atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > KPO: KRAJOWY PLAN ODBUDOWY – WYJAŚNIENIE I CELE. ILE PIENIĘDZY DLA POLSKI?

KPO: KRAJOWY PLAN ODBUDOWY – WYJAŚNIENIE I CELE. ILE PIENIĘDZY DLA POLSKI?

Marcin Zarębski z Beatą i Jackiem Kujawą, właścicielami firmy Klimatex

Wszyscy pamiętamy pandemię koronawirusa, która zmieniła naszą codzienność na zawsze. Spowodowała ogromne zakłócenia społeczne, gospodarcze i zdrowotne na całym globie, prowadząc do wprowadzenia różnych działań zaradczych, takich jak kwarantanny, lockdowny, noszenie maseczek, dystans społeczny i przyspieszone prace nad opracowaniem szczepionek. Był to ogólnoświatowy szok, na który nikt właściwie nie był gotowy. 

Paradoksalnie, niektóre branże w pandemii doświadczyły wzrostu. Z pewnością do takich należą:

  • Branża technologiczna i e-commerce: Wzrost pracy zdalnej spowodował zwiększone zapotrzebowanie na usługi związane z technologią, telekomunikacją i e-commerce. Firmy oferujące rozwiązania do pracy zdalnej, platformy do zdalnej nauki oraz sklepy internetowe odnotowały wzrost popytu i zysków.
  • Branża zdrowotna: Firmy związane z produkcją sprzętu medycznego, testami diagnostycznymi, lekami oraz telemedycyną doświadczyły wzrostu popytu ze względu na rosnące zapotrzebowanie na produkty i usługi związane z pandemią.
  • Branża spożywcza i dostaw: Firmy zajmujące się produkcją żywności, dostawą żywności oraz sprzedażą detaliczną produktów spożywczych online odnotowały wzrost popytu, ponieważ konsumenci częściej korzystali z usług dostawy do domu ze względu na zamknięcie restauracji i ograniczenia wychodzenia z domu.

Z uwagi na liczne lockdowny i konieczność zachowywania dystansu społecznego, nietrudno zgadnąć, że do branż, które najbardziej ucierpiały na wskutek COVID-19 należą:

  • Branża turystyczna i hotelarska: Ograniczenia podróży, zamknięcie granic oraz obawy związane z bezpieczeństwem spowodowały znaczny spadek liczby podróży i rezerwacji hotelowych, co dotkliwie uderzyło w branżę turystyczną i hotelarską.
  • Branża gastronomiczna: Restauracje, kawiarnie i bary były zmuszone do zamknięcia lub ograniczenia działalności w związku z restrykcjami dotyczącymi pandemii, co spowodowało spadek liczby klientów i utratę przychodów dla wielu przedsiębiorstw gastronomicznych.
  • Branża rozrywkowa: Kina, teatry, sale koncertowe i inne miejsca rozrywki musiały zawiesić działalność lub ograniczyć liczbę widzów ze względu na obawy związane z ryzykiem zakażenia, co przyczyniło się do spadku przychodów i utraty miejsc pracy w branży rozrywkowej.

Kiedy już wydawało się, że koronawirus został ujarzmiony i „udomowiony” i powoli wracaliśmy do normalności, szybko się okazało, że był to zaledwie pierwszy etap globalnego kryzysu. 

Wybuch wojny w Ukrainie, gigantyczna inflacja, gwałtowny skok cen żywności i horrendalne koszty mediów i energii wyczerpały rynek gastronomiczny finansowo. 

Szacunki mówią, że ponad 2/3 branży jest w złej kondycji finansowej, co jest zatrważającą liczbą. 

Pewnym jest, że pandemia zastopowała, a nawet cofnęła rozwój gastronomii. Ale trzeba też pamiętać, że trwale ją zmieniła. Lokale musiały pójść za bieżącymi potrzebami rynku, przez co wiele punktów wdrożyło usługi na wynos oraz dostawy, a także zmniejszyło liczbę gości w restauracjach. 

Pandemia przyspieszyła też adaptację restauracji do nowych technologii. Wiele restauracji zainwestowało w systemy online do zamawiania i płatności, rezerwacji stołów oraz śledzenia dostaw. Ponadto popularność aplikacji do zamawiania jedzenia na wynos wzrosła, co skłoniło restauracje do integracji z takimi platformami.

Wdrażane w trakcie pandemii tarcze finansowe, pożyczki czy ulgi w składkach ZUS były pewną pomocą doraźną, która pozwoliła niektórym przetrwać, jednakże straty są dla branży długofalowe i wymagają konkretnych planów pomocowych.

Jednym  z nich jest Krajowy Plan Odbudowy, który niebawem się zacznie. Jest niezwykłą szansą całej branży do dalszego rozwoju i solidnego stanięcia na nogi.

KPO – co to jest?

– Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności to program mający na celu wsparcie mikro, małych i średnich firm (MŚP) w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii Covid-19 w Polsce – mówi Agnieszka Stańczyk, Grant Project Manager w Instytucie Dobrych Praktyk Biznesowych i wyjaśnia: – Program został podzielony na 5 regionów, aby zapewnić skuteczne wsparcie na poziomie lokalnym. Dofinansowanie jest dostępne dla przedsiębiorstw, które chcą unowocześnić lub zmienić profil swojej dotychczasowej działalności. Pieniądze z KPO mogą być przeznaczone na różnorodne cele, w tym inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną, zakup maszyn i urządzeń, wdrożenie technologii cyfrowej, działania z zakresu energii odnawialnej, szkolenia czy usługi rozwojowe. Program jest skierowany głównie do firm działających w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka oraz kultura. Tak prezentują się wstępne informacje, obecnie czekamy na szczegółowe regulaminy, które powinny ukazać się do końca I kwartału 2024 roku.

Marcin Zarębski, SEO w Instytucie Dobrych Praktyk Biznesowych przyznaje, że jako ekspert w dziedzinie wspierania biznesu, doskonale rozumie obecne trudności, z którymi boryka się cała branża HoReCa: – Dostrzegamy niezwykłą szansę płynącą z Krajowym Planem Odbudowy, której skali wielu właścicieli hoteli i restauracji w ogóle się nie spodziewało. Wiemy, że większość przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy z możliwości skorzystania z pomocy takich rozmiarów, dlatego zachęcamy do aktywnego poszukiwania wsparcia w tym zakresie. Ludzie, po trudnym okresie pandemii przyzwyczaili się do samodzielności, nie wiedząc, że mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie, które może szeroko wspomóc cały sektor. Naszym zadaniem jest od lat wspieranie biznesu, dlatego czujemy się zobowiązani do udzielenia pomocy w sposób zarówno rzetelny, jak i skuteczny. Dlatego właśnie działamy – aby wspomagać firmy i zwiększać świadomość w zakresie dostępności wsparcia. Nasza pomoc obejmie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ wierzymy, że każda firma zasługuje na szansę na rozwój i przetrwanie.

Pieniądze z KPO – ile przewidziano dla Polski?

Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dla naszego kraju 1 261 552 841 zł. To suma, jakiej dla sektora HoReCa nigdy nie było, przez co mówi się, że KPO jest kamieniem milowym dla całej branży.

Według oficjalnych informacji, poziom dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy może wynieść nawet 90% przy maksymalnej kwocie dotacji 540 tysięcy złotych.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: http://horeca.idpb.com.pl

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń