tworząc marynaty na grilla?

Grillowanie to ważny element kultury gastronomicznej w wielu krajach, a każda kuchnia podchodzi do niego nieco inaczej. Dzięki temu masz ogromne możliwości eksperymentowania ze smakami. Które połączenia smakowe zasługują na szczególną uwagę w tym sezonie?

Kuchnia wschodnioazjatycka

Smaki wschodnioazjatyckie zyskują na świecie coraz więcej fanów. Wystarczy spojrzeć na liczbę restauracji inspirowanych samą Japonią – dziś na świecie jest ich ponad trzykrotnie więcej niż 10 lat temu [1]. Podczas komponowania marynat warto więc zwrócić się w stronę kuchni wschodnioazjatyckiej. To właśnie tutaj masz przestrzeń do tworzenia ciekawych połączeń na bazie nut słodkich, kwaśnych i ostrych. Składniki, na które warto zwrócić uwagę, to: sos rybny, imbir, cytrusy, sos sojowy, sos limonkowy oraz trawa cytrynowa.

Kuchnia amerykańska

Soczyste hamburgery, aromatyczne steki, żeberka – kuchnia amerykańska ma bogatą kulturę grillowania (en. barbecue), dlatego warto z niej skorzystać. W USA technika grillowania opiera się na powolnym opiekaniu w niskiej temperaturze i pod przykryciem, a w daniach na pierwszy plan często wysuwa się subtelny, dymny aromat. W marynatach inspirowanych kuchnią amerykańską skup się na połączeniach smaków słodkich oraz pikantnych. Sięgnij po takie składniki jak: brązowy cukier, syrop klonowy, masło orzechowe, czosnek, papryka chili i… coca-cola. Do podkreślenia dymnego aromatu możesz wykorzystać paprykę wędzoną. 

Kuchnia śródziemnomorska

Potrawy kuchni śródziemnomorskiej są oparte na świeżych, orzeźwiających składnikach, które kojarzą się z wakacjami. Jeśli poszukujesz właśnie takich smaków, zwróć się w stronę inspiracji włoskich, hiszpańskich i francuskich. Komponując marynaty na grilla oparte na kuchni śródziemnomorskiej, warto mieć pod ręką np. oliwę z oliwek, świeży czosnek, rozmaryn, tymianek, sok z cytryny, bazylię i białe wino. 

Eksperymentowanie ze smakami podczas komponowania marynat na grilla pomoże Ci zrewolucjonizować Twoje grillowe menu. Pamiętaj, że klucz do sukcesu tkwi w balansie smaków i odpowiedniej mieszance kwaśnych dodatków, tłuszczów oraz przypraw. Daj sobie przestrzeń do inspiracji różnymi tradycjami grillowania – pozwoli Ci to przyciągnąć do restauracji gości, którzy w daniach z grilla poszukują nowych doznań smakowych. 

[1] Rzeczpospolita, Japońska kuchnia podbija świat. Liczba restauracji wystrzeliła w ciągu dekady, dostęp online: https://sukces.rp.pl/kuchnia/art39450171-japonska-kuchnia-podbija-swiat-liczba-restauracji-wystrzelila-w-ciagu-dekady

 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń